Katolícke čítanie (423.) – 27.2.2024 – utorok

životopis svätej Terézie z Ávily

Život – sv. Terézia od Ježiša – Ježiš III. (1. – 3.)

Dobrý a svätý rozhovor s tou rehoľníčkou sa mi celkom páčil. Bola naozaj svätá a múdra. Zvlášť rada som počúvala, ako hovorí o Bohu: to sa mi páčilo vždy. Rozprávala mi, že sa rozhodla stať rehoľníčkou keď čítala v evanjeliu o mnohých povolaných, ale málo vyvolených.1 Mt 20, 16; 22, 14. Hovorila o odmene, ktorú má Boh pripravenú pre tých, ktorí kvôli nemu opustili všetko. Jej dobrá spoločnosť začínala vo mne naprávať zlé návyky, ktoré som získala v zlej spoločnosti a vzbudila vo mne túžbu po večných veciach. Ohromný odpor, ktorý som mala k životu v kláštore pomaly slabol a keď som náhodou zazrela ako niektorá rehoľníčka pri modlitbe plače alebo že je schopná nejakého čnostného úkonu, zakúsila som svätú závisť. Moje srdce bolo totiž vtedy tak tvrdé, že by som nedokázala vytlačiť jedinú slzičku, aj keby som prečítala celé utrpenie nášho Pána Ježiša Krista; a to ma veľmi trápilo.
Strávila som v tom kláštore jeden a pol roka a veľmi som sa polepšila. Konala som mnoho ústnych modlitieb a prosila som kadekoho, aby ma odporúčal Pánu Bohu, aby mi dal poznať stav, v ktorom by som mu slúžila ako chce on. Priala som si ale, aby to nebolo v rehoľnom stave, aby sa Pánu Bohu páčilo nevolať ma na tú cestu, aj keď som sa zároveň bála aj manželstva. Keď som však končila svoj pobyt ako chovanka, už som bola skôr naklonená stať sa rehoľníčkou, nie ale v kláštore, pretože isté prísne cvičenia sa mi zdali prehnané. Utvrdzovali ma v tom niektoré z najmladších. Ja si však myslím, že by moja duša mala z toho väčší prospech, keby všetky boli zajedno. Okrem toho som mala v inom kláštore svoju veľkú priateľku:2 Jana Suarez, karmelitánka v avilskom kláštore Vtelenia. , to bol ďaľší dôvod, aby som šla tam, ak by som sa tak rozhodla. A vôbec som sa starala viac o to, ako by som vyhovela svojej prirodzenosti a márnivosti, než aby som sa starala o dobro svojej duše. Ale myšlienka stať sa rehoľníčkou prichádzala a zapadala a ja som sa nedokázala presvedčiť, že by som sa ňou mala stať.
Napriek tomu, že som nezanedbávala starostlivosť o svoje zdravie, Pán Boh medzitým robil všetko, aby som ochotne prijala tento stav, ktorý mi najviac vyhovoval. Zoslal na mňa tak vážnu chorobu, že som sa musela vrátiť domov. Sotva som sa trochu uzdravila, šla som na návštevu k sestre, ktorá bývala na vidieku.3 Doňa Maria de Cepeda, ktorá bývala so svojím manželom donom Martinom Guzmanom y Barrientos v Castellanos de la Caňada. Mala ma tak rada, že by som jej asi nikdy neodpustila, keby som dala na jej reči. Aj jej manžel ma mal rád. Aspoň bol ku mne úžasne pozorný. A to je ďaľšia milosť, za ktorú musím byť Pánu Bohu veľmi vďačná, pretože ma zahŕňali láskou kdekoľvek som bola, ale ja som im to neodplácala rovnakou mierou. Áno, taká som ja.

Ruženec - android aplikácia

  • 1
    Mt 20, 16; 22, 14.
  • 2
    Jana Suarez, karmelitánka v avilskom kláštore Vtelenia.
  • 3
    Doňa Maria de Cepeda, ktorá bývala so svojím manželom donom Martinom Guzmanom y Barrientos v Castellanos de la Caňada.
Zdieľať:

Author: Zuzana

Som katolíčka nadšená pre misie a evanjelizáciu. V súčasnej digitálnej dobe mať web je skvelou príležitosťou ako evanjelizovať ľudí prostredníctvom internetu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.