Katolícke čítanie (443.) – 18.3.2024 – pondelok

ilustračný obrázok - pondelok, sobota
Katolícke čítanie: pondelok-sobota

Kto miluje Ježiša Krista, usiluje sa odpútať od všetkých stvorených vecí (5. – 6.) – Zrieknuť sa stvorených dobier

Kto chce, aby Boh patril celý jemu, musí sa sám odovzdať celkom Bohu: “Môj milý je môj a ja som jeho” (Pies 2, 16). Za svoju lásku k nám žiada Ježiš Kristus všetku našu lásku. Kým ju nemá všetku, nie je spokojný. Svätá Terézia napísala predstavenej jedného zo svojich kláštorov: “Dbajte o to, aby sa duše odpútali od všetkého stvoreného, lebo sú povolané byť snúbenicami takého žiarlivého kráľa, ktorý vyžaduje, aby zabudli aj na seba samé.”
Prosme Boha, aby naše srdce očistil od každej pozemskej náklonnosti: “Bože, stvor vo mne srdce čisté” (Ž 51, 12). Inak nemôžeme patriť celkom Bohu, ktorý nastolil túto požiadavku: “Tak ani jeden z vás, ak sa nezriekne všetkého, čo má, nemôže byť mojím učeníkom” (Lk 14, 33). Preto sa otcovia púšte pýtali mladíka, ktorý sa chcel k nim pripojiť: “Prinášaš prázdne srdce, aby ho mohol naplniť Duch Svätý?” V tom istom zmysle odpovedal Boh svätej Gertrúde, keď ho prosila, aby jej dal poznať, čo si od nej žiada: “Nič iné od teba nechcem, iba to, aby v tvojom srdci nebolo miesta pre stvorenie.”
Povedzme teda Bohu veľkoryso a rozhodne: Pane, dávam ti prednosť pred všetkým, pred zdravím, pred bohatstvom, pred postavením, pred poctami, pred chválou i vedomosťami, pred útechami, pred nádejami i túžbami, ba i pred milosťami a dobrami, ktoré by som mohol od teba dostať. Slovom, dávam ti prednosť pred každým stvoreným dobrom, pred všetkým, čo nie si ty, Bože! Nijaký dar, ktorý mi dáš okrem seba, mi nepostačí. Chcem jedine teba a nič viac!

Máriin žiaľ i útecha (5.)

Nikto nedokáže slovami vyjadriť Máriinu radosť, nikto nedokáže pochopiť hojnosť nehy a útechy, ktorú zažívala. Lebo tam, kde prekypuje milosť, tam sú aj radosť, aj útecha. Tam aj Boh častejšie prichádza na návštevu.
Je to zapríčinené aj tým, že zvelebovaním Boha v človeku rastie láska a obnovuje sa jeho vnútro. Nebeská milosť by nedopustila, aby kresťania, ktorí nadovšetko milujú Boha, zostali bez útechy. Práve naopak, neustále ich pozdvihuje k výšinám a osvecuje ich múdrosťou pri všetkom, čo konajú.
Osvecuje ich pri rozjímaní, pobáda ich k vzdávaniu vďaky. Lebo čím väčšou milosťou je človek obdarovaný a čím čistejší život vedie, tým šťastnejšie má svedomie a tým vrúcnejší je v modlitbách.

O prostriedkoch milosti – O modlitbe Pána

324. Ktorá je najvynikajúcejšia moditba? Najvynikajúcejšia modlitba je modlitba Pána alebo “Otče náš”.
“Otče náš” nazývame modlitbou Pána preto, lebo túto modlitbu nás naučil náš Pán Ježiš Kristus.

325. Z koľkých častí sa skladá modlitba Pána? Modlitba Pána sa skladá z oslovenia a zo siedmich prosieb.
Oslovenie znie takto: “Otče náš, ktorý si na nebesiach.”
Boha tu nazývame naším Otcom, lebo nás prijal za svoje deti.
V siedmich prosbách žiadame:
– aby všetci ľudia poznali Boha, milovali ho a oslavovali
– aby sa Božie kráľovstvo rozšírilo na zemi a upevnilo v našich dušiach
– aby sme boli ochotní plniť Božiu vôľu a odovzdať sa do nej
– aby nám Boh dal všetko, čo potrebujeme pre prirodzený i nadprirodzený život
– aby sme vládali odolať pokušeniam
– aby nás Boh chránil od diabla a od všetkého zla, a dal nám milosť sily znášať časné nehody
“Amen” znamená: “Staň sa, čo žiadame od Boha.”

Často, s úctou a pozorne prednášajme svoje prosby nebeskému Otcovi. Dbajme na to, aby nám vychádzali zo srdca a nielen z úst.

Ruženec - android aplikácia
Zdieľať:

Author: Zuzana

Som katolíčka nadšená pre misie a evanjelizáciu. V súčasnej digitálnej dobe mať web je skvelou príležitosťou ako evanjelizovať ľudí prostredníctvom internetu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.