Katolícke čítanie (432.) – 7.3.2024 – štvrtok

ilustračný obrázok - štvrtok
Katolícke čítanie: štvrtok

Eucharistické zázraky v Taliansku (Rimini, 1227)

Tento eucharistický zázrak sa stal priamo svätému Antonovi, ktorého vyzval istý Bonovillo, aby dokázal skutočnú prítomnosť Ježiša v Eucharistii. Najstarší životopis svätého Antona, L’Assidua, prináša presné slová, ktorými Bonovillo vyzval svätého Antona: “Bratku! Hovorím ti to tu pred všetkými: uverím v Eucharistiu, ak moja mulica, ktorej som už tri dni nedal žrať, zožerie hostiu, ktorú jej podáš ty, namiesto krmiva, ktoré jej podám ja”. Mulica, napriek tomu, že bola vyhladovaná, si pokľakla pred premenenou hostiou a odmietla krmivo.

V meste Rimini je možné aj dnes navštíviť kostol, ktorý bol postavený na úctu a pamiatku eucharistického zázraku, ktorý sa udial v spojitosti so svätým Antonom z Padovy v roku 1227. Táto udalosť je citovaná aj v Benignitas, diele považovanom za jedno z najstarších o živote svätého Antona. “Tento svätý muž viedol rozhovor s jedným heretikom – katarom, ktorý vystupoval proti sviatosti Eucharistie a svätec ho takmer priviedol ku katolíckej viery. Ale tento heretik, po viacerých argumentoch vyhlásil: “Ak ty, Anton, dokážeš prostredníctvom zázraku, že v prijímaní je skutočne Kristovo telo, potom ja úplne opustím herézu a hneď sa obrátim na katolícku vieru. Prečo neskúsiť tento súboj? Tri dni budem držať jeden kus z môjho dobytka bez žrádla a úplne ho privediem pred ostatných a ukážem mu pripravené krmivo. Ty tam budeš stáť tiež s tým, čo považuješ za Kristovo telo. Ak dobytok dá prednosť adorácii Boha pred krmivom, prijmem vieru tvojej Cirkvi.” Svätý Anton osvietený a inšpirovaný zhora túto výzvu prijal. Stretnutie bolo dohodnuté na Piazza Grande (dnes Piazza Tre Martiri) a pritiahlo veľké množstvo zvedavcov. V dohodnutý deň, presne na hodinu, sa obaja súperi tohto podivuhodného súboja objavili na námestí. V ich stopách im boli ich sympatizanti. So svätým Antonom šli katolíci, s Bonivillom (také bolo meno katarského heretika) jeho spoluverci v heréze. Svätec sa objavil držiac v rukách monštranciu s premenenou hostiou. Heretik držal v rukách na povraze vyhladovanú mulicu. Svätec zázrakov si vyžiadal úplné ticho a potom sa obrátil na mulicu týmito slovami: “V sile a v mene Stvoriteľa, ktorého ja, hoci nehodný, držím v mojich rukách, ti hovorím a prikazujem: predstúp a vzdaj úctu Pánovi, ako sa patrí, aby zloduchovia a heretici pochopili, že všetky stvorenia sa musia ponížíť pred svojím Stvoriteľom, ktorého jeho kňazi držia v rukách pri oltári.” A zviera odmietlo krmivo svojho pána a pokorne sa priblížilo k rehoľníkovi. Ohlo svoje predné rohy a pokľaklo pred hostiou. Istý čas tak zotrvalo v pokľaku. Anton sa neuponáhľal pri súde vernosti svojho protivníka, ktorý sa hodil k jeho nohám a verejne vyznal svoje omyly. Od toho dňa sa stal jedným z najhorlivejších spolupracovníkov svätého divotvorcu.

Ruženec - android aplikácia
Zdieľať:

Author: Zuzana

Som katolíčka nadšená pre misie a evanjelizáciu. V súčasnej digitálnej dobe mať web je skvelou príležitosťou ako evanjelizovať ľudí prostredníctvom internetu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.