Katolícke čítanie (433.) – 8.3.2024 – piatok

životopis svätej Terézie z Ávily

Život – sv. Terézia od Ježiša – Ježiš IV. (4. – 6.)

A v kom, Pane, môže lepšie zažiariť tvoje milosrdenstvo ako vo mne, ktorá som toľkokrát svojimi zlými skutkami znesvätila veľké milosti, ktoré si mi začínal udeľovať? Beda mi, môj Stvoriteľ! Ak hľadám výhovorky, nenachádzam ich. Nikto na tom nemá vinu, iba ak ja, lebo všetko by prebiehalo omnoho lepšie, keby som odpovedala len sčasti na lásku, ktorú si mi preukazoval, nemilovala iných, iba ak teba. Ak som si však nezaslúžila také šťastie, Pane, aspoň mi pomáhaj svojím milosrdenstvom!
Zmenený spôsob života i stravy uškodil môjmu zdraviu, takže som navzdory svojej veľkej spokojnosti začala chorľavieť. Často som omdlievala. Prichádzali na mňa tak silné bolesti, že tí, ktorí ma ošetrovali, zostávali zdesení. A tak som v priebehu prvého roka v reholi prekonala veľa chorôb, ale Pána som príliš neurážala, aspoň sa mi tak zdá.
Choroba sa stále viac zhoršovala, takže som často takmer nič nevnímala a veľakrát som bola aj v bezvedomí. Môj otec zháňal všetky možné lieky; a keď videl, že mestskí lekári nič nezmohli, dal ma zaviezť na miesto, kde, ako hovorili, sa liečili všetky choroby vrátane tej, ktorú má jeho dcéra.1 Becedas leží na západ od Avily. Bývala tam jedna bylinkárka, ktorá mala v ľude povesť, že svojimi liekmi vylieči akúkoľvek chorobu. Avšak kúra, ktorou liečila Teréziu, bola tak silná, že keby don Alfonz nezasiahol, jeho dcéra by tam nechala život. V kláštore, v ktorom som žila, sa nesľubovala prísna klauzura, a tak so mnou prišla aj tá rehoľníčka, moja priateľka, o ktorej som sa už zmienila, a tá bola jednou z najstarších.
Zostala som tam takmer rok. Tri mesiace som pretrpela v nevýslovnej trýzni, pretože na mne vykonávali drastické liečebné kúry, ktoré boli tak silné, že ani neviem, ako som ich dokázala zniesť; nakoniec cez všetku moju trpezlivosť moje telesné sily už nemohli ďalej odolávať, ako budem rozprávať ďalej. Kúra mala začať začiatkom leta a ja som vyšla na začiatku zimy. Strávila som ten čas u svojej sestry, ktorá bývala neďaleko, ako som už povedala, a u nej som čakala do apríla, aby som si ušetrila tak veľké cestovanie tam a späť.

Ruženec - android aplikácia
  • 1
    Becedas leží na západ od Avily. Bývala tam jedna bylinkárka, ktorá mala v ľude povesť, že svojimi liekmi vylieči akúkoľvek chorobu. Avšak kúra, ktorou liečila Teréziu, bola tak silná, že keby don Alfonz nezasiahol, jeho dcéra by tam nechala život.
Zdieľať:

Author: Zuzana

Som katolíčka nadšená pre misie a evanjelizáciu. V súčasnej digitálnej dobe mať web je skvelou príležitosťou ako evanjelizovať ľudí prostredníctvom internetu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.