Katolícke čítanie (446.) – 21.3.2024 – štvrtok

ilustračný obrázok - štvrtok
Katolícke čítanie: štvrtok

Eucharistické zázraky v Taliansku (Florencia, 1230, 1595)

V kostole svätého Ambróza vo Florencii sa uschovávajú relikvie dvoch eucharistických zázrakov, ktoré sa udiali v rokoch 1230 a 1595. Pri zázraku z roku 1230 nechal kňaz v kalichu niekoľko kvapiek premeneného vína. Nasledujúci deň, keď sa vrátil do toho istého kostola na slávenie svätej omše, našiel v kalichu zrazené kvapky živej krvi. Krv bola uložená do nádobky z krištáľu. Druhý zázrak sa udial na Veľký piatok v roku 1595, keď po vypuknutí mohutného požiaru v kostole zostalo niekoľko hostií zázračne nedotknutých.

1230 – Prvý zo zázrakov sa udial 30. decembra 1230. Kňaz Uguccione si po svätej omši nevšimol, že niekoľko kvapiek premeneného vína zostalo v kalichu a premenilo sa na krv. Historik Giovanni Villani zázrak pomerne presne opisuje: “V daný deň, keď opäť zobral do rúk kalich, našiel v ňom zrazené kvapky krvi… a ukázal to všetkým ženám toho kláštora a všetkým susedom, ktorí tam boli prítomní a aj biskupovi a všetkému kléru a nakoniec to odhalil aj všetkým Florenťanom, ktorí sa s veľkou úctou zhromaždili, aby videli zrazenú krv v kalichu a preložili ju do nádobky z krištáľu, ktorá sa doteraz ukazuje ľudu s veľkou úctou.” Biskup Ardingo z Pavie prikázal priniesť relikvie na biskupstvo a po niekoľkých týždňoch ju vrátil sestričkám kláštora, ktoré ju uchovávajú v Kostole svätého Ambŕoza. Pápež Bonifác IX. v roku 1399 udelil veriacim, ktorí navštívia Kostol svätého Ambróza a pripoja sa tak k úcte zázračnej relikvie, také isté odpustky, ako v Porciunkule. V roku 1980 sa slávilo 750 rokov zázraku. Relikvia zázraku (zopár kvapiek krvi, ktoré majú objem zhruba jeden centimeter kubický) sa uchováva vo vzácnej monštrancii, ktorá je uložená vnútri svätostánku z bieleho mramoru, postaveného Minom da Fiesole.

1595 – Na Veľký piatok v roku 1595 spadla na zem jedna zo sviečok zapálených na oltári bočnej kaplnky, nazývanej Boží hrob a tým sa spustil veľký požiar. Ľudia sa okamžite zhŕkli a začali hasiť oheň. Podarilo sa im zachrániť Najsvätejšiu sviatosť aj kalich. V tom zhone však z pixidy, v ktorej sa nachádzali premenené hostie, vypadlo 6 z nich na rozžeravenú podlahu. Napriek ohňu ich však po jeho uhasení našli neporušené a spojené medzi sebou. V roku 1628 arcibiskup Florencie Marcio Medici po ich dôkladnom preskúmaní, ich stále vnímal ako neporušené a preto ich nechal umiestniť do vzácneho relikviára. Každoročne počas 40-hodinovej pobožnosti, ktorá sa slávi v máji, sa obe relikcie v jednom relikviári vystavujú na verejnú úctu a adoráciu.

Ruženec - android aplikácia
Zdieľať:

Author: Zuzana

Som katolíčka nadšená pre misie a evanjelizáciu. V súčasnej digitálnej dobe mať web je skvelou príležitosťou ako evanjelizovať ľudí prostredníctvom internetu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.