Katolícke čítanie (385.) – 20.1.2024 – sobota

ilustračný obrázok - pondelok, sobota
Katolícke čítanie: pondelok-sobota

Kto miluje Ježiša Krista, nenávidí vlažnosť a usiluje sa o dokonalosť (Modlitba)

Ježišu, moja láska, rozhodne ťa chcem milovať z celého srdca a chcem sa stať svätým. Svätým sa chcem stať preto, aby som sa ti zapáčil a miloval ťa čo najviac v tomto i v onom živote. Sám nič nemôžem, ale ty môžeš všetko. Viem, že chceš, aby som bol svätý. Uvedomujem si, že vďaka tvojej milosti moja duša vzdychá a túži len po tebe. Už nechcem žiť len pre seba. Ty túžiš, aby som bol celý tvoj, a ja chcem byť celý tvoj. Príď a spoj ma so sebou a seba so mnou. Ty si nekonečná dobrota. Ty si ma tak veľmi miloval. Ty ma nesmierne miluješ, a preto si nesmierne hodný milovania. Ako by som teda mohol milovať niečo iné okrem teba? Tvojej láske dávam prednosť pred všetkými vecami tohto sveta. Ty si jediný predmet a jediný cieľ všetkých mojich túžob. Zriekam sa všetkého, aby som miloval len teba, svojho Stvoriteľa, svojho Vykupiteľa, svojho Tešiteľa, svoju nádej, svoju lásku a svoje všetko.
Urážky, ktorých som sa v minulosti dopustil, nesmú ma pozbaviť nádeje, že sa stanem svätým. Viem, Ježišu môj, že si zomrel, aby si odpustil tomu, kto ľutuje. Teraz ťa milujem celou svojou dušou, milujem ťa celým srdcom, milujem ťa väčšmi ako seba samého a nadovšetko ľutujem, že som tebou, najvyšším dobrom, pohŕdal.
Už nepatrím sebe, ale tebe. Ó, Bože môjho srdca, rozhoduj o mne, ako sa ti páči. Aby som sa ti zapáčil, prijímam všetky súženia, ktoré mi chceš poslať, všetky choroby, bolesti, trápenia, starosti, poníženia, chudobu, prenasledovanie a opustenosť. Prijímam tiež smrť, ktorú si mi určil, so všetkými úzkosťami a krížmi, ktoré ju budú sprevádzať. Postačí, ak mi dáš milosť, aby som ťa veľmi miloval. Príď mi nan pomoc, daj mi silu, aby som v živote, ktorý mi na zemi ešte ostáva, napravil svojou láskou každú trpkosť, ktorú som ti, jediná láska mojej duše, v minulosti spôsobil.
Nebeská Kráľovná, Božia Matka, veľká orodovnica hriešnkov, tebe dôverujem.

Sila uctievania Márie (7.)

Ak chceš získať priazeň najmilšieho Ježiša a jeho najmilosrdnejšej Matky, niet pre teba lepšej rady než uponížiť sa, vo všetkom poslúchať, byť posledným a úprimne o sebe zmýšľať ako o nehodnom a menejcennom.
Ak si presvedčený o tom, že dokážeš čokoľvek, uvedom si svoju bezvýznamnosť. Jedine tak si zmieriš Boha, jedine vtedy sa Ježiš nad tebou zmiluje a Mária bude za teba orodovať. Dostane sa ti útechy za tvoju skromnosť a nezostaneš pred nimi zahanbený. Spievaj im oslavné piesne a dostaneš hojné dary.
Ak ich nedokážeš zvelebovať tak, ako si zaslúžia, snaž sa o to aspoň najlepšie, ako vieš, a ponúkni im všetko, čo máš. Aj dobrý úmysel ti pomôže, ak im sám nedokážeš lepšie prejaviť úctu.

O prostriedkoch milosti – O ľútosti

284. Akou ľútosťou môžeme získať odpustenie hriechov vo sviatosti pokánia? Vo sviatosti pokánia môžeme získať odpustenie hriechov iba nadprirodzenou, dokonalou alebo menej dokonalou ľútosťou.
Ak ľutujeme len preto, že sme hriechmi utrpeli hanbu pred ľuďmi, škodu na zdraví alebo majetku, alebo že sme si zaslúžili len ľudské tresty, naša ľútosť pochádza iba z prirodzených pohnútok a na odpustenie hriechov nestačí.
Na odpustenie hriechov musí byť ľútosť z nadprirodzených pohnútok: z lásky k Bohu, alebo aspoň zo strachu pred Bohom.

285. Kedy je ľútosť menej dokonalá? Ľútosť je menej dokonalá vtedy, keď ľutujeme preto, že sme si za spáchané hriechy zaslúžili Boží trest.

Zdieľať:

Author: Zuzana

Som katolíčka nadšená pre misie a evanjelizáciu. V súčasnej digitálnej dobe mať web je skvelou príležitosťou ako evanjelizovať ľudí prostredníctvom internetu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.