Katolícke čítanie (405.) – 9.2.2024 – piatok

Život – sv. Terézia od Ježiša – Ježiš (1. – 3.)

Keby som nebola taká úbohá, stačilo by mi, že som mala tak cnostných a bohabojných rodičov1 [/Svätica sa narodila v meste Avile, v Starej Kastílii 28. marca 1515 a bola pokrstená nasledujúceho 4. apríla, v stredu Svätého týždňa. Jej rodičia sa volali Alfonz Sanchez de Cepeda a Beatrice d’Avila de Ahumada. Obaja boli nielen šľachtického rodu, ale aj pre svoje kresťanské čnosti. Svätica im vzdala chválu, ktorá určite nepominie. a že ma Boh tak vyznamenával. Môj otec veľmi rád čítaval dobré knihy. Mal ich veľa v ľudovej reči, aby ich čítali aj jeho deti. Moja matka sa starala o to, aby nás naučila modliť sa a doporučovala nám, aby sme si ctili zvlášť Madonu (Pannu Máriu) a ostatných svätých. Mala som šesť alebo sedem rokov, keď som pod vplyvom tejto starostlivosti pocítila vo svojej duši sklon k zbožnosti. Veď u svojich rodičoch som nevidela nič iné ako povzbudenie k čnosti: oni jej totiž mali veľa. Môj otec vykazoval chudobným veľa lásky, mal veľký súcit s chorými a so služobníctvom. Mal krásny vzťah k otrokom. Nechcel mať vo svojom dome žiadneho a keď jedna otrokyňa jeho brata strávila niekoľko dní u neho, správal sa k nej ako k dcére. Hovoril, že má s nimi veľký súcit, keď vidí, že nie sú slobodní ako druhí.2 V čase keď svätica žila, zámožné rodiny mávali medzi svojím služobníctvom potomkov Maurov, ktorí kedysi ovládali väčšiu časť Španielska. Hovorilo sa im všeobecne otroci, pretože boli viazaní na rodinu, v ktorej slúžili a bez ich dovolenia nemohli odísť nikam. Nejednalo sa však s ními ako s otrokmi v dobe starých Rimanov. Bol veľmi úprimný človek. Nikto nepočul, že by niekoho posudzoval alebo na niečo reptal. Bol mimoriadne čestný.

Ak sa vám páči obsah na tejto webovej stránke, môžete ma podporiť vami zvolenou sumou. Viac aj tu.


Aj moja matka bola veľmi cnostná a nadmieru čestná. V priebehu svojho života mala mnoho chorôb. Aj keď bola veľmi pekná, nikdy sa nedávala obdivovať. Zomrela ešte nie tridstaťtri ročná, ale mala už správanie dôstojnej osoby. Povahou bola mierna a veľmi inteligentná. Korunovala svoj strastiplný život naozaj kresťanskou smrťou.

Boli sme tri sestry a deväť bratov.3 Alfonz Sanchez bol dvakrát ženatý. Prvá manželka Katarína del Peso y Henao mu dala tri deti: Jana Sanchez de Cepeda a Marii de Cepea. Druhá manželka mu porodila deväť detí: Ferdinanda, Rodriga, Teréziu, Vavrinca, Antona, Petra, Hieronyma, Augustína a Janu. Vďaka Bohu, všetci s výnimkou mňa, boli v čnosti podobní rodičom. A napriek tomu ma mal môj otec najviac rád. A to mohlo mať svoj dôvod pred tým, ako som začala urážať Boha. Moja bolesť je naozaj veľká, keď si spomeniem, aké dobré náklonnosti mi Boh dal, a keď myslím na to, ako zle som ich využila.

Ruženec - android aplikácia

  • 1
    [/Svätica sa narodila v meste Avile, v Starej Kastílii 28. marca 1515 a bola pokrstená nasledujúceho 4. apríla, v stredu Svätého týždňa. Jej rodičia sa volali Alfonz Sanchez de Cepeda a Beatrice d’Avila de Ahumada. Obaja boli nielen šľachtického rodu, ale aj pre svoje kresťanské čnosti. Svätica im vzdala chválu, ktorá určite nepominie.
  • 2
    V čase keď svätica žila, zámožné rodiny mávali medzi svojím služobníctvom potomkov Maurov, ktorí kedysi ovládali väčšiu časť Španielska. Hovorilo sa im všeobecne otroci, pretože boli viazaní na rodinu, v ktorej slúžili a bez ich dovolenia nemohli odísť nikam. Nejednalo sa však s ními ako s otrokmi v dobe starých Rimanov.
  • 3
    Alfonz Sanchez bol dvakrát ženatý. Prvá manželka Katarína del Peso y Henao mu dala tri deti: Jana Sanchez de Cepeda a Marii de Cepea. Druhá manželka mu porodila deväť detí: Ferdinanda, Rodriga, Teréziu, Vavrinca, Antona, Petra, Hieronyma, Augustína a Janu.
Zdieľať:

Author: Zuzana

Som katolíčka nadšená pre misie a evanjelizáciu. V súčasnej digitálnej dobe mať web je skvelou príležitosťou ako evanjelizovať ľudí prostredníctvom internetu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.