Katolícke čítanie (416.) – 20.2.2024 – utorok

životopis svätej Terézie z Ávily

Život – sv. Terézia od Ježiša – Ježiš II. (3. – 5.)

Keby som mohla dávať rady, doporučila by som rodičom, aby starostlivo bdeli nad osobami, ktoré sa stretávajú s ich deťmi, kvôli škodám, ktoré môžu utrpieť. Naša prirodzenosť je skôr naklonená napodobňovať zlé ako dobré, veď aj ja sama som sa nenaučila nič z veľkých príkladov dobroty a skromnosti jednej z mnohých starších sestier,1 Doňa Maria de Cepeda, dcéra z prvého manželstva dona Alfonza de Cepeda s Katarínou de Peso y Henras, narodená v roku 1506. zato všetko nedobré od jednej našej príbuznej, ktorá k nám často chodievala. Moja matka tušila, aký zlý vplyv by mohla mať na mňa svojou ľahkomyseľnosťou, a preto sa veľmi snažila obmedzovať jej návštevy, lebo mala mnoho zámienok, kvôli ktorým k nám musela prísť. Získala moju dôveru, a tak som väčšinu voľného času strávila s ňou, pretože vo všetkom so mnou súhlasila a zverovala mi, aké má známosti a čím sa zaoberá. Mala som štrnásť rokov alebo o niečo viac, keď som sa zblížila s touto svojou príbuznou a stala sa dôvernicou jej márnivosti. Myslím, že do toho času som neurazila Pána žiadnym ťažkým hriechom, ani som nikdy nestratila bázeň Božiu, lebo zmysel pre česť bol vo mne oveľa silnejší. Skôr strach zo straty cti mi pomáhal, aby som si česť uchránila. Nie, v tejto veci by so mnou nič nepohlo, ani neviemaký ľudský cit. Avšak o čo lepšie by bolo, keby som takú silu, akú som mala, len aby som neztratila to, čo som považovala za česť sveta, mala i k tomu, aby som nepotupila česť Božiu. A zatiaľ som ju strácala mnohými spôsobmi bez toho, aby som si to uvedomovala. Lebo aj keď som ju dychtivo hľadala, nestarala som sa o prostriedky k jej obrane, uspokojila som sa len s tým, aby som ju úplne nestratila.2 Je nutné si zapamätať svedectvo, ktoré svätica hovorí o niečo vyššie: “Do toho času som Pána neurazila žiadnym ťažkým hriechom.” Tu hovorí o cti vážnej a skromnej dievčiny. Veď krátko nato povie: “Nečestné veci budili vo mne odpor.” Aby sme pochopili tieto i ďaľšie výrazy svätice, je nutné pripomenúť, ako sa v tom čase dbalo na to, aby dievčatá rástli v čnostiach a správali sa vážne. To bola ich najväčšia ozdoba, šľachetný duch.
Môj otec aj moja sestra nevideli radi moje stretnutia s onou príbuznou a často mi to vytýkali. Pretože jej však nemohli zakázať k nám chodiť3 Táto sesternica bývala takmer v rovnakom dome ako Terézia. Bola to chúlostivá situácia a chudák don Alfonz nemal odvahu vykázať ju z domu. , ich starostlivé opatrenia neboli na nič, vo svojom páchaní zla som bola veľmi vynaliezavá. Veľmi ma desí škoda, ktorú napácha zlá spoločnosť: nikdy by som nemohla veriť, že je taká veľká, keby som to nezakúsila sama na sebe. Pre mladých ľudí je to vôbec najhoršie zlo. Rada by som, aby sa rodičia poučili z týchto mojich skúseností a bdeli nad svojimi deťmi. Tie rozhovory ma tak zmenili, že nezostávalo nič z mojej prirodzenej dobroty a čnosti, pretože táto príbuzná a ešte iná priateľka, ktorú som často vyhľadávala a ktorá bola rovnako oddaná svetskej márnivosti, mi zverovali všetky svoje úbohosti.
Z toho chápem, akou veľkou prednosťou je dobrá spoločnosť. Keby som sa v tom veku stretla s čnostnými osobami, potom by som sa určite stále udržovala v čnosti; a keby ma viedli k tomu, aby som sa bála Pána Boha, mala by som silu nepadnúť. Avšak ja som stratila túto svätú bázeň a zostal mi len zmysel pre česť, ktorý ma pravdupovediac doprevádzal ako trýzeň pri všetkom, čo som konala. Akonáhle som mohla predpokladať, že sa o mojich skutočných skutkoch nikto nedozvie, oddávala som sa veciam, ktoré boli proti mojej i Božej cti.

Ruženec - android aplikácia

Ak sa vám páči obsah na tejto webovej stránke, môžete ma podporiť vami zvolenou sumou. Viac aj tu.


  • 1
    Doňa Maria de Cepeda, dcéra z prvého manželstva dona Alfonza de Cepeda s Katarínou de Peso y Henras, narodená v roku 1506.
  • 2
    Je nutné si zapamätať svedectvo, ktoré svätica hovorí o niečo vyššie: “Do toho času som Pána neurazila žiadnym ťažkým hriechom.” Tu hovorí o cti vážnej a skromnej dievčiny. Veď krátko nato povie: “Nečestné veci budili vo mne odpor.” Aby sme pochopili tieto i ďaľšie výrazy svätice, je nutné pripomenúť, ako sa v tom čase dbalo na to, aby dievčatá rástli v čnostiach a správali sa vážne. To bola ich najväčšia ozdoba, šľachetný duch.
  • 3
    Táto sesternica bývala takmer v rovnakom dome ako Terézia. Bola to chúlostivá situácia a chudák don Alfonz nemal odvahu vykázať ju z domu.
Zdieľať:

Author: Zuzana

Som katolíčka nadšená pre misie a evanjelizáciu. V súčasnej digitálnej dobe mať web je skvelou príležitosťou ako evanjelizovať ľudí prostredníctvom internetu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.