Katolícke čítanie (418.) – 22.2.2024 – štvrtok

ilustračný obrázok - štvrtok
Katolícke čítanie: štvrtok

Eucharistické zázraky v Taliansku (Trani, 11. storočie)

Istá žena iného ako kresťanského vyznania, ktorá neverila katolíckej dogme o skutočnej prítomnosti Ježiša v Eucharistii, za pomoci svojej kresťanskej priateľk ukradla počas svätej omše premenenú hostiu. Žena, akoby vzývajúc Boha na súboj, vložila následne hostiu do panvice s horúcim olejom na ohni. Z hostie začalo náhle vytekať veľké množstvo krvi, až sa prelievala na dlážku a následne vytekala z dverí domu.

V Trani v Púlii sa dodnes uchováva v katedrále zasvätenej Panne Márii Nanebovzatej relikvia tohto zázraku, ktorý sa udial okolo roku 1000. O zázraku hovorí viacero dokumentov. Okrem nich je zázrak zobrazený aj na viacerých eucharistických monogramoch na starobylých uliciach mesta. Brat Bartolomeo Campi opisuje vo svojom diele Zaľúbený do Ježiša Krista (1625) presný opis toho, čo sa udialo: “Fungujúc, že je kresťankou, žena išla na prijímanie spolu s ostatnými… Keď prijala hostiu, vybrala si ju z úst a zavinula ju do vreckovky. Po návrate domov chcela vyskúšať, či je to chlieb, alebo nie. Svätú hostiu položila na panvicu a chcela ju pražiť… Pri kontakte s vriacim olejom sa čiastočka zázračne premenila na krvácajúce mäso, a krvácanie – nazvime to tak – sa nezastavilo, naopak, krv sa začala rozlievať z panvice po celom prekliatom a odpornom dome. Preľaknutá a plná strachu začala žena kričať… a susedky hneď pribehli, aby sa presvedčili, čo je dôvodom takého veľkého plaču.”
Arcibiskup bol okamžite o všetkom informovaný a nariadil, aby bola hostia úctivo prenesená do kostola. Cisteriánsky opát Ferdinando Ughelli (1670) vo svojom verejne známom diele Italia sacra, v poznámke v siedmom diele napísal: “ V Trani sa uctieva svätá hostia, ktorá bola pražená na zneuctenie našej viery… a v ktorej sa z kvaseného chleba stalo skutočné Kristovo telo a skutočná Kristova krv, ktorá sa vyliala až na zem.” Jedno nepriame potvrdenie zázraku nachádzame aj v tvrdení svätého Pia z Pietrelciny, ktorý zvolal: “Trani je šťastné, pretože Kristova krv skropila jeho zem dvakrát.” Myslel tým zázrak, ktorý opisujeme, ako aj na zázrak kríža z Colonny, na ktorom z Kristovej sochy, z jeho nosa, vytekal hojný prúd krv. V roku 1706 bol dom spomínanej ženy prestavaný vďaka štedrej podpore šľachtica Ottaviana Campitelliho na kaplnke. Relikvia hostie bola v roku 1616 umiestnená do starobylého relikviára zo striebra, ktorý daroval Fabrizio de Cunio. S relikviou bolo vykonaných počas storočí viacero kontrol a výskumov. Zatiaľ posledný výskum sa udial v roku 1924, pri príležitosti Interdiecézneho eucharistického kongresu pod vedením Mons. Giuseppeho Maria Lea.

Ruženec - android aplikácia
Zdieľať:

Author: Zuzana

Som katolíčka nadšená pre misie a evanjelizáciu. V súčasnej digitálnej dobe mať web je skvelou príležitosťou ako evanjelizovať ľudí prostredníctvom internetu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.