Katolícke čítanie (406.) – 10.2.2024 – sobota

ilustračný obrázok - pondelok, sobota
Katolícke čítanie: pondelok-sobota

Kto miluje Ježiša Krista, nie je pyšný na svoje dobré vlastnosti. Naopak, ponižuje sa a je rád, že ho aj druhí ponižujú. (10. – 11.)

Svätá Jana de Chantal hovorievala: “Pravá pokora rastie ponižovaním.” Pokorný človek si nikdy nemyslí, že ho ponížili tak, ako si zaslúžil. Tých, čo sa takto správajú, Ježiš Kristus vyhlasuje za blahoslavených. To nie sú tí, ktorých si svet váži a ktorých si cení pre ich vznešené postavenie, pre ich učenosť alebo pre majetok, ale tí, ktorým svet zlorečí, ktorých prenasleduje, ktorých potupuje. Ak toto všetko trpezlivo znesú, čaká ich veľká odmena v nebesiach: “Blahoslavení ste, keď vás budú pre mňa potupovať a prenasledovať a všetko zlé na vás nepravdivo hovoriť; radujte sa a jasajte, lebo máte hojnú odmenu v nebi” (Mt 5, 11).
Zvlášť vtedy máme prejaviť poníženosť, keď nás predstavení pokarhajú pre nejakú chybu. Niektorí sa správajú ako ježe: dokiaľ sa ich nik nedotkne, vyzerajú neochvejne spokojní a tichí, ale ak sa ich predstavený alebo priateľ dotkne a vyčíta im dajakú chybu, zrazu sa naježia a odpovedajú urazení, že to nie je pravda alebo že mali na to dôvod. Nechcú prijať nijakú výčitku. Kto ich pokarhá, je ich nepriateľom. Podobajú sa človeku, ktorý sa hnevá na lekára, že mu pri ošetrovaní rany spôsobuje bolesť. Svätý Ján Chryzostom píše: “Keď svätého a pokorného človeka pokarhajú, plače nad spáchanou vinou. Aj pyšný plače, keď ho pokarhajú, ale plače preto, že jeho vina vyšla najavo. Preto sa znepokojuje a hnevá sa na toho, kto ju odhalil.”
Svätý Filip Neri dáva krásne poučenie tomu, komu sa zdá, že je bez viny: “Kto sa chce stať naozaj svätým, nikdy sa nesmie vyhovárať, ani vtedy nie, keby ho obviňovali nespravodlivo.” Výnimočne môže byť obhajoba potrebná v jedinom prípade: aby sa vyhlo pohoršeniu.
Koľko zásluh si nadobúda u Boha ten, kto mlčí a nevyhovára sa ani vtedy, ak ho nespravodlivo obvinia. Svätá Terézia vravievala: “Duša, ktorá sa nevyhovára, napreduje v zdokonaľovaní viac, ako keby počula desať kázní. Tým, že sa nevyhovára, začína nadobúdať duchovnú slobodu a nestará sa, či o nej hovoria dobre, alebo zle.”

Pamiatka a úcta k Márii (1.)

Mária je priateľka chudoby, cesta ku skromnosti, vzor trpezlivosti a dokonalosti. Od narodenia Ježiša žila vo veľkej chudobe a až po jeho smrť na kríži si zachovala neochvejnú trpezlivosť.
Je radosť nasledovať ju, je správne uctiť si ju pokornou a oddanou službou. Mali by sme jej denne vzdávať chvály na znak vďaky a lásky.
Nepochybne sa chceš s Máriou radovať v nebi, no najrpv s ňou musíš ochotne znášať chudobu a opovrhovanie na tomto svete. Keď si v spoločnosti, premýšľaj nad jej skromnosťou a panenskou zdržanlivosťo, obmedz rozmarnosť a stráň sa hluku.
Neurážaj Ježiša a Máriu ľahkomyseľnými rečami a nedôstojnými činmi, pretože nie je správne znevážiť takých blízkych priateľov. Sú pri tebe, nech robíš čokoľvek a prichádzajú ti na pomoc podľa toho, ako veľmi sa snažíš.

O prostriedkoch milosti – O zadosťučinení

296. Čo je zadosťučinenie? Takzvané zadosťučinenie je vykonanie toho, čo nám kňaz pri spovedi uložil za spáchané hriechy.

297. Prečo nám kňaz ukladá po spovedi určité úkony? Preto, aby nám Boh odpustil aspoň časť časných trestov a aby nám to pomáhalo polepšiť sa.
Ak by nám kňaz uložil niečo, čo nemôžeme vykonať, treba ho požiadať o iné zadosťučinenie. Keď niekto nevykonal zadosťučinenie, ale mal pri rozhrešení v úmysle tak urobiť, spoveď jej platná, ale kajúcnik sa dopúšťa hriechu a zbavuje mnohých Božích milostí.
Čo najskôr a dôsledne máme vykonať, čo nám uložil kňaz. Ale môžeme si aj sami uložiť skutky kajúcnosti, najmä však trpezlivo prijímať a obetovať všetko, čo Pán Boh od nás žiada ako pokánie za naše hriechy.

Ruženec - android aplikácia

Ak sa vám páči obsah na tejto webovej stránke, môžete ma podporiť vami zvolenou sumou. Viac aj tu.

Zdieľať:

Author: Zuzana

Som katolíčka nadšená pre misie a evanjelizáciu. V súčasnej digitálnej dobe mať web je skvelou príležitosťou ako evanjelizovať ľudí prostredníctvom internetu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.