Katolícke čítanie (408.) – 12.2.2024 – pondelok

ilustračný obrázok - pondelok, sobota
Katolícke čítanie: pondelok-sobota

Kto miluje Ježiša Krista, nie je pyšný na svoje dobré vlastnosti. Naopak, ponižuje sa a je rád, že ho aj druhí ponižujú. (Modlitba)

Vtelené Slovo, prosím ťa pre zásluhy tvojej svätej poníženosti, s ktorou si z lásky k nám znášalo potupy a krivdy, osloboď ma od pýchy a daj mi trocha tvojej svätej pokory. Ako by som mohol bedákať nad každou potupou, ktorú budem musieť strpieť ja, ktorý som si tak často zaslúžil peklo? Môj Ježišu, pre zásluhy takých veľkých urážok, ktoré si pri svojom umučení vytrpel, prosím ťa, daj mi milosť, aby som na tomto svete žil a umrel za mňa. Z lásky k tebe si prajem, aby som bol opovrhnutý a opustený všetkými, ale bez teba nič nemôžem.
Milujem ťa, moje najvyššie dobro, ó miláčik mojej duše. Milujem ťa a s pomocou tvojej milosti, v ktorú dúfam, budem pre teba znášať všetko: potupy, prenasledovanie, bolesti, suchopárnosť i opustenosť. Postačí mi, ak ma ty neopustíš, jediná láska mojej duše. Nedovoľ, aby som sa niekedy od teba odlúčil.
Daj, aby som túžil zapáčiť sa ti. Daj, aby som ťa vrúcne miloval. Daj mi pokojnú myseľ v utrpení, daj mi odovzdanosť vo všetkých skúškach.
Zmiluj sa nado mnou. Nič si nezaslúžim, ale predsa dúfam od teba všetko, lebo si ma vykúpil svojou krvou.
Aj od teba všetko dúfam, Mária, moja Kráľovná a moja Matka, lebo ty si útočište hriešnikov.

Pamiatka a úcta k Márii (2.)

Nepochybne sa chceš s Máriou radovať v nebi, no najrpv s ňou musíš ochotne znášať chudobu a opovrhovanie na tomto svete. Keď si v spoločnosti, premýšľaj nad jej skromnosťou a panenskou zdržanlivosťo, obmedz rozmarnosť a stráň sa hluku.
Neurážaj Ježiša a Máriu ľahkomyseľnými rečami a nedôstojnými činmi, pretože nie je správne znevážiť takých blízkych priateľov. Sú pri tebe, nech robíš čokoľvek a prichádzajú ti na pomoc podľa toho, ako veľmi sa snažíš polepšiť. Ich múdrosť zvíťazí nad tvojimi vrtochmi a ich láskavosť ťa privedie k pokániu.

O prostriedkoch milosti – O odpustkoch

298. Čo sú odpustky? Odpustkami rozumieme odpustenie časných trestov mimo sviatosti pokánia.
Odpustkami Cirkev neodpúšťa ani hriechy, ani večné tresty (peklo), ale iba časné tresty, ktoré nám ostali po odpustení hriechov a ktoré si musíme odtrpieť buď na tomto svete alebo v očistci. Odpustky nám Cirkev udeľuje z nevyčerpateľného pokladu zásluh Ježiša Krista, Panny Márie a svätých.

299. Koľkoraké sú odpustky? Odpustky sú dvojaké: úplné a čiastočné.
Úplné odpustky sú tie, ktorými nám Cirkev odpúšťa všetky časné tresty.
Čiastočné sú tie, ktorými nám Cirkev odpúšťa iba časť časných trestov.

300. Čo je potrebné na získanie odpustkov? Na získanie odpustkov je potrebné:
– aby sme nemali smrteľný hriech
– aby sme mali úmysel získať odpustky
– aby sme dôkladne vykoanli všetko, čo Cirkeve predpisuje na získanie odpustkov
Úplné odpustky získame iba vtedy, keď sa očistíme od všetkých hriechov, vzbudíme si dokonalú lásku k Bohu, vykonáme skutok, ktorý predpisuje Cirkev, pristúpime ku svätému prijímaniu a pomodlíme sa na úmysel Svätého Otca.
Čiastočné odpustky udeľuje Cirkev za niektoré modlitby alebo dobré skutky.
Odpustky môžeme získať pre seba alebo pre duše v očistci.

Využime možnosť získať odpustenie časných trestov. Pokojne s vierou prijímajme utrpenia, ktoré vyplývajú z plnenia našich povinností, aby sme tak zadosťučinili za svoje hriechy.

Zdieľať:

Author: Zuzana

Som katolíčka nadšená pre misie a evanjelizáciu. V súčasnej digitálnej dobe mať web je skvelou príležitosťou ako evanjelizovať ľudí prostredníctvom internetu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.