Katolícke čítanie (439.) – 14.3.2024 – štvrtok

ilustračný obrázok - štvrtok
Katolícke čítanie: štvrtok

Eucharistické zázraky v Taliansku (Altari, 1228)

V Altari sa v Katedrále svätého Pavla, apoštola, uchováva ešte aj dnes relikvia eucharistického zázraku, ktorý sa udial v roku 1228. Pozostáva z fragmentu hostie premenenej na živé telo. Jedna mladá žena kvôli opätovnému získaniu stratenej lásky svojho snúbenca sa obrátila na čarodejku, ktorá jej prikázala ukradnúť premenenú hostiu. Mala byť použitá ako akýsi filter lásky. Počas svätej omše dievčina prijala jednu z hostií a schovala ju do pripravenej látky. Po návrate domov si však všimla, že hostia sa zmenila na krvácajúci kus tela. O tomto zázraku hovoria viaceré dokumenty, medzi ktorými je aj bula pápeža Gregora IX.

Najdôveryhodnejšie svedectvo o tomto zázraku sa nachádza v bule Fraternitas tuae, ktorú napísal pápež Gregor IX. (13. marca 1228), ako odpoveď biskupovi z Alatri, Jánovi V. Textu buly znie: “Biskup Gregor, sluha sluhov Božích, ctenému bratovi v biskupskej službe v Alatri pozdrav a apoštolské požehnanie. Dostali sme tvoj list, drahý brat, ktorý nás informoval, že jedna mladá žena pohnutá zlým podnetom zlej ženy, potom, ako prijala sviatosť Najsvätejšieho Kristovho tela, si ju ponechala v ústach až do času, keď ju schovala do látky, kde po troch dňoch objavila to isté telo, ktoré prijala pod spôsobom chleba, premenené na mäsa, ako je ešte stále možné pozorovať na vlastné oči. Pretože ti to obe ženy pokorne vyjavili, pýtaš sa nás na náš názor ohľadom trestu, ktorý treba uložiť vinníkom. V prvom rade treba vyjadriť vďaku zo všetkých našich síl tomu, ktorý – hoci pôsobí vo všetkom tak zázračne – predsa pri istých príležitostiach opakuje zázraky a podnecuje nové, aby mohla rásť viera v Katolícku cirkev, podporujúc nádej, znovu zapáliac lásku, povoláva hriešnikov, aby sa obrátili a uvádza do zmätku heretikov.
Preto môj drahý brat, prostredníctvom tohto apoštolského listu ťa povzbudzujeme, aby si uložil miernejší trest mladému dievčaťu, ktoré sa – podľa nás – dopustilo deliktu viac zo slabosti než pre zlobu, osobitne preto, že jej pravdepodobné, že sa už dostatočne kajala, keď sa z hriechu vyznala. Voči tej, z ktorej toto zlo vzišlo a svojou zvrátenosťou ju primäla k svätokrádeži – potom, ako na ňu uvalíš podľa svojho uváženia potrebné disciplinárne opatrenia – takisto prikáž, aby postupne navštívila okolitých biskupov, ktorým sa prizná k svojmu skutku a nech ich prosí so zbožnou poníženosťou o odpustenie. Najvyšší veľkňaz vidí v tejto udalosti znamenie proti rozšíreným herézam o skutočnej prítomnosti Ježiša v Eucharistii a udeľuje obom kajúcim ženám odpustenie.” Pri 750. výročí tejto udalosti bola vyrazená spomienková medaila, ktorá má na jednej strane priečelie katedrály s relikviárom premenenej hostie, a na druhej strane bustu pápeža Gregora IX. s pápežskou bulou.

Ruženec - android aplikácia
Zdieľať:

Author: Zuzana

Som katolíčka nadšená pre misie a evanjelizáciu. V súčasnej digitálnej dobe mať web je skvelou príležitosťou ako evanjelizovať ľudí prostredníctvom internetu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.