Katolícke čítanie (412.) – 16.2.2024 – piatok

životopis svätej Terézie z Ávily

Život – sv. Terézia od Ježiša – Ježiš II. (1. – 2.)

Tu je podľa môjho názoru príčina všetkého zla. Myslím často na veľkú chybu rodičov, ktorí sa nestarajú, aby v blízkosti ich detí dýchala len čnosť. Už som sa zmienila, aká čnostná bola moja matka. Keď som dospela k tomu, aby som používala svoj rozum, nenaučila som sa ničomu z jej dobrých vlastností alebo len veľmi málo, zato veľmi mnoho z jej nedokonalostí. Rada čítala rytierske romány a dávala ich čítať aj mne. Zatiaľ čo ju tá zábava vôbec nepoškodila, lebo nezanedbala žiadnu svoju povinnosť, mne naopak bola dosť na škodu. Čítala ich, aby zabudla na svoje veľké trápenia a dovolila ich čítať aj svojim deťom, aby ich uchránila pred inými nebezpečnými vecami. Avšak môj otec to nevidel rád a my sme sa teda snažili, aby nás nevidel pri čítaní. Táto malá chyba mojej matky mi bola dosť osudná, lebo som získala veľkú záľubu v tom čítaní, moje dobré predsavzatia začali ochládzať a v mnohých veciach som sa dopúšťala chýb, takže sa mi potom nezdalo, že by som si zaslúžila pokarhanie, keď som tak bez vedomia otce strávila celé hodiny vo dne aj v noci. Dospelo to až tak ďaleko, že som pociťovala akési rozladenie, ak som nemala po ruke nejakú novú knihu.1 V tom storočí boli v móde rytierske romány. Terézia od prirodzenosti hrdá a rytierska bola tými knihami fascinovaná. Jej prvý životopisec Ribera uvádza, že s pomocou svojho mladšieho brata Rodriga aj ona napísala v tej dobe podobný rytiersky román nemalej úrovne.
Začala som byť vyberavá v obliekaní a túžila som vyniknúť. Úzkostlivo som si pestovala svoje ruky i vlasy. Používala som voňavky a rôzne ozdoby: nikdy ich nebolo dosť, aby som bola špeciálne upravená. Po mnohých rokoch bolo mojoj hlavnou starosťou, aby som oslňovala svojou náturou bez toho, aby som v tom vtedy videla nejakú vinu, aj keď teraz chápem, koľko jej tam muselo byť. Avšak nemala som žiadny zlý úmysel: za nič na svete by som si nebola priala, aby niekto kvôli mne urazil Pána Boha. Mala som niekoľko bratrancov a len tí k nám mohli chodiť.2 Boli to synovia dona Františka de Cepeda. Ich dom susedil s domom Terezinho otca a bol s ním spojený vnútornými dverami. Môj otec bol príliš rozumný, aby otváral dvere iným. Bolo by samozrejme lepšie, keby zostali zavreté aj pre nich, až teraz to chápem, pretože zabávať sa s niekým o márnostiach sveta, ktoré ešte nepozná, slúžil len k tomu, aby si ich obľúbil, zatiaľ čo v útlom veku by sa mal zaujímať len o to, ako získať čnosti. Boli takmer rovnako starí ako ja a o niečo vyšší. Boli sme stále spolu a mali sme sa veľmi radi. Bavili sme sa o všetkom, o čom sme len chceli a páčilo sa mi počúvať ich zamilované historky, ich plány a mnoho iných vecí, v ktorých nebolo nič dobré. A najhoršie bolo, že som im prejavovala toľko náklonnosti a neuvedomovala som si, že to bola príčina všetkého zlého vo mne.


  • 1
    V tom storočí boli v móde rytierske romány. Terézia od prirodzenosti hrdá a rytierska bola tými knihami fascinovaná. Jej prvý životopisec Ribera uvádza, že s pomocou svojho mladšieho brata Rodriga aj ona napísala v tej dobe podobný rytiersky román nemalej úrovne.
  • 2
    Boli to synovia dona Františka de Cepeda. Ich dom susedil s domom Terezinho otca a bol s ním spojený vnútornými dverami.
Zdieľať:

Author: Zuzana

Som katolíčka nadšená pre misie a evanjelizáciu. V súčasnej digitálnej dobe mať web je skvelou príležitosťou ako evanjelizovať ľudí prostredníctvom internetu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.