Katolícke čítanie (394.) – 29.1.2024 – pondelok

ilustračný obrázok - pondelok, sobota
Katolícke čítanie: pondelok-sobota

Kto miluje Ježiša Krista, nie je pyšný na svoje dobré vlastnosti. Naopak, ponižuje sa a je rád, že ho aj druhí ponižujú. (4. – 5.)

Svätá Terézia hovorievala: “Nemysli si, že si pokročil v dokonalosti, ak sa nepovažuješ za najhoršieho zo všetkých a ak netúžiš byť podnožkou všetkým.” To neboli prázdne slová, tak sa svätica správala. A tak si počínali všetci svätí. Svätí František Assiský, svätá Mária Magdaléna de Pazzi a ostatní svätí sa pokladali za najväčších hriešnikov na svete. Divili sa, ako ich zem môže nosiť, prečo sa neotvára pod ich nohami. A hovorili veľmi presvedčivo. Ctihodný Ján z Avilly od útlej mladosti viedol svätý život. Keď ležal na smrteľnej posteli, prišiel ho zaopatriť kňaz. Rozprával mu vznešeným tónom a choval sa k nemu ako k veľkému Božiemu služobníkovi a veľkému učencovi. Ale svätý Ján ho upozornil: “Otče, prosím vás, povzbudzujte moju dušu tak, ako povzbudzujete zločinca odsúdeného na smrť. Veď ja som jeden z nich.
Takto zmýšľajú svätí o sebe v živote i pri smrti.

Sila uctievania Márie (10.)

Je pozoruhodné a príjemné dať sa do služieb Ježiša a Márie. Lebo oni sami nám slúžili ako prví svojou nesmiernou vierou a pokorou.
Synovia človeka, slúžte Pánovi, ktorý sa uponížil, aby vám mohol slúžiť. Slúžte Matke Božej, od ktorej si môžete brať príklad bezhraničnej svätej služby. Je správne uctievať týchto ochrancov, ktorí sú vždy naporúdzi, lebo oni sú nositelia Božej vôle.

O prostriedkoch milosti – O spovedi

289. Čo robíme, keď sa spovedáme? Keď sa spovedáme, skrúšene vyznávame svoje hriechy kňazovi, aby sme od neho dostali rozhrešenie.

290. Z čoho sa máme úplne vyspovedať? Úplne sa máme vyspovedať zo svojich smrteľných hriechov, na ktoré sa pamätáme, a musíme povedať aj počet, koľko ráz sme ich spáchali.
Zo všedných hriechov nie sme povinní vyznávať sa. Ale je to osožné najmä vtedy, keď nevieme, či náš hriech nebol už smrteľný.
Keď nevieme určit presný počet ťažkých hriechov, povieme aspoň približný.
Musíme vyznať aj okolnosti, ktoré menia povahu hriechu. Vedľajšie okolnosti netreba spomínať. Meno spoluvinníka treba zamlčať.

Zdieľať:

Author: Zuzana

Som katolíčka nadšená pre misie a evanjelizáciu. V súčasnej digitálnej dobe mať web je skvelou príležitosťou ako evanjelizovať ľudí prostredníctvom internetu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.