Katolícke čítanie (434.) – 9.3.2024 – sobota

ilustračný obrázok - pondelok, sobota
Katolícke čítanie: pondelok-sobota

Kto miluje Ježiša Krista, usiluje sa odpútať od všetkých stvorených vecí (2.) – Zrieknuť sa stvorených dobier

Niektorí sa chcú stať svätými, ale podľa svojho vlastného názoru. A to je omyl. Chcú milovať Boha, ale podľa svojho rozumu. Nechcú obetovať zábavy, márnivosť v obliekaní, vybrané pokrmy. Milujú vraj Boha, ale nie sú nespokojní, ak nedostanú miesto, po ktorom bažia. Keď sa niekto len zďaleko dotkne ich cti, hneď sa rozpaľujú hnevom. Keď sa neuzdravia z choroby, strácajú trpezlivosť. Vraj milujú Boha, ale nechcú sa odpútať od bohatstva, svetských pôct a vzdať sa márnivosti. Chcú, aby ich pokladali za vznešených, učených a lepších od iných. Rozjímajú, pristupujú k svätému prijímaniu, ale zo všetkého majú len málo úžitku, lebo ich srdce je zaujaté pozemskými starosťami. Pán k nim nechce ani hovoriť, lebo vie, že by to boli zbytočné slová. Ježiš Kristus sa sťažoval svätej Terézii: “Chcel by som sa prihovoriť mnohým dušiam, ale svet robí v ich ušiach taký veľký hluk, že nemôžu počuť môj hlas. Ó, keby sa aspoň trochu vzdialili od sveta!”
Kto je naplnený pozemskými záľubami, nemôže počuť hlas Boha, ktorý k nemu hovorí. Nešťastný človek, ktorý ostáva pripútaný k dobrám tohto sveta! Vo svojej zaslepenosti istého dňa celkom ľahko zanechá lásku k Ježišovi Kristovi. Aby nestratil tieto pominuteľné dobrá, stráca naveky Boha, nekonečné dobro. Hroznú výstrahu nám dáva svätá Terézia: “Je spravodlivé, aby ten, čo sa ženie za pominuteľnými vecami, sám s nim zahynul.”

Máriin žiaľ i útecha (2.)

Miluj Máriu a dostane sa ti nevídanej milosti. Utiekaj sa k Márii a zvíťazíš. Uctievaj Máriu a dostaneš večnú odmenu. Život s Máriou prináša dvojaký osoh – učí nás, ako ďakovať Bohu z hĺbky srdca, keď sa nám dobre vodí, ako aj trpezlivo znášať nešťastie.
Ona už dávno pred nami neprestajne, zo všetkých síl ďakovala Bohu za milosť, ktorou ju požehnal viac než kohokoľvek iného. Vždy trpezlivo znášala utrpenie tohto sveta a uprednostňovala skromnosť pred vystatovaním.
Neprežila ani jediný deň bez trápenia, no napriek tomu jej nechýbala radosť, lebo kto trpí pre Krista, tomu sú naporúdzi útecha aj potešenie. A čím viac je človek sužovaný zlom, tým väčšiu pomoc si zaslúži.

O prostriedkoch milosti – O modlitbe

317. Čo robíme, keď sa modlíme? Keď sa modlíme, rozprávame sa s Bohom, aby sme ho chválili, ďakovali mu alebo ho prosili.

318. Prečo sa máme modliť? Modliť sa máme preto:
– lebo to prikázal Ježiš Kristus
– lebo bez modlitby nedostaneme od Pána Boha potrebné milosti
Pán Ježiš hovorí: “Proste a dostanete” (Jn 16, 24).

319. Kedy je naša modlitba milá Bohu? Naša modlitba je milá Bohu vtedy, keď sa modlíme pokorne a nábožne v mene Pána Ježiša Krista.
Modlitba je pokorná vtedy, keď uznávame, že nie sme hodní Božej milosti. Nábožná je vtedy, keď sa modlíme s úprimným srdcom a s pozornou mysľou. – Príklad: Mýtnik v chráme.

Ruženec - android aplikácia
Zdieľať:

Author: Zuzana

Som katolíčka nadšená pre misie a evanjelizáciu. V súčasnej digitálnej dobe mať web je skvelou príležitosťou ako evanjelizovať ľudí prostredníctvom internetu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.