Katolícke čítanie (438.) – 13.3.2024 – streda

ilustračný obrázok - nedeľa, streda
Katolícke čítanie: streda-nedela

1241) + Ó, môj Ježišu, aké ťažké je znášať tento druh utrpenia. Keď je niekto voči nám neprajný a urobí nám nejakú nepríjemnosť – menej ma to bolí, ale nemôžem zniesť to, keď mi niekto prejavuje svoju dobroprajnosť, a pritom mi na každom kroku hádže polená pod nohy. Akú veľkú silu vôle treba na to, aby som takú dušu milovala kvôli Bohu. Duša sa musí často priam heroicky premáhať, aby takú dušu milovala tak, ako to Boh žiada. Keby som sa s ňou stretávala zriedkavejšie, ľahšie by som to znášala, ale preto, že žijeme spolu a zakúšam to na každom kroku, vyžaduje to veľké úsilie.

1242) Ježišu môj, prenikni ma celú, aby som ťa mohla odzrkadľovať v celom svojom živote. Zbožšti ma, aby moja skutky mali nadprirodzenú hodnotu. Daj, aby som mala pre každú dušu bez výnimky lásku, súcit a milosrdenstvo. Ježišu môj, každý z tvojich svätých odzrkadľuje jednu z tvojich čností. Ja túžim odzrkadľovať tvoje ľútostivé Srdce, plné milosrdenstva, chcem ho oslavovať. Nech je tvoje milosrdenstvo, ó, Ježišu, vtlačené do môjho srdca a duše ako pečať a to bude mojím znamením v tomto aj v budúcom živote. Oslava tvojho milosrdenstva je mojou životnou úlohou.

15. 8. 1937
1243) Pokyny otca Andrasza

Tie chvíle, ktoré Boh dopustil, suchopárnosť a pocit vlastnej úbohosti, pomáhajú duši poznať, ako málo môže urobiť sama [od] seba. Zároveň ju poúčajú, ako veľmi si treba vážiť Božie milosti. Po druhé – vernosť svojim cvičeniam a povinnostiam, vernosť vôbec vo všetkom, tak ako vo chvíľach radosti. Po tretie – čo sa týka týchto záležitostí, je potrebné, aby ste boli úplne poslušná arcibiskupovi,1 Pozri Denníček 585. ale z času na čas môžete túto vec pripomenúť, ale pokojne. Niekedy treba aj trochu trpkej pravdy. Ku koncu rozhovoru som prosila, aby mi dovolil prebývať s Ježišom tak ako predtým. Odpovedal mi: “Rozkazovať Pánovi Ježišovi nemôžem, ale ak vás sám k sebe pritiahne, môžete sa tomu poddať, ale treba vždy pamätať na veľkú úctu, lebo je to veľký Pán. Ak naozaj vo všetkom hľadáte Božiu vôľu a túžite ju vyplniť, môžete byť pokojná, Boh nedovolí, aby ste zišli z cesty. Čo sa týka umŕtvovania a utrpenia, o tom mi poviete nabudúce. Poproste o ochranu Pannu Máriu.”

15. 8. 1937
1244)
Počas rozjímania ma živo prenikla Božia prítomnosť a poznala som radosť Panny Márie vo chvíli nanebovzatia… Ku koncu tohto úkonu,2 Išlo o zvolenie Matky Božieho Milosrdenstva za generálnu predstavenú kongregácie. ktorý sa konal na počesť Panny Márie, som videla preblahoslavenú Pannu, ktorá mi povedala: “Ó, aký milý je mi hold vašej lásky.” A v tej chvíli prikryla svojím plášťom všetky sestry našej kongregácie. Pravou rukou privinula k sebe matku generálnu Michaelu, ľavou rukou mňa a všetky sestry boli pri jej nohách prikryté jej plášťom. Vtom Panna Mária povedala: “Každá, ktorá v mojej kongregácii vytrvá v horlivosti až do smrti, bude uchránená od očistcového ohňa. Túžim, aby sa každá vyznačovala týmito čnosťami: pokorou a tichosťou, čistotou, láskou k Bohu a blížnym, zľutovaním a milosrdenstvom.” Po týchto slovách mi zmizla celá kongregácia. Zostala som sama s Pannou Máriou, ktorá ma poučila o Božej vôli, ako ju v živote prijímať, úplne sa podrobujúc jeho najsvätejším rozhodnutiam. Nemôžeme sa páčiť Bohu, ak neplníme jeho svätú vôľu. “Dcéra moja, vrelo ti odporúčam, aby si verne plnila všetky Božie priania, lebo to je najmilšie jeho svätým očiam. Veľmi túžim, aby si sa tým vyznačovala, to znamená vernosťou v plnení Božej vôle. Božej vôli daj prednosť pred všetkými obetami aj zápalnými.” Keď mi to nebeská Matka hovorila, moju dušu začalo napĺňať hlboké nepochopenie Božej vôle.

1245) Ježišu môj, slasť môjho srdca, keď je moja duša naplnená tvojím božstvom, prijímam rovnako vyrovnane sladkosť i horkosť. Jedno i druhé sa pominie. Jednu vec zachovávam v duši a ňou je láska k Bohu, o ňu sa usilujem a všetko ostatné odtiaľ – potiaľ.

16. [8. 1937]
1246)
Po svätom prijímaní som videla Pána Ježiša vo veľkej velebnosti. Ježiš mi povedal: – Dcéra moja, počas týždňov, keď si ma nevidela ani si necítila moju prítomosť, bol som s tebou hlbšie zjednotený ako vo chvíľach vytrženia. Vernosť a vôňa tvojej modlitby vystúpili ku mne. Po týchto slovách bola moja duša zaliata Božou útechou. Ježiša som nevidela a mohla som vysloviť len jedno slovo – Ježiš. Keď som vyslovila toto meno, moju dušu opäť zalievalo svetlo a hlbšia sústredenosť, ktorá trvala tri dni bez prestávky. Svoje povinnosti som si však mohla plniť. Celá moja bytosť bolo rozrušená v najskrytejších hlbinách. Veľkosť Boha ma nedesí, ale činí šťastnou. Keď mu vzdávam chválu, sama som povýšená. Keď vidím jeho šťastie, sama som šťastná, lebo všetko, čo je v ňom, splýva na mňa.

1247) Poznala som stav istej duše aj to, čo sa Bohu na nej nepáči. Poznávam to takto: náhle pocítim bolesť v rukách, nohách i v boku, na miestach, kde boli prebodnuté Spasiteľove ruky, nohy a bok. V tom okamihu poznávam stav duše a druh hriechu.

1248) Podľa druhu hriechu túžim Pánu Ježišovi zadosťučiniť. Dnes som nosila sedem hodín retiazkový pás,3 “Železný opasok” bol druh opaska, ktorý sa podobal malej, pichľavej, drôtenej sieťke. Nosenie takéhoto “opaska” bolo jedným zo skutkov kajúcnosti. aby som vyprosila tejto duši milosť ľútosti. Počas siedmej hodiny som pocítila úľavu, lebo táto duša už vo svojom vnútri zakúšala odpustenie, hoci sa ešte nespovedala. Pri hriechu zmyslov umŕtvujem telo a postím sa v dovolenej miere, pri hriechu pýchy sa modlím s čelom opretým o zem, pri hriechu nenávisti sa modlím a preukazujem dobrý skutok osobe, s ktorou mi je ťažko, a tak podľa druhu poznaných hriechov činím zadosť spravodlivosti.

19. [8. 1937]
1249)
Pri dnešnej adorácii mi dal Pán poznať, ako veľmi túži, aby sa duša vyznačovala činorodou láskou. V duchu som videla, ako mnohé duše na nás volajú: “Dajte nám Boha!” Zovrela vo mne apoštolská krv. Nebudem ju šetriť, ale vycedím ju do poslednej kvapky za nesmrteľné duše, hoci možno fyzicky to Boh nežiada, ale v duchu je to pre mňa možné a nie menej záslužné.

1250) Dnes som poznala, že nemám prosiť o isté dovolenie. V tejto veci mám odpovedať tak, ako si Panna Mária praje. Vysvetlenie zatiaľ nie je potrebné, pokoj sa mi vrátil. Toto vnuknutie som dostala, keď som si šla spytovať svedomie a veľmi som sa trápila, lebo som nevedela, čo mám urobiť. Božie svetlo dokáže v jednej chvíli viac ako moje niekoľkodňové trápenie.

Ruženec - android aplikácia

  • 1
    Pozri Denníček 585.
  • 2
    Išlo o zvolenie Matky Božieho Milosrdenstva za generálnu predstavenú kongregácie.
  • 3
    “Železný opasok” bol druh opaska, ktorý sa podobal malej, pichľavej, drôtenej sieťke. Nosenie takéhoto “opaska” bolo jedným zo skutkov kajúcnosti.
Zdieľať:

Author: Zuzana

Som katolíčka nadšená pre misie a evanjelizáciu. V súčasnej digitálnej dobe mať web je skvelou príležitosťou ako evanjelizovať ľudí prostredníctvom internetu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.