Katolícke čítanie (388.) – 23.1.2024 – utorok

ilustračný obrázok - utorok, piatok
Katolícke čítanie: utorok-piatok

Pokora a sebazaprenie vedú k spojeniu s Bohom

Hovorí Pán:
1 – Dar milosti spojenia s Bohom usilovne hľadaj, túžobne oň pros, trpezlivo a s dôverou ho čakaj, vďačne ho prijímaj, pokorne zachovávaj, usilovne s ním spolupracuj: a ponechaj Bohu, kedy a ako ťa príde z neba navštíviť.
2 – Najmä vtedy sa pokor, keď vo svojom vnútri cítiš len nepatrnú alebo nijakú nábožnosť; ale preto neklesaj a príliš sa nezarmucuj.
3 – Boh totižto dá neraz za krátku chvíľku, čo predým dlhý čas odopieral; a často dá až na konci, čo odďaľoval dať na začiatku modlitieb.
4 – Keby sme milosť dostávali vždy bez meškania a keby nám prišla hneď podľa želania, to by slabý človek hádam ani nezniesol.
5 – Preto treba milosť spojenia s Bohom očakávať s pevnou nádejou, pokorne a vytrvalo. A pripíš sebe sa svojim hriechom, ak ju nedostaneš, alebo keď sa ti nepozorovane odníme.
6 – Božej milosti často prekáža alebo nám ju skrýva celkom maličká vec; pravda, ak možno nazývať malým a k netreba skôr veľkým nazývať, čo zabraňuje toľkému dobru.
7 – Ale ak odstrániš a celkom premôžeš túto prekážku, či už malú, alebo veľkú, dostaneš, o čo si prosil.
8 – Lebo len čo sa celým srdcom odovzdáš Bohu a nebudeš viac podľa záľuby túžiť po tom či onom, ale celkom sa spoľahneš na neho, hneď pocítiš, že si s ním spojený a vnútorne uspokojený, lebo potom ti nebude nič príjemnejšie a nič ťa nebude viacej tešiť, ako čo sa páči Božej vôli.
9 – Ktokoľvek teda s úprimným srdcom pozdvihne svoju myseľ k Bohu a vzdá sa každej nezriadenej náklonnosti alebo odporu k akémukoľvek stvoreniu, ten je naozaj súci prijať milosť a hodný byť spojený s Bohom.
10 – Lebo Pán vlieva svoje požehnanie tam, kde nájde prázdne nádoby.
11 – Čím dokonalejšie sa teda človek zriekne pozemských vecí a čím väčšmi odumrie sebe tým, že pohŕda sám sebou, tým skorej zavíta k nemu milosť, tým skorej zavíta k nemu miilosť, príde v tým hojnejšej miere a tým vyššie pozdvihne slobodné srdce.
12 – ‘Vtedy uvidí a bude oplývať radosťou, a bude sa diviť, a jeho srdce sa rozšíri’ (Iz 60, 5), lebo ‘ruka Pánova je s ním’ (Lk 1, 66) a on sám sa úplne odovzdal do jeho rúk až na veky.
13 – ‘Veru, tak bude požehnaný muž’ (Ž 128, 4), ktorý celým svojím srdcom hľadá Boha a ktorý ‘nedvíha svoju dušu k márnosti’ (Ž 24, 4).
14 – Takýto človek získa pri prijímaní velebnej Sviatosti veľkú milosť spojenia s Bohom, lebo nehľadí natoľko na vlastnú zbožnosť a útechu, ale viac ako všetku nábožosť a potešenie má pred očami česť a slávu Božiu.

Zdieľať:

Author: Zuzana

Som katolíčka nadšená pre misie a evanjelizáciu. V súčasnej digitálnej dobe mať web je skvelou príležitosťou ako evanjelizovať ľudí prostredníctvom internetu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.