Katolícke čítanie (390.) – 25.1.2024 – štvtok

ilustračný obrázok - štvrtok
Katolícke čítanie: štvrtok

Eucharistické zázraky v Švajčiarsko (Ettiswilu, 1447)

V Ettiswile sa nachádza svätyňa zasvätená eucharistickému zázraku, ktorý sa udial v roku 1447. Anna Vögtli, ktorá patrila do satanistickej seky, ukradla z farského kostola pixidu s premenenou veľkou hostiou. Hostia bola nájdená pri plote v žihľave. Vznášala sa vo vzduchu a bola obklopená silným svetlom. Bola rozdelená na 7 medzi sebou spojených kúskov. Vyzerala ako kvet. Viacerí pápeži udelili návštevníkom svätyne odpustky. Posledným bol pápež Pius XII. v roku 1947. Veľký sviatok sa v Kaplnke zázraku slávi na nedeľu “laetare” (podľa antifóny “raduj sa” na 4. pôstnu nedeľu) a dva nasledujúce dni.

Najdôležitejší dokument popisujúci zázrak je “Protokol spravodlivosti”, napísaný 16. júla 1447 Hermannom von Rüssegom, pánom Büronu. V preklade môžeme čítať: “V stredu 23. mája 1447 bola Najsvätejšia oltárna sviatosť ukradnutá z farského kostola v Ettiswile a onedlho nato bola nájdená mladou pastierkou ošípaných, Margheritou Schulmeisterovou, neďaleko farského kostola pri plote, hodená na zemi medzi žihľavou. Javila sa ako žiariaci kvet.” Po dôkladnom vyšetrovaní zatkla polícia mladú Annu Vögtli z Bischoffingenu, ktorá sa ihneď ku všetkému priznala. “Keď som prestrčila ruku cez úzku železnú mriežku, ukradla som veľkú hostiu. No keď som prekročila múr cintorína, začala byť Najsvätejšia oltárna sviatosť veľmi ťažká a nebola som schopná ju uniesť. Nemohla som sa pohnúť dopredu ani dozadu. Zbavila som sa hostie tak, že som ju hodila k plotu do žihľavy.”
Hostiu objavila pani Margherita Schulmeisterová, pastierka ošípaných, ktorá porozprávala ako. “Keď som sa dostala s mojimi ošípanými do blízkosti miesta, kde bola odhodená Najsvätejšia sviatosť, moje zvieratá odmietli ísť ďalej. Poprosila som o pomoc dvoch mužov, ktorí tadiaľ sli na koňoch. Uvideli v tráve ukradnutú hostiu, ktorá bla rozdelená na sedem častí. Šesť z nich tvorilo kvet podobný ruži, ktorú obklopovalo silné svetlo.” Okamžite bol o všetkom upovedomený farár, ktorý ihneď prišiel, aby zobral hostiu a preniesol ju do kostola spolu so zástupom farníkov. Pozbieral šesť kúskov, ale keď chcel vziať siedmy, ktorý tvoril stred, ten sa akoby vtlačil do zeme pred očami všetkých prítomných. Toto zmiznutie bolo vysvetlené ako znamenie a tak sa rozhodli na mieste, kde hostia zmizla, postaviť kaplnku. 6 kúskov hostie bolo uchovávaných v kostole v Ettiswile a stali sa predmetom veľkej úcty zo strany obyvateľov dediny i cudzincov. A Boh skrze tento zázrak vykonal aj množstvo iných zázrakov. Kaplnka a oltár boli konsekrované 28. decembra 1448. Teda rok a pol po udalostiach.

Zdieľať:

Author: Zuzana

Som katolíčka nadšená pre misie a evanjelizáciu. V súčasnej digitálnej dobe mať web je skvelou príležitosťou ako evanjelizovať ľudí prostredníctvom internetu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.