Katolícke čítanie (393.) – 28.1.2024 – nedeľa

ilustračný obrázok - nedeľa, streda
Katolícke čítanie: streda-nedela

1111) Dnes je obnovenie, čiže skladanie sľubov a slávnostné obrady. Keď sestry skladali sľuby, počula som spev anjelov: “Svätý, Svätý, Svätý!” v rôznych tónoch. Vďačnosť tohto spevu nie je možné vyjadriť ľudskou rečou.

1112) Popoludní som sa rozprávala so svojou milovanou novicmajsterkou matkou Máriou Jozefou. Obišli sme dookola záhradu a aspoň trocha som sa s ňou porozprávala. Drahá novicmajsterka je stále rovnaká, hoci už nie je novicmajsterkou, ale predstavenou, a ja už desať rokov po sľuboch. Rozprávala mi, ako rehoľná duša nemôže žiť bez kríža. Odhalila mi isté utrpenie, ktoré som prežívala vo Varšave, hoci som jej o tom vôbec nerozprávala. Pred očami mojej duše ožili všetky milosti, ktoré som dostala v noviciáte. Ó, ako veľmi som jej vďačná. Keď bola moja duša ponorená do temnoty a myslela som si, že som zatratená, ona ma mocou poslušnosti vytrhla z tejto priepasti.

1113) Moja duša je často akoby omráčená utrpením. V týchto mukách ma nikto z ľudí nepochopí.

Máj – 1. 5. 1937
1114)
Dnes som pocítila blízkosť svojej Matky – nebeskej Matky. Pred každým svätým prijímaním vrúcne prosím Pannu Máriu, aby mi pomohla pripraviť si dušu na príchod jej Syna a jasne cítim jej starostlivosť o mňa. Veľmi ju prosím, aby ráčila rozpáliť vo mne taký oheň lásky k Bohu, akým horelo jej čisté srdce vo chvíli vtelenia Božieho Slova.

4. 5.
1115)
Dnes som išla na chvíľu k matke generálnej1 Generálna predstavená matka Michaela Moraczewská sa zdržiavala v tom čase v Krakove v súvislosti s tzv. vizitáciou domu a sľubmi sestier. a opýtala som sa: “Drahá matka, nemali ste nejaké vnuknutie týkajúce sa môjho odchodu z kláštora?” Matka generálne mi povedala: “Doteraz som vás vždy zadržiavala, ale teraz vám ponechávam slobodu. Ak chcete, môžete kongregáciu opustiť, a ak nie, môžete zostať.” Tak som povedala, že dobre. Myslela som si, že hneď napíšem Svätému Otcovi a poprosím ho o oslobodenie od sľubov. Keď som odišla od matky generálnej, znova nejaká temnota doľahla na moju dušu, tak ako kedysi. Zvláštne, vždy keď prosím o odchod, moju dušu zahalí takáto temnota a mám pocit, akoby som bola ponechaná sama na seba. Keď som bola v týchto duchovných útrapách, rozhodla som sa ísť hneď za matkou a povedať jej o svojom zvláštnom utrpení a boji. Matka mi povedala: “Ten váš odchod, to je pokušeni.” Po chvíli rozhovoru sa mi uľavilo, ale temnota trvá naďalej. “To Božie milosrdenstvo je krásne a musí to byť nejaké veľké Božie dielo, keď sa satan tak stavia proti nemu a chce ho zničiť,” to sú slová drahej matky generálnej.

1116) Moje útrapy nikto nepochopí. Ja sama ich nedokážem opísať, niet však väčších utrpení ako tieto. Utrpenia mučeníkov nemôžu byť väčšie, lebo smrť v týchto chvíľach by bola pre mňa úľavou. Nemám s čím porovnať tieto utrpenia, toto zomieranie duše, ktoré nemá konca.

5. 5. [1937]
1117)
Dnes som na spovedi otvorila celú svoju dušu, pretože mi napadlo, že práve to môže byť pokušením. Lebo vo chvíli, keď prosím o uvoľnenie z kongregácie, prežívam ťažké utrpenia a temnoty. Spovedník2 Riadnymi spovedníkmi sestier v Krakove vtedy boli: kňaz Golab a kňaz Teodor Czaputa. Nevieme, o ktorom z nich hovorí sestra Faustína. mi povedal, “že možno to nie je chvíľa, ktorú určil Boh. Treba sa modliť a trpezlivo čakať, ale pravda je, že vás čakajú veľké utrpenia. Budete musieť znášať veľké útrapy a prekonať mnohé ťažkosti, to je isté. Lepšie by bolo ešte počkať a veľa sa modliť o hlbšie poznanie a Božie svelo. Sú to veľké veci.”

1118) Bože môj. V týchto ťažkých chvíľach nemám svojho duchovného vodcu, lebo odcestoval do Ríma.3 Duchovný vodca – kňaz Jozef Andrasz SJ. Ježišu, keď si mi ho zobral, veď ma ty sám, lebo ty vieš, koľko vydržím. Pevne verím, že Boh mi nedá nad moje sily. Dôverujem jeho milosrdenstvu.

1119) Vo chvíľach, keď som medzi nebou a zemou, mlčím. Lebo aj keby som hovorila, kto pochopí moje slová? Večnosť odhalí mnohé veci, o ktorých teraz mlčím…

1120) Keď som vyšla do záhrady, vidím, ako všetko dýcha radosťou jari. Stromy ozdobené kvetmi vydávajú opojnú vôňu, všetko pulzuje radosťou, rozospievané a rozštebotané vtáčatá zvelebujú Boha a hovoria mi: teš sa a raduj sa, sestra Faustína. No moja duša je v temnote a útrapách. Moja duša hlboko vníma šelest milosti, dokáže sa rozprávať so všetkým, čo je stvorené a čo ma obklopuje, a vie, prečo Boh tak ozdobil zem… Moje srdce sa však nemôže rozveseliť, lebo Milovaný sa skryl predo mnou a neodpočiniem si, kým ho nenájdem… Nedokážem žiť bez Boha, ale cítim, že ani Boh nemôže prežívať šťastie bezo mňa, hoci sám si absolútne vystačí…


  • 1
    Generálna predstavená matka Michaela Moraczewská sa zdržiavala v tom čase v Krakove v súvislosti s tzv. vizitáciou domu a sľubmi sestier.
  • 2
    Riadnymi spovedníkmi sestier v Krakove vtedy boli: kňaz Golab a kňaz Teodor Czaputa. Nevieme, o ktorom z nich hovorí sestra Faustína.
  • 3
    Duchovný vodca – kňaz Jozef Andrasz SJ.
Zdieľať:

Author: Zuzana

Som katolíčka nadšená pre misie a evanjelizáciu. V súčasnej digitálnej dobe mať web je skvelou príležitosťou ako evanjelizovať ľudí prostredníctvom internetu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.