Katolícke čítanie (429.) – 4.3.2024 – pondelok

ilustračný obrázok - pondelok, sobota
Katolícke čítanie: pondelok-sobota

Kto miluje Ježiša Krista, usiluje sa odpútať od všetkých stvorených vecí (1.) – Zrieknuť sa stvorených dobier

Kto chce celým srdcom milovať Ježiša Krista, musí z neho vylúčiť všetko, čo nie je Boh, všetko, čo je sebaláska. To znamená nehľadať seba, ale túžiť len po tom, čo sa páči Bohu. Pán to žiada od každého: “Milovať budeš Pána, svojho Boha, celým svojím srdcom” (Mt 22, 37).
Aby sme milovali Boha celým srdcom, musíme sa zbaviť všetkého pozemského a naplniť sa svätou láskou. Srdce, v ktorom má miesto akákoľvek pozemská záľuba, nemôže celé patriť Bohu. Svätý Filip Neri hovorieval: “Koľko lásky venujeme stvoreniam, toľko uberieme Bohu.” Ale ako si očistíme srdce od pozemských pút? Umŕtvovaním a odlúčením sa od stvorených vecí. Niektoré duše bedákajú, že hľadajú Boha, a nenachádzajú ho. Týmto dušiam platia slová svätej Terézie: “Odpútajte si srdce od stvorení a hľadajte Boha: potom ho nájdete.”

Máriin žiaľ i útecha (1.)

Mal by si horlivo rozjímať o príklade milosrdnej Panny Márie, ktorá ako lahodná myrha rozdáva voňavé ovocie trpezlivosti a je naplnená Božskou radosťou. Aj ty pocítiš veľkú radosť, ak budeš nosiť meno Márie vo svojom srdci.
Ak s ňou máš dobrý vzťah, bude ti na osoh. Láska k nej zaháňa túžby tela a pomáha udržať si čistotu, učí nás pohŕdať svetom, slúžiť Kristovi s pokorou a strániť sa zlej spoločnosti, usmerňuje nás v počestnom a nábožnom živote.

O prostriedkoch milosti – O sväteninách

318. Čo sú sväteniny? Sväteniny sú viditeľné znaky (úkony), ktoré Cirkev ustanovila na to, aby nám vyprosovala pomáhajúcu milosť a hmotné pomoci.
Sväteniny sú dvojaké: žehnania a svätenia. Pri svätení Cirkev odporúča do zvláštnej Božej ochrany veci alebo predmety, ktoré sú venované Božej službe.
Zneuctenie Bohu zasvätených osôb, vecí a miest je hriechom proti prvému Božiemu prikázaniu.
Pri žehnaniach Cirkev prosí Boha o požehnanie osôb alebo vecí.
Keď žehná veci, nemá na zreteli dobro samej veci, ale osôb, ktoré ich budú používať.

Používajme nábožnej sväteniny, lebo pre modlitbu Cirkvi sú prostriedkami Božej milosti.

Ruženec - android aplikácia
Zdieľať:

Author: Zuzana

Som katolíčka nadšená pre misie a evanjelizáciu. V súčasnej digitálnej dobe mať web je skvelou príležitosťou ako evanjelizovať ľudí prostredníctvom internetu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.