Katolícke čítanie (411.) – 15.2.2024 – štvrtok

ilustračný obrázok - štvrtok
Katolícke čítanie: štvrtok

Eucharistické zázraky v Taliansku (sv. Petra Damianiho, 11. storočie)

Istá bosorka, ktorá chcela spôsobiť zlo, požiadala jednu ženu, aby jej priniesla premenenú hostiu. Tá sa hneď vybrala na svätú omšu a počas prijímania schovala hostiu do vreckovky. Kňaz to však zbadal, vybehol za ňou z kostola a nariadil jej, aby mu ukázala obsah vreckovky. Žena ju otvorila a s veľkým údivom obaja uvideli, že polovica ukradnutej hostie sa premenila na mäso.

Svätý Peter Damiani, učiteľ Cirkvi, opisuje dôležitý eucharistický zázrak, ktorého bol priamym svedkom. Opisuje to vo svojom diele Opusc. XX-XIV. Patrol. lat., tom. CXLV. col. 573. Prinášame preklad udalosti, ako ju opisuje sám svätý: “Ide o eucharistickú udalosť veľkého významu. Stala sa v roku 1050. Žena, ktorá podľahla ohavným radám, sa pokúsila odniesť domov eucharistický chlieb, aby ho použila na zlý cieľ. Ale kňaz si vec včas všimol, dobehol ju a vzal jej svätokrádežnú korisť. Následne rozvinúc biele plátno, do ktorého bola svätá hostia zabalená, zbadal, že sa premenila takým spôsobom, že polovica z nej sa stala Pánovým živým telom a druhá polovica zostala taká ako bežná hostia. S Božím zásahom sa tak udialo svedectvo, ktoré porazilo neveru a herézu, ktoré odmietali prijať skutočnú prítomnosť v eucharistickom tajomstve. V polovici premeneného chleba sa objavilo viditeľne Pánovo telo, na druhej polovici zasa zostal zachovaný výzor bežnej hostie, aby sa tak zvýraznila skutočnosť sviatostného prepodstatnenia, ktoré sa uskutočňuje počas premenenia.

Ruženec - android aplikácia

Ak sa vám páči obsah na tejto webovej stránke, môžete ma podporiť vami zvolenou sumou. Viac aj tu.

Zdieľať:

Author: Zuzana

Som katolíčka nadšená pre misie a evanjelizáciu. V súčasnej digitálnej dobe mať web je skvelou príležitosťou ako evanjelizovať ľudí prostredníctvom internetu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.