Katolícke čítanie (387.) – 22.1.2024 – pondelok

ilustračný obrázok - pondelok, sobota
Katolícke čítanie: pondelok-sobota

Kto miluje Ježiša Krista, nie je pyšný na svoje dobré vlastnosti. Naopak, ponižuje sa a je rád, že ho aj druhí ponižujú. (1. – 2.)

Pyšný sa podobá nafúkanému balóniku. V jeho očiach sa zdá veľký, ale tá veľkosť sa v podstate obmedzuje na trochu vzduchu. Balónik praskne a v okamihu všetko zmizne. Kto miluje Ježiša Krista, je naozaj ponížený. Ak v sebe objaví niečo dobré, nenadúva sa pýchou, lebo dobre vie, že všetko, čo má, je Boží dar. Sám od seba nemá nič, iba ničotu a hriech. Keď vidí, že ho Boh zahŕňa milosťami, ešte viac sa ponižuje, lebo si uvedomuje, aký je nehodný a aký je Boh štedrý!
Svätá Terézia hovorila o zvláštnych milostiach, ktoré jej Boh udelil: “Boh robí so mnou, čo ľudia robievajú s domom, ktorý je na spadnutie: spevňujú ho podperami.” Ak dušu navštívi Božia láska, ktorá sa prejavuje tým, že duša cíti mimoriadnu vrúcnosť, sprevádzanú slzami alebo veľkou útechou srdca, duša si nesmie pripustiť myšlienku, že ju Boh odmeňuje za nejaký dobrý skutok. Naopak, musí sa tým viac ponížiť a pomyslieť si, že ju Boh zahŕňa nežnosťou len preto, aby ho neopustila. Ak sa pre tieto dary oddá márnivosti a bude sa domnievať, že jej Boh preukazuje zvláštnu priazeň preto, že vernejšie slúži Bohu ako iné duše, Boh ju potresce a odníme jej svoje dary. Aby bol dom pevný, musí mať dve veci: základ a strechu. Základom našej duchovnej budovy má byť pokora, hlboké presvedčenie, že nič nie sme a nič nemôžeme. Strechou je Božia ochrana, na ktorú sa bezvýhradne spoliehame.

Sila uctievania Márie (8.)

Najobdivuhodnejšie a najzbožnejšie sú chvály tých, ktorí hoci nemajú veľa oleja, aj to málo s radosťou ponúknu Synovi a zasvätia Matke milosrdenstva. Mali by sme sa pokloniť pred veľkolepou slávou a dôstojnosťou vznešeného Syna panenskej Matky.
Mária nepohŕda pokornými ani hriešnikmi, práve naopak. Tvoje chvály s láskou pripojí k svojmu oslavnému zboru, tak ako povedal prorok: “Chudák a bedár budú tvoje meno velebiť” (Ž 74, 21). Aj keď iba krátko a skromne, musel som vám toto v jednoduchosti a úprimnosti zveriť.

O prostriedkoch milosti – O ľútosti

286. Kedy je ľútosť dokonalá? Ľútosť je dokonalá vtedy, keď ľutujeme preto, že sme spáchanými hriechmi urazili Boha a jeho Cirkev (ľútosť z lásky k Bohu).
Takúto ľútosť si nám treba často vzbudzovať, najmä keď sme v ťažkom hriechu a nemáme hneď možnosť pristúpiť k sviatosti pokánia. Pri najbližšej spovedi však treba všetky tieto hriechy vyznať. Aby sme boli schopní vzbudiť v sebe opravdivú ľútosť, prosme o pomoc Svätého Ducha, rozjímajme o utrpení Pána Ježiša a o našej nevďačnosti voči nemu, o hrôze nášho hriechu, o treste, ktorý nás zaň čaká v pekle alebo v očistci. K ľútosti máme pripojiť nádej, že nám Boh odpustí, a vzbudiť si pevné predsavzatie.
Vzbudzujme si často ľútosť, najmä pri večernej modlitbe, A dávajme si pozor, aby ona nespočívala iba v slovách. Nech vychádza z úprimného srdca.

Zdieľať:

Author: Zuzana

Som katolíčka nadšená pre misie a evanjelizáciu. V súčasnej digitálnej dobe mať web je skvelou príležitosťou ako evanjelizovať ľudí prostredníctvom internetu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.