Katolícke čítanie (386.) – 21.1.2024 – nedeľa

ilustračný obrázok - nedeľa, streda
Katolícke čítanie: streda-nedela

1091) Počula som tieto slová: – Choď povedať predstavenej, že si zdravá. Ako dlho budem zdravá, neviem, ani sa na to nepýtam. Viem len, že momentálne sa teším dobrému zdraviu. Budúcnosť mi nepatrí. Prosila som o zdravie ako znamenie Božej vôle, a nie aby som hľadala úľavu v utrpení.

16. 4. 1937
1092)
Dnes, keď ma obklopila Božia veleba, moja duša poznala, že Pán, hoci je veľký, má zaľúbenie v pokorných dušičkách. Čím väčšmi sa duša uponíži, tým láskavejšie sa k nej Pán približuje. Zjednocuje sa s ňou tak úzko, že ju vyvyšuje až k svojmu trónu. Šťastná duša, ktorú bráni sám Pán. Poznala som, že iba láska má hodnotu. Láska je veľká. Nič nemožno porovnať s jedným úkonom čistej lásky k Bohu, žiadne diela.

1093) + Ó, Ježišu, zakry ma svojím milosrdenstvom a súď ma láskavo, lebo inak ma môže oprávnene zatratiť tvoja spravodlivosť.

17. 4.
1094)
Na dnešnej prednáške z katechizmu1 V dome Kongregácie sestier Matky Božieho Milosrdenstva v Krakove mal kňaz každý týždeň pre sestry prednášky o askéze, ktoré sestry hovorovo nazývali “katechizmus”. som bola utvrdená v tom, čo som vnútorne pochopila, [poznala a] dávno tým žila, že ak duša úprimne miluje Boha a je s ním vnútorne zjednotená, vtedy, aj keby žila v ťažkých vonkajších podmienkach, nijaká sila nemôže spútať jej vnútro. Aj uprostred skazenosti môže byť čistá a nedotknutá, lebo veľká Božia láska ju posilňuje v boji. A Boh zvlášť, ba dokonca zázrane bráni dušu, ktorá ho úprimne miluje.

1095) Jedného dňa mi Boh dal vnútorne poznať, že som nikdy nestratila nevinnosť a že napriek rôznych nebezpečenstvám, v ktorých som sa nachádzala, sám ma chránil, aby panenstvo mojej duše a srdca zostalo nedotknuté. Ten deň som prežila vo vrúcnom vnútornom vďakyvzdávaní. Ďakovala som Bohu, že ma ráčil chrániť pred všetkým zlom, ale i za to, že som v jeho očiach našla milosť, že ma sám ráčil o tom uistiť.

1096) O niekoľko rokov neskôr ma ráčil v nej utrvdiť a od toho času sa moje zmysly nebúria proti duši. Mám to zapísané presnejšie2 Pozri Denníček 40 – od slov: “Keď sme vstali z kľačadiel…” na inom mieste v denníčku. Vždy, keď si spomeniem na túto nepochopiteľnú milosť, zahorí v mojom srdci nový plameň lásky a vďačnosti voči Bohu a táto láska ma vedie až k úplnému zabudnutiu na sebe.

1097) Odvtedy žijem pod panenským plášťom Panny Márie. Ona ma chráni a poučuje, som spokojná pri jej nepoškvrnenom srdci. Som slabá a neskúsená, preto sa viniem ako malé dieťa k jej srdcu.

1098) Napriek tomu, že Boh ma utvrdil v tejto čnosti, stále si dávam pozor a bojím sa aj vlastného tieňa, a to len preto, že som si veľmi zamilovala Boha.

1099) Táto Božia milosť mi bola daná len preto, že som bola najslabšia z ľudí. Preto ma Všemohúci zvlášť obklopil svojím milosrdenstvom.

24. 4.
1100)
Každú väčšiu milosť vopred preciťujem, zmocňuje sa ma zvláštna túžba po Bohu. Čím je milosť väčšia, tým viac ju cítim a tým väčšie zrážky mám s nepriateľom mojej spásy. Moja duša je niekedy v takom stave – musím tu použiť prirovnanie: dvaja dobrí priatelia, jeden z nich chystá veľkú hostinu a pozval na ňu svojho priateľa. Jeden sa teší, aj druhý sa teší, ale hodina hostiny je určená. A tak tie chvíle pred samotnou milosťou prežívam v takom očakávaní, že je to ťažké opísať. Charakterizuje ich bolestná túžba a oheň lásky. Cítim, že Pán je tu, a nemôžem sa doňho celkom pohrúžiť, lebo ešte neprišla určená hodina. Neraz som pred takou chvíľou milosti úplne vyprázdnená – rozum, vôľa, srdce. Zostávam sama a čakám na jediného Boha. On sám to spôsobuje vo mne pred svojím príchodom.


  • 1
    V dome Kongregácie sestier Matky Božieho Milosrdenstva v Krakove mal kňaz každý týždeň pre sestry prednášky o askéze, ktoré sestry hovorovo nazývali “katechizmus”.
  • 2
    Pozri Denníček 40 – od slov: “Keď sme vstali z kľačadiel…”
Zdieľať:

Author: Zuzana

Som katolíčka nadšená pre misie a evanjelizáciu. V súčasnej digitálnej dobe mať web je skvelou príležitosťou ako evanjelizovať ľudí prostredníctvom internetu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.