Katolícke čítanie (392.) – 27.1.2024 – sobota

ilustračný obrázok - pondelok, sobota
Katolícke čítanie: pondelok-sobota

Kto miluje Ježiša Krista, nie je pyšný na svoje dobré vlastnosti. Naopak, ponižuje sa a je rád, že ho aj druhí ponižujú. (3.)

Čím viac nás Boh zahŕňa milosťami, tým máme byť pokornejší. Keď svätá Terézia dostala nejakú zvláštnu milosť, hneď si predstavila všetky svoje spáchané hriechy. A keďže poníženosť volá po novom dôkaze priazne, Boh ju stále tesnejšie k sebe pripútaval. Čím viac duša uznáva, že nezasluhuje milosti, tým viac ju Boh obohacuje milosťami. Thais, najprv hriešnica, potom svätica, ponižovala sa pred Bohom natoľko, že sa pokladala za nehodnú vysloviť meno Božie. Vo svojich modlitbách sa neodvážila povedať: “Môj Bože!” ale hovorievala: “Môj stvoriteľ, zmiluj sa nado mnou!” Svätý Hieronym píše, že jej Boh pre túto poníženosť pripravil vyvýšený tón v nebesiach.
S rovnakou pokorou sa blížila k Bohu svätá Margita z Cortony. Keď ju Pán zahrnul väčším prejavom lásky, vykríkla s úžasom: “Ako, Pane, už si zabudol na to, čím som bola prv? Takto sa mi odplácaš za veľké urážky, ktoré som ti spôsobila?” A Boh jej odpovedal, že zabúda na všetky urážky, len keď ho duša miluje a úprimne ľutuje, že ho urazila. Veď povedal ústami Ezechiela: “Ak sa hriešnik odvráti od všetkých svojich hriechov, … nepripomenie sa mu ani jeden z hriechov, ktoré popáchal” (Ez 18, 21 n). Na dôkaz pravdivosti týchto slov ukázal jej trón, ktorý jej pripravil v nebi medzi serafínmi. Ó, kiežby sme konečne poznali cenu pokory! Jediný úkon poníženosti má väčšiu cenu ako všetky bohatstvá sveta.

Sila uctievania Márie (9.)

Neboli snáď Ježiš a Mária najpokornejšími ľuďmi na zemi a nie sú teraz najväčší na nebesiach? Ježiš bol sluhom a Mária si hovorila služobnica. No celý svet pocítil ich lásku. Svätí velebia ich vznešenosť a uctievajú ich zástupy anjelov. Aj ty si medzi nimi nájdi miesto, pripoj sa k ich spevu a neúnavným hlasom oslavuje sladké meno Ježiša a Panny Márie.

O prostriedkoch milosti – O predsavzatí

287. Čo je silné predsavzatie? Predsavzatie je pevné a silné rozhodnutie, že sa v budúcnosti chceme chrániť hriechu.

288. Čo si zaumieňujeme, keď si vzbudzujeme silné predsavzatie? Keď si vzbudzujeme silné predsavzatie, umieňujeme si:
– že už nijaký, ale aspoň smrteľný hriech nespáchame
– že sa budeme chrániť príležitosti na hriech
– že zavinenú škodu, nakoľko sa dá, nahradíme
Keď niekto nechce zanechať hriech alebo najbližšiu príležitosť na hriech alebo nechce spôsobenú škodu nahradiť, nemá ozajstnú ľútosť, a preto mu Pán Boh hriechy neodpustí. Kto sa hnevá so svojím blížnym a nechce mu odpustiť, nemôže prijať sviatosť pokánia.

Zdieľať:

Author: Zuzana

Som katolíčka nadšená pre misie a evanjelizáciu. V súčasnej digitálnej dobe mať web je skvelou príležitosťou ako evanjelizovať ľudí prostredníctvom internetu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.