Katolícke čítanie (397.) – 1.2.2024 – štvrtok

ilustračný obrázok - štvrtok
Katolícke čítanie: štvrtok

Eucharistické zázraky v Taliansku (Rím, 6. – 7. storočie)

Relikvia tohto eucharistického zázraku sa uchováva v benediktínskom kláštore v Andechs v Nemesku. Udial sa v Ríme v roku 595 počas eucharistického slávenia, ktorému predsedal pápež Gregor Veľký. V okamihu prijatia Najsvätejšej sviatosti sa začala jedna z dám patriacich k rímskej šľachte smiať, lebo ju premohli pochybnosti o skutočnej prítomnosti Krista v premenenom chlebe a víne. Pápež sa na základe jej nevery rozhodol dáme sväté prijímanie neudeliť, no hneď nato sa chlieb a víno premenili na telo a krv.

K najdôležitejším dielam, ktoré opisujú spomenutý eucharistický zázrak z Ríma z roku 595 patrí Vita Gregorii Papae, ktorá bola napísaná Paolom Daiconom v roku 787.
V tom čase bolo zvykom, že chlieb používaný pri eucharistickej liturgii pripravovali samotní veriaci. Pápež Gregor Veľký bol priamym svedkom tohto zázraku. Počas jednej nedele, keď slávil svätú omšu v starobylom kostole zasvätenom svätému Petrovi, v priebehu rozdávania svätého prijímania uvidel v zástupe medzi veriacimi jednu ženu. Práve ona pripravovala chlieb na svätú omšu. Hlasno sa smiala. Pápež bol tým zaskočený a po tvrdom napomenutí sa jej opýtal, čo ju vedie k takému správaniu. Žena sa začala ospravedlňovať a tvrdila, že dôvodom sú jej pochybnosti o tom, ako je možné, že chlieb, ktorý ona pripravila vlastnými rukami, sa po kňazových slovách premenenia môže zmeniť na Kristovo telo a krv. Svätý Gregor jej odmietol dať sväté prijímanie a začal vzývať Boha, aby ženu osvietil. Krátko po skončení modlitby zbadal, že kúsok chleba, ktorý pripravila dotyčná žena, sa premenil na živé mäso. Žena sa začala ihneď kajať, pokľakla na zem a začala plakať. Dodnes je časť relikvie uchovávaná v miestnom benediktínskom kláštore v Andechs v Nemecku.

Zdieľať:

Author: Zuzana

Som katolíčka nadšená pre misie a evanjelizáciu. V súčasnej digitálnej dobe mať web je skvelou príležitosťou ako evanjelizovať ľudí prostredníctvom internetu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.