Katolícke čítanie (441.) – 16.3.2024 – sobota

ilustračný obrázok - pondelok, sobota
Katolícke čítanie: pondelok-sobota

Kto miluje Ježiša Krista, usiluje sa odpútať od všetkých stvorených vecí (4.) – Zrieknuť sa stvorených dobier

Dávid si prial krídla holuba, zbavené príťaže svetskej náklonnosti, aby mohol vzlietnuť a odpočinúť si v Bohu. “Ktože mi dá holubičie krídla, aby som mohol odletieť a odpočinúť si?” (Ž 55, 7) Mnohé duše by sa rady oslobodili od každého puta, ktoré ich viaže k zemi, aby mohli odletieť k Bohu. A skutočne by veľmi pokročili v dokonalosti, keby sa odpútali od tohto sveta. Dokiaľ si však ponechajú akúkoľvek nezriadenú náklonnosť a nebudú sa usilovať zlomiť putá, ostanú stále ponorené vo vlastnej biede a neodpútavajú sa od zeme. Svätý Ján z Kríža hovorieval: “Duša, ktorú spútava akákoľvek náklonnosť, aj k nepatrnej veci, nespojí sa úplne s Bohom, aj keby bola čnostná. Nie je podstatné, či je vtáčik spútaný povrazmi, hrubou alebo tenkou niťou. Kým niť nepretrhne, nech je akokoľvek jemná, ostane stále v zajatí a nemôže odletieť. Bolestne si uvedomujeme, že niektoré veľmi zbožné duše, ktoré vynikajú čnosťami a Božou priazňou, nemôžu dosiahnuť spojenie s Bohom, lebo nemajú odvahu skoncovať s celkom malou záľubou. Stačilo by, keby veľkoryso pretrhli tú niť! Duši oslobodenej od každej stvorenej záľuby Boh nemôže odmietnuť úplné spojenie sa s ňou.”

Máriin žiaľ i útecha (4.)

Ak chceš lepšie pochopiť, ako veľmi Mária trpela pri umučení a ukrižovaní Božieho Syna, predstav si, ako do poslednej kvapky vypila kalich, ktorý pil Ježiš počas svojho života až do posledného momentu, keď naskrz doráňali jeho telo.
Veď kedy Ježiš znášal odpor ľudí a opovrhovanie bez toho, aby Mária netrpela s ním? Predstav si, ako sa trápila, keď Ježiša stratila iba na niekoľko dní. Ako asi musela trpieť pri jeho ukrižovaní?
Tí, ktorí Ježiša dobre poznajú, vedia, že Máriin materinský cit dokázal premôcť aj nesmierne utrpenie, viac než by to dokázala akákoľvek zbožná duša. Preto ak chceš pochopiť silu Matkinho žiaľu, zamysli sa nad tým, aká silná bola láska tejto Panny.

O prostriedkoch milosti – O modlitbe

322. Za čo sa máme modliť? Modliť sa máme:
– za svoju večnú spásu
– za rodičov, za duchovných a svetských predstavených
– za živých a mŕtvych
– za priateľov a nepriateľov
– za upevnenie a rozšírenie Božieho kráľovstva na zemi

323. Akým znakom začíname obvykle modlitbu? Modlitbu začíname obvykle znakom svätého kríža, tým, že sa prežehnáme.
Znak svätého kríža nám pripomína Ježišovu smrť a posilňuje nás v utrpeniach. Keď sa prežehnávame, vzývame najsvätejšiu Trojicu.
Uvedomme si, že my, úbohé stvorenia, môžeme hovoriť s Bohom ako deti so svojím Otcom. Modlime sa teda často a s radosťou, aby sme si vyprosili silu v pokušeniach a v ťažkostiach a najmä milosť milosť dobrej smrti. Svätý Augustín hovoril: “Kto sa dobre modlí, ten aj dobre žije.”

Ruženec - android aplikácia
Zdieľať:

Author: Zuzana

Som katolíčka nadšená pre misie a evanjelizáciu. V súčasnej digitálnej dobe mať web je skvelou príležitosťou ako evanjelizovať ľudí prostredníctvom internetu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.