Katolícke čítanie (440.) – 15.3.2024 – piatok

životopis svätej Terézie z Ávily

Život – sv. Terézia od Ježiša – Ježiš IV. (9. – 11.)

Ak premýšľam o týchto veciach, javí sa mi to ako zásah Božej prozreteľnosti, že som nenašla nikoho, kto by ma duchovne viedol, pretože nie som schopná meditovať, a keby mi vzali knihu, myslím si, že by som nedokázala vytrvať uprostred toľkých trápení a vyprahnutosti. A tak to trvalo osemnásť rokov, v ktorých som sa neodvážila rozjímať bez knihy, akurát po svätom prijímaní. Začať modlitbu bez knihy, to bolo pre mňa ako by som mala vstúpiť do vojny proti hroznému vojsku, zatiaľ čo kniha mi dodávala útechu: bola mi sprievodcom a štítom, ktorým som odrážala útoky mnohých myšlienok, takže bez knihy ma prepadala vyprahnutosť, akú som bežne nepoznala a dušu zachvacoval zmätok, zatiaľ čo s knihou som pozbierala svoje myšlienky a jednoducho som sa ponorila do modlitby. Veľakrát mi stačilo len otvoriť knihu, niekedy som čítala len trochu a inokedy mnoho, podľa milosti, akú mi Pán dával.
Bola som len na začiatku a myslievala som si, že s pomocou kníh a preto, že mám možnosť žiť v ústraní, by ma nič nedokázalo odvrátiť od takého dobra. A s Božou pomocou by to tak skutočne bolo, keby ma niekto poučil, že sa mám vyhýbať príležitostiam, hneď ako sa naskytnú alebo aspoň sa z nich čo najskôr vymaniť, ak som do nich už spadla.
Domnievala som sa, že by som sa nedopustila žiadneho ťažkého hriechu, keby ma diabol pokúšal otvorene. Avšak on bol tak šikovný a ja som bola taká podlá, že moje predsavzatie mi nejako zvlášť nepomáhalo. Zato mi bolo veľkou pomocou, keď som sa dala do služby Bohu, pretože mi to uľahčovalo znášať s veľkou trpezlivosťou, ktorou ma Pán Boh obdaril, hrozné choroby, ktoré na mňa prichádzali.
Moju dušu často napĺňal obdiv nad veľkou dobrotou Pána Boha. Rada som sa zamýšľala nad jeho velebnosťou a milosrdenstvom. Nech je vždy velebený! Jasne som si uvedomovala, že už v tomto živote nenechá žiadnu moju zbožnú túžbu bez odmeny. Nech by boli moje skutky akokoľvek prízemné a nedokonalé, on ich zlepšoval, zdokonaľoval a dodával im hodnotu, zatiaľ čo mojim hriechom a chybám dával upadnúť do zabudnutia. Ba dokonca pripustil, aby boli oslepení tí, ktorí videli, že som sa do nich púšťala, a aby na ne zabudli. Dáva pozlátko na moje viny a dodáva lesku čnosti, ktorú on sám mi dáva, ako by to bolo moje, a tak ma skoro núti, aby som si ju udržala.
Chcem sa teraz vrátiť k tomu, čo mi prikázali napísať. Pripomínam znovu, že by som potrebovala oveľa väčšiu inteligenciu, keby som mohla podrobne opísať, čo Boh pre mňa urobil; neviem opísať, koľko vďačnosti mu dlhujem a aký obrovský je môj nevďak a zlo, že som na to všetko zabudla. Kiež je vždy velebený, že ma tak dlho znášal! Amen.

Ruženec - android aplikácia
Zdieľať:

Author: Zuzana

Som katolíčka nadšená pre misie a evanjelizáciu. V súčasnej digitálnej dobe mať web je skvelou príležitosťou ako evanjelizovať ľudí prostredníctvom internetu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.