Katolícke čítanie (399.) – 3.2.2024 – sobota

ilustračný obrázok - pondelok, sobota
Katolícke čítanie: pondelok-sobota

Kto miluje Ježiša Krista, nie je pyšný na svoje dobré vlastnosti. Naopak, ponižuje sa a je rád, že ho aj druhí ponižujú. (6 – 7.)

Keď o sebe nízko zmýšľame, keď sa pokladáme za bedárov, to ešte nie je pokora. Naozaj pokorný pohŕda sebou a túži, aby aj druhí ním pohŕdali. Ježiš Kristus nám odporúča, aby sme nasledovali jeho príklad: “Učte sa odo mňa, lebo som tichý a pokorný srdcom” (Mt 11, 29).
Kto sa považuje za najväčšieho hriešnika na svete, ale sa hnevá, keď iní ním pohŕdajú, je pokorný ústami, nie však srdcom. Svätý Tomáš Akvinský vraví, že ten, kto je smutný, keď ním pohŕdajú, je veľmi ďaleko od dokonalosti, aj keby robil zázraky. Matka Božia rozkázala svätému Ignácovi z Loyoly, aby naučil svätú Máriu Magdalénu de Pazzi poníženosti. Svätec jej dal túto radu: “Pokora je radosť zo všetkého, čo nás privádza k pohŕdaniu sebou.” Zdôrazňujem slovo radosť. City sa môžu búriť, keď nami ľudia pohŕdajú. To ešte nie je proti poníženosti, len keď sa vo vyšších sférach nášho bytia z toho radujeme.
Ako môže duša, ktorá miluje Ježiša Krista, nemilovať pohŕdanie pri pohľade na svojho Boha, ktorého zauškujú a pľujú mu do tváre? To všetko Ježiš strpel pri svojom umučení: “Potom mu pľuli do tváre a bili ho päsťami, iní ho zauškovali” (Mt 26, 6). Božský Vykupiteľ chcel, aby bol na oltároch vystavený nie v lesku svojej oslávenej ľudskosti, ale na kríži, aby sme mali vždy na očiach opovrhnutie, ktorému bol na konci života vystavený. Týmto pohľadom sa povzbudzovali svätí, keď ich svet znevažoval. Svätý Ján z Kríža prosil Ježiša Krista, ktorý sa mu zjavil s krížom utrpenia a pohŕdani: “Pane, trpieť a byť opovrhnutý pre teba!”

Sila uctievania Márie (11.)

Neprestajne sa modli k Ježišovi a Márii, ktorí ťa ochránia pred nepriateľmi duše aj tela a svojich služobníkov obdarujú večnou radosťou. Obráť sa na Ježiša a Máriu v každej núdzi, nech vedia, čo potrebuješ. Vyznaj sa zo svojich hriechov a oľutuj ich.
Popros ich o odpustenie, kajaj sa, získaj novú nádej, sľúb, že sa polepšíš, a ver v pomoc milosrdenstva. Ak ľahko upadneš do hriechu, odhodlaj sa k náprave. Ježiš a Mária radi počúvajú modlitby prosiacich a nepohŕdajú nárekom biednych.
Aj anjeli sa zaradujú, keď sa tvoje srdce odvráti od hriechu a vydá sa na lepšiu cestu, nasledujúc Krista a jeho svätú Matku. Snaž sa ich neuraziť a oni ti nikdy neodoprú pomoc. Vzdávaj im primeranú úctu a oni sa o teba veľkolepo postarajú.

O prostriedkoch milosti – O spovedi

291. Kedy sa spovedáme úprimne? Úprimne sa spovedáme vtedy, keď na seba žalujeme tak, ako nás obviňuje svedomie.
Aby spoveď bola zreteľná, treba hriechy nazvať pravými menami, a nie iba všeobecne, ako napr. zhrešil som proti desiatim Božím prikázaniam, alebo zle som konal, alebo nemiloval som Boha. Pri sviatosti pokánia sa vyznávame bez strachu a úprimne. Kňaz je viazaný spovedným tajomstvom. Nesmie vyzradiť, čo počul v spovedi, ani keby mal život položiť.
Príklad: Sv. Ján Nepomucký
Keď niekto počuje spoveď druhého, je povinný o tom mlčať.

292. Čo máme robiť, ak sme zabudli povedať vážnu vec? Ak sme zabudli v spovedi vyznať niečo vážne, musíme to povedať pri najbližšej spovedi.

293. Čo máme robiť, ak sme v spovedi zatajili smrteľný hriech? Ak sme v spovedi zatajili smrteľný hriech, musíme to pri najbližšej spovedi vyznať a zopakovať celú neplatnú spoveď.
Kto schválne zamlčal smrteľný hriech, spáchal svätokrádež. Jeho spoveď bola neplatná a hriešna.

Zdieľať:

Author: Zuzana

Som katolíčka nadšená pre misie a evanjelizáciu. V súčasnej digitálnej dobe mať web je skvelou príležitosťou ako evanjelizovať ľudí prostredníctvom internetu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.