Katolícke čítanie (409.) – 13.2.2024 – utorok

životopis svätej Terézie z Ávily

Život – sv. Terézia od Ježiša – Ježiš (4. – 8.)

Moji bratia ma vôbec neodvádzali od služby Bohu. Mala som ich všetkých rada a oni mi splácali moju lásku. Jednoho som však mala radšej ako ostatných.1 Volal sa Rodrigo. Bol takmer rovnako starý ako ja a často sme si spolu čítali v životopisoch svätých. Pri pomyslení na muky, aké vytrpeli mučeníci pre Boha, zdalo sa mi, že získavame akosi lacno údel, z ktorého sa jednoho dňa budeme tešiť a veľmi som túžila po tom, aby som aj ja zomrela ako oni, ale ani nie tak z lásky k Bohu, ale aby som už mala tie dobrá, o ktorých som sa dočítala, že sú v nebi. Rozhodli sme sa odísť do zeme Maurov, kde by sme žobrali pre lásku Božiu v nádeji, že nám tam zotnú hlavu. Tak veľkú odvahu Pán Boh vlieval do našich krehkých duší, len keby sme mali príliežitosť. Najväčšou prekážkou boli rodičia.2 Svätica nehoroví, ako sa pokúšali uskutočniť svoje plány. Ribera, ktorý sväticu poznal a mnohokrát sa s ňou rozprával, hovorí, že obe deti jednoho dňa ušli ráno z domu. Vyšly aj z mesta a prešli most cez Adaja a namierili si to tam, kde si predstavovali, že je zem Maurov. Prešli asi dva kilometre, keď stretli svojho strýca Františka Alvarez de Cepeda, ktorý sa ich pýtal, kam idú. Nazapierali. Priviedol ich potom k matke, ktorá už myslela, že sa stratili, že snáď padli do nejakej jamy. Avšak túžba oboch detí sa naplní neskôr. Svätá Terézia sa stane mučeníčkou lásky a Rodrigo padne v Južnej Amerike prii obrane jednej misijnej stanice. Boli sme veľmi pohnutí, keď sme sa dočítali, že odmeny i tresty budúceho života sú nezmerateľné. Často sme sa zastavovali pri tejto myšlienke a s potešením často opakovali: Navždy! Navždy! Navždy! A tak sa zapáčilo Pánu Bohu, že sa. mi ten dojem tak vryl, že už vtedy som pocítila najpevnejšie predsavzatie nikdy neopustiť cestu pravdy.
Keď sme nemali možnosť ísť niekam a zomrieť pre Pána Boha ako mučeníci, zaumienili sme si, že. budeme žiť ako pustovníci. V našej záhrade sme sa úporne snažili vystavať akési malé pustovne. Budovali sme ich z malých kameňov, ale vždy sa nám zrútili, takže ani v tom sme nemohli uspokojiť svoju túžbu. Ešte teraz som dojatá pri pomyslení, ako skoro mi Pán Boh dal to, čo som vlastnou vinou potom stratila.
Dávala som almužny, ako som len mohla, ale mohla som len málo. Vyhľadávala som samotu, aby som sa tam pomodlila množstvo modlitieb, zvlášť ruženec, ktorý sa moja matka rada modlila a snažila sa o to, aby sme sa aj my modlili. keď som sa hrávala s ostatnými deťmi, hrali sme sa na rehoľnice a stavali sme kláštory. Zdá sa mi, že som už vtedy túžila stať sa rehoľnicou, ale nie s takým nadšením, akým som horela pre veci, o ktorých som hovorila.
Spomínam si, že som nemala ešte dvanásť rokov, keď mi umrela mamička. Sotva som si uvedomila tú veľkú stratu, uchýlila som sa celá skormútená k nohám sochy Panny Márie a s mnohými slzami som ju prosila, aby sa stala mojou matkou. Zda sa mi, že táto modlitba, ktorú som tak jednoducho hovorila, bola prijatá priaznivo, pretože sa mi potom nestalo, aby som nebola ihneď vyslyšaná v nejakej veci, v ktorej som sa obrátila na túto kráľovskú Pannu. A nakoniec ma prijala za svoju.
Hlboko ma mrzí, keď myslím na dôvody, kvôli nim som nezostala verná svätým túžbam svojej mladosti. Ach, Pane, zdá sa, že si sa rozhodol spasiť ma, ako sa páči Tvojej Velebnosti, aby sa tak stalo. Zahrnul si ma takými milosťami, prečo si mi zároveň nedal – a to nie v mojom záujme, ale len pre Tvoju slávu – aby som si nepoškvrnila tú dušu, v ktorej si mal natrvalo bývať? Pociťujem nevýslovné mučenie, pretože je to úplne moja vina. Ty si nezanedbal nič, aby som bola ihneď celá Tvoja. Nemôžem sa ani sťažovať na svojich rodičov, pretože u nich som nevidela nič iné ako čnosti a veľkú starostlivosť o moje blaho. U nich, sotva som povyrástla, som začala poznávať prirodzené dary, ktorými ma Pán Boh zahrnul, a oni mi hovorili, že ich mám veľa. Mala som za ne poďakovať, ale ja som ich použila, aby som ho urážala, ako teraz budem rozprávať.

Ruženec - android aplikácia

Ak sa vám páči obsah na tejto webovej stránke, môžete ma podporiť vami zvolenou sumou. Viac aj tu.


  • 1
    Volal sa Rodrigo.
  • 2
    Svätica nehoroví, ako sa pokúšali uskutočniť svoje plány. Ribera, ktorý sväticu poznal a mnohokrát sa s ňou rozprával, hovorí, že obe deti jednoho dňa ušli ráno z domu. Vyšly aj z mesta a prešli most cez Adaja a namierili si to tam, kde si predstavovali, že je zem Maurov. Prešli asi dva kilometre, keď stretli svojho strýca Františka Alvarez de Cepeda, ktorý sa ich pýtal, kam idú. Nazapierali. Priviedol ich potom k matke, ktorá už myslela, že sa stratili, že snáď padli do nejakej jamy. Avšak túžba oboch detí sa naplní neskôr. Svätá Terézia sa stane mučeníčkou lásky a Rodrigo padne v Južnej Amerike prii obrane jednej misijnej stanice.
Zdieľať:

Author: Zuzana

Som katolíčka nadšená pre misie a evanjelizáciu. V súčasnej digitálnej dobe mať web je skvelou príležitosťou ako evanjelizovať ľudí prostredníctvom internetu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.