Katolícke čítanie (426.) – 1.3.2024 – piatok

životopis svätej Terézie z Ávily

Život – sv. Terézia od Ježiša – Ježiš III. (4. – 7.)

Na ceste k nim býval jeden z bratov môjho otca,1 Don Peter Sanchez de Cepeda býval v Ortigose, v meste vzdialenom 11 km od Avily. Po smeti svojej ženy Kataríny del Aguila vstúpil do rádu Hieronymitánov. veľmi čnostný a múdry vdovec, ktorého Pán Boh pripravoval pre seba. Aj keď bol v pokročilom veku, opustil všetko a stal sa rehoľníkom. Skončil svoje dni tak sväto, že už je asi v sláve. Chcel, aby som sa u neho zastavila na niekoľko dní. Čítaval dobré knihy v materskom jazyku a takmer stále hovoril o Pánu Bohu a o márnostiach sveta. Prial si, aby som mu predčítala, a ja napriek tomu, že som nebola tými knihami nadšená, predstierala som, že sa mi páčia, lebo som sa vždy snažila vyhovieť každému, aj keď som k tomu cítila odpor. Ale táto náklonnosť, ktorá by u iných bola čnosťou, u mňa nebola ničím iným ako chybou, pretože som často konala bez rozvahy. Chvála Bohu! Akými cestami ma viedol do tohoto stavu, kde chcel, aby som mu slúžila. Takmer ma donútil, aby som zvíťazila sama nad sebou. Buď vždy velebený! Amen.
U strýka som zostala len niekoľko dní. Ale vďaka jeho dobrej spoločnosti a tomu, čo som čítala a počúvala, sa do mojej duše vtlačil blahodárny dojem. Pochopila som lepšie pravdy, ktoré ma zaujali už ako dieťa, a to ničotnosť vecí, márnosť sveta, rýchlosť, s akou všetko odchádza a zvlášť myšlienku, že by som šla do pekla, keby som umrela v takom stave. Aj keď som sa ešte nerozhodla pre kláštor, vyjasnilo sa mi, že by to bol lepší a bezpečnejší stav, a tak som sa krok za krokom odhodlávala oddať sa mu.2 Svätica mala vtedy osemnásť rokov. Stretávala som sa s tým tri mesiace. Dodávala som si odvahu myšlienkou, že ťažkosti a trápenia rehoľného života nemôžu byť väčšie ako v očistci, a pretože som si zaslúžila peklo, nebolo to vôbec veľa stráviť v takom očistci zvyšok svojho života, a to ešte skôr, že potom by som šla priamo do neba. Po tom som stále ešte túžila. Jednoducho sa mi zdá, že viac pôsobil otrocký strach ako láska, aby som prijala rehoľný šat. Keď mi satan našepkával, že nebudem môcť vydržať prísnosť rehoľného života, pretože som taká krehká, bránila som sa tým, že som si pripomínala, čo Pán Boh vytrpel, a že to teda nebude nič veľké, keď aj ja budem trochu trpieť pre neho, a to tým skôr, že mi určite nikdy nebude chýbať jeho pomoc. Tak nejako som vtedy musela premýšľať, aj keď na to posledné si príliš dobre nespomínam. To však bezpečne viem, že ma v tých dňoch trápilo mnoho pokušení, k tomu sa pridávali ľahké teploty a divné mdloby: nemala som nikdy príliš pevné zdravie.
Posilňovalo ma čítanie dobrých kníh. Čítala som listy svätého Hieronyma. Načerpala som z nich takú odvahu, že som sa rozhodla prehovoriť so svojím otcom. Pre mňa sa to rovnalo rehoľnému sľubu, lebo som tak lipla na cti, keby som raz dala slovo, žiadna vec na svete by ma neprinútila, aby som ju vzala späť. Ale môj otec ma mal veľmi rád, že som od neho nemohla dostať povolenie. Neobmäkčili ho ani prosby iných osôb, ktoré som požiadala o príhovor. Mohla som najviac dosiahnuť, že po jeho smrti môžem naplniť svoj zámer. Ale ja som mala strach sama zo seba a obávala som sa, že ma moja slabosť privedie k tomu, aby som zmenila svoj zámer. A preto, keď som videla, že tieto prieťahy mi neprospievajú, pokúsila som sa o inú cestu, ako teraz budem hovoriť.

Ruženec - android aplikácia
  • 1
    Don Peter Sanchez de Cepeda býval v Ortigose, v meste vzdialenom 11 km od Avily. Po smeti svojej ženy Kataríny del Aguila vstúpil do rádu Hieronymitánov.
  • 2
    Svätica mala vtedy osemnásť rokov.
Zdieľať:

Author: Zuzana

Som katolíčka nadšená pre misie a evanjelizáciu. V súčasnej digitálnej dobe mať web je skvelou príležitosťou ako evanjelizovať ľudí prostredníctvom internetu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.