Katolícke čítanie (401.) – 5.2.2024 – pondelok

ilustračný obrázok - pondelok, sobota
Katolícke čítanie: pondelok-sobota

Kto miluje Ježiša Krista, nie je pyšný na svoje dobré vlastnosti. Naopak, ponižuje sa a je rád, že ho aj druhí ponižujú. (8. – 9.)

Svätý František Saleský vraví: “Znášať opovrhnutie je skúšobný kameň pravej pokory a každej čnosti.” Aké vysvedčenie si teda dáva osoba, ktorá vedie zbožný život, ktorá medituje, často prijíma, ktorá sa postí a umŕtvuje, ale nemôže strpieť, aby jej odporovali, nemôže zniesť jediné pichľavé slovíčko? Dáva tým najavo, že je trstina bez pokory a bez čnosti. A čo čaká dušu, ktorá miluje Ježiša Krista, ale nemôže zniesť poníženie z lásky k tomu, ktorý z lásky k nej toľko vytrpel? Tomáš Kempenský píše v knihe Nasledovanie Krista: “Keď sa tak bojíš poníženia a zahanbenia pre svoje chyby, dosvedčuješ, že nie si opravdivo pokorný, že si ešte neodumrel svetu, a že nemyslíš stále na Boha… Kto nedáva pozor na svoje srdce a nemá Boha pred očami, toho hneď znepokojí každé hanlivé slovo.” Ak ale nie si schopný znášať z lásky k Bohu zauchá a údery, znes aspoň nejaké slovíčko.
Aký údiv vzbudzuje a aké pohoršenie dáva osoba, ktorá často prijíma, ale uráža sa na najmenšiu netaktnosť v reči! Naopak, aký krásny príklad dáva ten, čo na urážky odpovedá mierne a láskavo, aby upokojil toho, kto ho urazil. Naozaj ponížený sa nesťažuje, neukazuje zatrpknutosť, mrak nevôle nezastrie úsmev na jeho tvári. Svätý Ján Chryzostom vraví, že tichý človek pokorným znášaním potupy neosoží len sebe, ale aj iným dáva dobrý príklad zhovievavosti v ponížení. Tomáš Kempenský upozorňuje na mnohé prípady, keď máme a môžeme prejaviť pokoru: “Čo hovoria iní, budú ľudia pozorne počúvať; a tvoje slová budú pokladať za nič. Iní budú prosiť, a dostanú; ty budeš prosiť, a tvoje prosby budú odmietnuté. Iných budú vychvaľovať, ale o tebe budú mlčať. Iným zveria takú či onakú úlohu; ale ty budeš pokladaný za na nič súceho. Takto skúša verného služobníka Pán: ‘Vie sa ovládať a zachovať pokoj?’ Tvoja prirodzenosť sa niekedy zarmúti, ale urobíš veľký pokrok, ak všetko mlčky znesieš.”

Sila uctievania Márie (12.)

Tebe, Pane Ježišu, a tvojej svätej Matke zverujem svoje telo i dušu, aby ste ich uchránili pre večný život. Ježišu a Mária, moja jediná nádej, pomôžte mi v každej núdzi a v každej skúške!
Vy ste moji najmocnejší ochrancovia a zaslúžite si byť milovaní viac než všetci svätci. Mne úbohému pútnikovi na tomto svete nie je nik spomedzi priateľov takým oddaným a drahým, ako ste vy. Len vám dôverujem.

Modlitba

O prostriedkoch milosti – O spovedi

294. Ako nazývame spoveď, v ktorej opakujeme viac spovedí? Spoveď, v ktorej opakujeme viac spovedí, nazývame generálnou.
Na začiatku generálnej spovede povieme kňazovi, prečo ju konáme. Kto sa spovedal neplatne, musí povedať aj to, koľkokrát sa neplatne spovedal a prijímal eucharistiu svätokrádežne. Potom sa vyznáme z hriechov od poslednej spovede a nakoniec zopakujeme predošlé.
Generálnu spoveď má vykonať, kto sa raz alebo i viac ráz spovedal neplatne a svätokrádežne. Cirkev odporúča vykonať si ju, keď niekto vstupuje do nového životného stavu, po duchovných cvičeniach alebo keď sa chystá na smrť.

295. Ako sa spovedáme? Svätú spoveď začneme tak, že sa prežehnáme, povieme, kedy sme sa posledný raz spovedali, a potom vyznáme svoje hriechy.
Po nich nám kňaz môže dať poučenie, radu alebo napomenutie a uloží nám zadosťučinenie (pokutu). Po našej ľútosti nám dáva rozhrešenie. Kajúcnik sa pri ňom prežehná a na konci povie: “Amen.”
Po rozhrešení sa spolu s kňazom krátko poďakuje.
Po svätej spovedi máme ďakovať Bohu, že nám odpustil hriechy, čím prv vykonať zadosťučinenie, ktoré nám uložil kňaz, a nastúpiť cestu pokánia spĺňaním svojho predsavzatia.

Pri spovedi sa nebojme a nehanbime vyznať svoje hriechy. Lepšie je vyznať ich kňazovi, ako žiť v nepokoji a zomrieť v hriechu. Na poslednom súde budeme všetci odhalení pred celým svetom. Dbajme, aby sme po spovedi už nehrešili. Ale hriechy nikdy nezatajujme. “Kto tu hriechy zatajuje, ten si peklo podpaľuje.”

Zdieľať:

Author: Zuzana

Som katolíčka nadšená pre misie a evanjelizáciu. V súčasnej digitálnej dobe mať web je skvelou príležitosťou ako evanjelizovať ľudí prostredníctvom internetu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.