Katolícke čítanie (425.) – 29.2.2024 – štvrtok

ilustračný obrázok - štvrtok
Katolícke čítanie: štvrtok

Eucharistické zázraky v Taliansku (Ferrary, 1171)

Tento eucharistický zázrak sa udial vo Ferrare, v Bazilike Panny Márie vo Vado, na Veľkú noc 28. marca 1171. Otec Pietro z Verony, prior baziliky, slávil svätú omšu Vzkriesenia a keď sa dostal k lámaniu premeneného chleba, zatiaľ čo prelamoval hostiu, zbadal prúd krvi, ktorý vytryskoval z hostie a svojimi kvapkami postriekal malú klenbu oltára, kde sa svätá omša slávila. Klenba postriekaná krvou bola neskôr vstavaná do kostolíka postaveného v roku 1594, ktorý je možné ešte dnes vidieť v monumentálnej Bazilike Panny Márie vo Vado.

Dňa 28. marca 1171 prior riadne ustanovených kanonikov otec Pietro z Verony slávil veľkonočnú svätú omšu. Asistovali mu traja spolubratia (Bono, Leonardo a Aimon). V okamihu lámania premenenej hostie vytryskol z nej prúd krvi, ktorý sa valil vo veľkých kvapkách a zasiahol klenbu nad oltárom. Spomienky hovoria o “posvätnom strachu celebranta a veľkom úžase ľudí, ktorí boli v kostolíku”. Veľa svedkov potvrdilo, že videli, ako hostia nabrala krvavočervenú farbu a v nej sa objavila silueta postavy dieťaťa. Okamžite bol o všetkom informovaný biskup Amato z Ferrary a arcibiskup Gherardo z Raveny, ktorí svojím znakom potvrdili, že v zázračnej hostii je stále prítomná krv; teda “videli sme krv, ktorá postriekala klenbu oltára”. Kostolík sa okamžite stal cieľom pútí a následne bol na príkaz vojvodu Ercola I. d’Este v roku 1495 prestavaný a rozšírený.
Zázrak potvrdzujú viaceré svedectvá. Najdôležitejším z nich je pápežská bula Eugena IV. (30. marca 1442), v ktorej pápež spomína zázrak a odvoláva sa na svedectvá veriacich a starobylé historické pramene. Najstarším je manuskript Gerarda Cambrenseho (1197), ktorý spomína zázrak. Písomnosť je uchovávaná v knižnici Biblioteca Lambertiana v Canterbury. Nedávno bol znovuobjavený historikom Antoniom Samaritanim v jeho dieloe Gemma Ecclesiastica. Ďaľším dielom, ktoré siaha do doby 6. marca 1404, je bula kardinála Miglioratiho, v ktorej udeľuje odpustky tým, ktorí “navštívia kostol a vzdajú úctu zázračnej krvi”. Aj dnes, 28. dňa každého mesiaca v bazilike, v súčasnosti spravovanej misionármi Predrahej krvi Gaspareho del Bufalo, sa koná eucharistická adorácia a pripomína sa zázrak. A každý rok počas príprav na slávnosť Najsvätejšieho tela a krvi sa slávi tradičná 40-hodinová pobožnosť. V roku 1971 sa slávilo 800. výročie zázraku.

Ruženec - android aplikácia
Zdieľať:

Author: Zuzana

Som katolíčka nadšená pre misie a evanjelizáciu. V súčasnej digitálnej dobe mať web je skvelou príležitosťou ako evanjelizovať ľudí prostredníctvom internetu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.