Katolícke čítanie (436.) – 11.3.2024 – pondelok

ilustračný obrázok - pondelok, sobota
Katolícke čítanie: pondelok-sobota

Kto miluje Ježiša Krista, usiluje sa odpútať od všetkých stvorených vecí (3.) – Zrieknuť sa stvorených dobier

Svätý Augustín píše, že cisár Tiberius vyslovil želanie, aby rímsky senát prijal medzi bohov aj Ježiša Krista. Senát však odoprel s pripomienkou, že vraj tento Boh je pyšný, lebo chce božskú poctu len pre seba a nechce sa o ňu s nikým deliť. A je to pravda. Boh chce, aby sa ľudia len jemu klaňali a len jeho milovali. No nie preto, že je pyšný, ale preto, že si to zaslúži a že nás miluje. Boh nás miluje ako nikto iný a chce všetku našu lásku. Nestrpí, ak iní obsadia časť nášho srdca, ktoré chce mať celé pre seba. “Ježiš je Boh žiarlivý,” vraví svätý Hieronym. Nechce, aby sme svoju náklonnosť venovali inému. A ak predsa vidí, že nejaké stvorenie má miesto v srdci človeka, vzmáha sa v ňom v určitom slova zmysle závisť, ako píše apoštol Jakub. V láske nestrpí súpera. Chce byť sám milovaný. “Alebo si myslíte, že Písmo nadarmo hovorí: ‘Takmer žiarlivo túži po nás Duch, ktorý v nás prebýva?’” (Jak 4, 5) Pán chváli v PIesni piesní svoju nevestu: “Si zatvorenou záhradou, sestrička moja, priateľka” (Pies 4, 12). Nazýva ju zatvorenou, lebo zasnúbená duša zamkla svoje srdce pred každou láskou, aby si uchovala lásku jedine pre Ježiša.
Nezaslúži si Ježiš celé naše srdce? Ach, ako veľmi si ho zaslúži pre svoju dobrotu a lásku k nám! To dobre pochopili svätí. Svätý František Saleský rozhodne hovorí: “Keby som vedel, že mám v srdci jediné vlákno lásky, ktoré ma nespája s Bohom, hneď by som ho vytrhol!”

Máriin žiaľ i útecha (3.)

Požehnaná Panna trpela veľa za chyby a hriechy ľudstva. Trpela po boku tých, ktorí sa úprimne kajali či boli kruto zvádzaní. Veľmi ju zarmútila nevďačnosť ľudí, ktorým Boh poslal z lásky svojho jednorodeného Syna, aby sa stal telom a vykúpil nás z hriechov Adama.
Žialila nad večným zatratením hriešnikov, ktorí pohrdli Božím slovom, dali prednosť svetu pred nebeským kráľovstvom a falošnému bohatstvu pred skutočnými cnosťami. Trpela aj pri prenasledovaní nevinných a krutosti hriešnych, pri opovrhovaní bedármi a nadutosti pyšných. Bola zarmútená, keď ľudia zanedbávali zvelebovanie Boha a porušovali jeho prikázania.
Veľké utrpenie jej spôsobovalo aj to, že celý svet sa ponáral do hriechu, zatiaľ čo iba niektorí uverili, že skrze ňu večné Svetlo ožiarilo tento svet, že ona je Matkou nekonečnej Lásky. Pre každého mala bezhraničnú trpezlivosť, no sama prežila život plný trápenia a žalostných modlitieb za spásu duší.

O prostriedkoch milosti – O modlitbe

320. Ako sa máme modliť, keď o niečo prosíme Boha? Keď o niečo prosíme Boha, máme sa modliť:
– s dôverou
– vytrvalo
– s odovzdanosťou do jeho vôle
Príklad: Ježiš na Olivovej hore.
Ak nie sme v modlitbe vyslyšaní, buď sa zle modlíme, alebo žiadame o zlú vec, alebo sme zlí a nezaslúžime si to, o čo prosíme. Ak nám Boh aj nedá, čo žiadame, dá nám určite niečo, čo bude pre nás užitočnejšie.

321. Kedy sa treba najviac modliť? Najviac sa máme modliť v pokušeniach a v nebezpečenstvách a pri dôležitých rozhodovaniach. Ale treba sa stále modliť.
Máme sa pravidelne modliť ráno, na obed a večer. V rodine a na bohoslužbách sa modlievame spoločne.

Ruženec - android aplikácia
Zdieľať:

Author: Zuzana

Som katolíčka nadšená pre misie a evanjelizáciu. V súčasnej digitálnej dobe mať web je skvelou príležitosťou ako evanjelizovať ľudí prostredníctvom internetu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.