Katolícke čítanie (419.) – 23.2.2024 – piatok

životopis svätej Terézie z Ávily

Život – sv. Terézia od Ježiša – Ježiš II. (6. – 9.)

Toto boli podľa môjho názoru dôvody mojej skazy. Ale ja som mala väčšiu vinu ako tá príbuzná, lebo moja zloba podporovaná zlom našich slúžok stačila sama. Keby mi niektorá z nich dala nejakú dobrú radu, snáď by som sa spamätala, ale všetky zaslepovala zištnosť ako mňa túžba sa páčiť. Nikdy ma to ale nepriťahovalo dopustiť sa ťažkého hriechu. Nečestné veci vo mne budily odpor. Vyhľadávala som len zábavu v príjemnom rozprávaní. Pritom som sa nevyhýbala nebezpečným príležitostiam, takže hrozilo, že skompromitujem svojho otca a svojich bratov. Až sa konečne Pán nado mnou zľutoval a proti mojej vôli ma toho zbavil, aby zabránil, že sa úplne stratím. Tie veci nemohli zostať tak utajené, aby môj otec nenabral podozrenie a netrpela tým moja česť. A tak ani po troch mesiacoch, čo som povolila uzdu svojej ľahkomyseľnosti, som bola zavretá do miestneho kláštora, kde boli vychovávané dievčatá môjho postavenia, ale oveľa lepšie odo mňa.1 Bol to kláštor Panny Márie, Matky Božej milosti. Vstúpila tam 13. júla 1531. Kláštorná tradícia uchovala prorocké slová zakladateľky doni Márie Mencia od sv. Augustína: “Jedného dňa vstúpi do tohoto domu veľké svetlo cirkvi.” Proroctvo sa naplnilo vstupom svätej Terézie do kláštora. Stalo sa to tak nenápadne, že som o tom vedela len ja a nejaký môj príbuzný. Čakalo sa na vhodnú príležitosť, totiž na svadbu mojej sestry,2 Doňa Mária de Cepeda sa vydala za dona Martina de Guzman Berrientos a odsťahovala sa do Castellanos de la Cañada. po nej sa zdalo, že je vhodné, aby som nezostala sama a bez matky.
Môj otec ma zahŕňal tak veľkou láskou a ja som bola tak obratná v pretvárke, že nemohol uveriť, že by som mala tak veľkú vinu, a mal ma stále rád. Aj keď sa niečo predsa len povedalo, nikto o tom nehovoril ako o istej veci, či už pre krátkosť toho môjho poblúznenia, či preto, že som sa kvôli svojej cti veľmi snažila všetko zatajovať. Vôbec som nepomyslela na to, že nič neutajím pred Tým, ktorý vidí všetko. Ach, môj Bože, aké osudné je to pre svet, že zanedbáva túto pravdu a myslí si, že môže zostať skryté to, čo sa robí proti Tebe! Koľkých zlám by sa zabránilo, keby sa chápalo, aké je dôležité nielen dbať na seba pred ľuďmi, ale sa aj snažiť neznepáčiť sa Tebe!
Prvých osem dní som sa veľmi trápila, ale viac domnienkou, že niekdo niečo tuší, ako kvôli tomu, že som v kláštore. Naozaj ma prepadala veľká únava a keď som sa dopustila nejakej urážky Pána Boha, hlboko sa ma to dotklo a snažila som sa z toho rýchlo vyspovedať. Vstúpila som tam naplnená veľkým nepokojom, ale po ôsmich dňoch a možno aj skôr som sa cítila šťastnejšia ako domu pri otcovi. Všetky sestry ma mali radi, lebo Boh mi dal dosť pôvabu, takže som sa každému páčila; sestry boli veľmi spokojné. Aj keď sa mi vtedy život v kláštore veľmi nepáčil, bolo mi potešením prebývať medzi nimi. Diabol ma však neustále trápil tým, že vnukal dedinčanom, aby ma vyrušovali odkazmi. Ale pretože to nebolo nejako ľahké, jeho útok skoro prestal a v mojej duši sa začali prebúdzať sväté návyky z môjho detstva a začala som oceňovať, akú veľkú milosť preukáže Pán Boh duši, keď ju vovedie medzi dobrých ľudí. Áno, zdá sa mi, že Pán Boh použil všetky spôsoby, aby ma privábil do svojej služby. Dobrorečím Ti, Pane, že si ma tak dlho znášal! Amen.
Mám toľko vín, ktoré si vyčítam, ale myslím, že to moje zabávanie by ospravedlnila možnosť, že všetko skončí dobrým manželstvom. Okrem toho som sa pýtala spovedníka a rôznych iných osôb, a tí mi odpovedali, že mnoho tých vecí nebolo hriechom. Spoločne s nami dievčatami spávala jedna dobrá sestra, skrze ňu mi Pán Boh chcel dať svoje svetlo, ako teraz budem rozprávať.3 Mária de Briceño z jednej z vážených avilských rodín bola rehoľníčkou s veľkými čnosťami. dostávala od Pána Boha aj mimoriadne milosti. Zomrela v roku 1584, dva roky po svätici.

Ruženec - android aplikácia

  • 1
    Bol to kláštor Panny Márie, Matky Božej milosti. Vstúpila tam 13. júla 1531. Kláštorná tradícia uchovala prorocké slová zakladateľky doni Márie Mencia od sv. Augustína: “Jedného dňa vstúpi do tohoto domu veľké svetlo cirkvi.” Proroctvo sa naplnilo vstupom svätej Terézie do kláštora.
  • 2
    Doňa Mária de Cepeda sa vydala za dona Martina de Guzman Berrientos a odsťahovala sa do Castellanos de la Cañada.
  • 3
    Mária de Briceño z jednej z vážených avilských rodín bola rehoľníčkou s veľkými čnosťami. dostávala od Pána Boha aj mimoriadne milosti. Zomrela v roku 1584, dva roky po svätici.
Zdieľať:

Author: Zuzana

Som katolíčka nadšená pre misie a evanjelizáciu. V súčasnej digitálnej dobe mať web je skvelou príležitosťou ako evanjelizovať ľudí prostredníctvom internetu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.