Katolícke čítanie (444.) – 19.3.2024 – utorok

životopis svätej Terézie z Ávily

Život – sv. Terézia od Ježiša – Ježiš V. (1. – 2.)

Zabudla som povedať, že v priebehu noviciátneho roku som veľmi vytrpela kvôli ničotnostiam. Niekedy ma bezdôvodne prenasledovali a ja som to znášala veľmi nedokonalo a so zjavnou nevôľou. Pomáhala som si povzniesť sa nad to s veľkou spokojnosťou, že som rehoľníčka. Ale ostatní, keď videli, že bývam rada sama a že často oplakávam svoje hriechy, pochybovali, že by som bola spokojná, a rozprávali si o tom medzi sebou.
Všetky rehoľné cvičenia sa mi páčili okrem tých, ktoré prinášali pohŕdanie. Tešilo ma, keď si ma niekto vážil, býala som veľmi pozorná v konaní a všetko sa mi zdalo byť čnosťou. Avšak toto mi isto nepomôže zbaviť sa viny, ani ma neospravedlní nevedomosť, že dokážem vo všetkom hľadať svoje uspokojenie. Akýmsi ospravedlnením mi môže byť skutočnosť, že tamten kláštor nespočíval vo veľkej dokonalosti. Ale ja, ako som bola úbohá, zabúdala som na dobré a chodila za tým, čo som videla menej dokonalé.
Vtedy tam žila jedna rehoľníčka, ktorá mala ťažkú a bolestnú chorobu. Kvôli zauzleniu čriev sa jej otvorilo na bruchu niekoľko rán, z ktorých vychádzalo všetko, čo zjedla. Skoro na to zomrel. Všetky sestry boli z tej choroby zdesené. Ja som jej ale závidela tú jej trpezlivosť a hovorila som Pánu Bohu, že som ochotná prijať všetky choroby, ktoré by sa mu zapáčilo na mňa zoslať, ak mi dá takú trpezlivosť. Zdá sa mi, že som sa vtedy nebála žiadnej choroby, pretože som bola tak rozhodnutá zaslúžiť si večné dobrá, že by ma nezadržala žiadna vec. Táto vnútorná dispozícia ma teraz privádza k údivu, pretože neviem, ako som ju mohla mať v čase, keď, ako si spomínam, som Pána Boha ešte nemilovala tak, ako sa mi zdá, že ho milujem teraz, keď som sa začala poriadne modliť. Myslím, že vyvierala z myšlienky na márnosť toho, čo pomíňa a z úvahy, že okrem večných dobier, ktoré sa získavajú obetami tu na zemi, neexistuje nič cenné.
Pán Boh medzitým vypočul moje prianie: neuplynuli ani dva roky a ja som sa cítila veľmi zle. Myslím, že choroba, ktorá na mňa prišla, nebolo o nič menej krutá a trápna ako tá, aj keď bola iného druhu. Trvala tri roky, ako začnem rozprávať.

Ruženec - android aplikácia

Ak sa vám páči obsah na tejto webovej stránke, môžete ma podporiť vami zvolenou sumou. Viac aj tu.

Zdieľať:

Author: Zuzana

Som katolíčka nadšená pre misie a evanjelizáciu. V súčasnej digitálnej dobe mať web je skvelou príležitosťou ako evanjelizovať ľudí prostredníctvom internetu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.