Katolícke čítanie (415.) – 19.2.2024 – pondelok

ilustračný obrázok - pondelok, sobota
Katolícke čítanie: pondelok-sobota

Kto miluje Ježiša Krista, žiada si len svojho Miláčika (2.)

Veľmi výstražný príklad nám dáva františkánsky brat Justín. Tento vystúpil na neobyčajne vysoký stupeň kontemplácie, predsa však zo svojho srdca nevykorenil túžbu, aby si ho svet vážil. Raz ho k sebe pozval pápež Eugen IV. Svätý otec počul o jeho svätosti, úctivo ho prijal, objal a posadil vedľa seba. Táto veľká pocta tak vstúpila bratovi Justínovi do hlavy, že mu svätý Ján Kapistrán po návrate domov povedal: “Brat Justín, odišiel si ako anjel, ale vrátil si sa ako diabol!” Justín nedbal na toto upozornenie. Každým dňom sa stával pyšnejším. Vyžadoval, aby mu preukazovali takú úctu, akú si podľa svojej mienky zasluhoval. Konečne padol tak hlboko, že zavraždil spolubrata, vystúpil z rehole, utiekol do Neapola, kde viedol zločinný život a zomrel ako odpadlík.
Istý slávny Boží sluha vravel múdro: keď padli niektoré libanonské cédre, Šalamún, Tertulián, Ozias, ktorých všetci považovali za svätých, to je dôkaz, že sa neoddali celkom Bohu, ale v srdci živili pýchu. Preto upadli do nevery. Bojme sa, keď sa v nás ozýva túžba vystatovať sa, túžba po uznaní sveta. A keď nám svet pripne na kabát kvetinku pocty, netešme sa z jej vône, lebo by nás mohla omámiť na smrť.

Pamiatka a úcta k Márii (4.)

Nikdy nedopusť, aby sa ti služba Márii stala zdĺhavá alebo zaťažujúca, veď slúžiť Kráľovnej mysľou aj slovami je pôvabné a radostné. Okrem toho, nech vykonali akýkoľvek malý skutok na jej slávu, vyslúžiš si tým pozoruhodnú odmenou. Naša skromná Matka neopovrhne nijakou skromnou službnou. Táto milosrdná Panna s radosťou prijíma aj tie najjednoduchšie dary, keď sú dávané s radosťou a zbožnosťou. Naša sladká Kráľovná a milostivá Pani veľmi dobre vie, že jej nedokážeme priniesť veľké dary, a ani od svojich biednych sluhov neočakáva nemožné činy. Mária, ktorú poslúchajú nebesia, po našich daroch netúži ani ich nepotrebuje. Ak nás žiada o pomoc, robí to najmä pre naše dobro. Ak chce, aby sme ju uctievali, iba túži po našej spáse. Ak na teba nalieha, aby si zveleboval jej meno, je to preto, lebo hľadá príležitosti, ako ti pomocť, a teší ju odvďačiť sa svojím sluhom. Vždy dodrží sľub a je nesmierne štedrá.

O prostriedkoch milosti – O pomazaní chorých

304. Ako sa vysluhuje pomazanie chorých? Pomazanie chorých sa vysluhuje tak, že kňaz posvätným olejom maže chorého na čele a rukách a pritom hovorí: “Týmto svätým pomazaním a pre svoje láskavé milosrdenstvo nech ti Pán pomáha milosťou Ducha Svätého.” Chorý odpovie: “Amen.”

305. Ako sa treba pripraviť na prijatie pomazania chorých? Na prijatie pomazania chorých sa treba vyspovedať, odovzdať sa do Božej vôle a vzbudiť si vieru, nádej a lásku.
Ak chorý nevládze a nemôže sa spovedať, musí si vzbudiť aspoň ľútosť. Chorí veriaci nemajú čakať s pomazaním na poslednú chvíľu. Zvlášť ak niekto náhle vážne ochorie alebo sa ocitne v nebezpečenstve smrti, dostáva naraz tri sviatosti: pokánie, pomazanie a Eucharistiu.
Zdravý alebo ľahko chorý človek nemôže platne prijať pomazanie chorých. Vážne chorý ho môže prijať aj viac ráz, najmä keď sa pominulo nebezpečenstvo smrti a znovu hrozí.

Keď nás dobrotivý Boh navštívi ťažkou chorobou, neodkladajme prijať pomazanie chorých. Pán Boh nám tak chce poľahčiť naše kríže. Chce nám pomôcť, aby sme sa pripravili na stretnutie s ním. Nezabúdajme pomáhať v tomto svojim starým a chorým príbuzným.

Ruženec - android aplikácia
Zdieľať:

Author: Zuzana

Som katolíčka nadšená pre misie a evanjelizáciu. V súčasnej digitálnej dobe mať web je skvelou príležitosťou ako evanjelizovať ľudí prostredníctvom internetu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.