Bosna a Hercegovina (štáty sveta – Európa)

Ježiš Kristus - Kráľ neba i zeme

Republika Bosna i Hercegovina

Ti si svjetlost duše – Vječne vatre plam – Majko naša zemljo Bosno – Tebi pripadam – Divno plavo nebo
Hercegovine – U srcu su tvoje rijeke – Tvoje planine – Ponosna i slavna – Krajina predaka – Živjećeš u srcu našem – Dov’jeka – Pokoljenja tvoja – Kazuju jedno – Mi idemo u budućnost – Zajedno!

Štátna hymna (Dušan Šestić, 1998)

Vlajka a základné informácie

bosna a hercegovina

51 209 km2 ∙ 3 849 900 obyvateľov ∙ Republika (1992) ∙ 2 federatívne jednotky a diškrit Brčko ∙ Bosniaci (moslimovia) 50%, Srbi 31%, Chorváti 15%

Hlavné mesto: Sarajevo

Náboženstvo: rímskokatolíci 15%, pravoslávni 31%, sunitskí moslimovia 51%

Jazyk ∙ kód ∙ predvoľba ∙ doména: bosniančina, srbčina, chorvátčina ∙ BA/BIH ∙ +387 ∙ .ba

Mena: 1 konvertibilná marka (BAM) = 100 fenigov

prvá pomoc: 112 ∙ požiarnici: 123 ∙ záchranná služba: 124 ∙ polícia: 122

Regióny

 • Unsko-sanski kanton
 • Posavski kanton
 • Tuzlanski kanton
 • Zeničko-dobojski kanton
 • Bosansko-podrinjski kanton
 • Srednjobosanski kanton
 • Hercegovačko-neretvanski kanton
 • Zapadnohercegovački kanton
 • Kanton Sarajevo
 • Kanton br. 10
 • Brčko distrikt
 • Republika Srpska
Ježiš Kristus - Kráľ neba i zeme

Kristus Kráľ – Intronizácia

Zjavenia v Medugorje

Františkánska farnosť svätého Jakuba v dedine Medžugorie (Medugorje) v štáte Bosna a Hercegovina sa stala v Herzegovine i vo svete známou prostredníctvom šiestich mladých ľudí, ktorí tvrdili, že videli Pannu Máriu. Pod jedným z okolitých kopcov, nazývaný Crnica, na ktorý sa napája ďaľší kopec zvaný Podbrdo („pod kopcom“) sa nachádza dedina Bijakovici. Podbrdo je miestom, na ktorom sa podľa výpovedí začali zjavenia 24. júna 1981. Ďaľší kopec, nachádzajúci sa na druhej strane Crnice niesol do roku 1933 názov Sipovac, kedy na vrchole postavili miestni farníci veľký kríž – na počesť a pamiatku 1900 rokov od smrti nášho Pána Ježiša Krista. Pri tejto príležitosti bol názov kopca premenovaný na „Križevac“ (krížový vrch). Odvtedy sa každoročne na tomto mieste zhromažďujú ľudia z farnosti a jej okolia v prvú nedeľu po sviatku Narodenia Panny Márie, na sviatok Povýšenia Kríža. Kresťanská viera sa na tomto území zachovala vďaka Františkánom, ktorí sem prišli ako misionári v 14. storočí. Svätá stolica ich poverila zodpovednosťou účinkovaním v tejto neľahkej oblasti pod turecko-moslimskou nadvládou v rokoch 1478 – 1878. Bolo to obdobie ťažkých skúšok a veľkého utrpenia. Náročná práca v tejto malej vyprahnutej zemi – vo viniciach a tabakových poliach – neustály boj v dobrých i zlých časoch – naučila obyvateľov dediny vytrvalosti v ich konaní a dosahovaní cieľov. Nikdy ich neopustil bezprostredný optimizmus, dokonca ani pesimizmu sa nepodarilo narušiť ich túžbu po živote. Vychádzajúc z tejto pestrej a pomerne neznámej histórie sa Medžugorie stalo destináciou pre stovtky tisícov pútnikov z celého sveta. – Stránka venovaná zjaveniam v Medžugorí – Svetlo Máriino.

Zdroj hymny: https://en.wikipedia.org/wiki/National_anthem_of_Bosnia_and_Herzegovina

Ježiš Kristus - Kráľ neba i zeme

JEŽIŠ KRISTUS ∙ KRÁĽ SVETA

Zdieľať:

Author: Zuzana

Som katolíčka nadšená pre misie a evanjelizáciu. V súčasnej digitálnej dobe mať web je skvelou príležitosťou ako evanjelizovať ľudí prostredníctvom internetu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.