Katolícke čítanie (447.) – 22.3.2024 – piatok

životopis svätej Terézie z Ávily

Život – sv. Terézia od Ježiša – Ježiš V. (3.)

Konečne nadišiel deň, kedy som mala nastúpiť na liečebnú kúru, na ktorú som čakala u sestry. S veľkými ohľadmi a v pohodlí ma dopravili na miesto, kde dúfali, že sa uzdravím. Doprevádzal ma môj otec, sestra a tá rehoľníčka, moja priateľka, ktorá šla so mnou z kláštora a ktorá ma mala naozaj rada. Tam začal diabol uvádzať moju dušu do zmätku, ale Pán Boh z toho dokázal vyťažiť dobro.
Na tom mieste, kde som sa liečila, bol jeden duchovný urodzeného pôvodu, inteligentný a mal aj určitú kultúrnu úroveň, aj keď nie hlbokú. Chcela som chodiť na svätú spoveď k nemu.
Vždy som mala radšej vzdelaných spovedníkov, pretože od polovzdelaných, ku ktorým som sa musela pri nedostatku iných uchýliť, som vždy utrpela škodu. Viem zo skúsenosti, že je lepšie ak ide o muža čnostného a svätého života, aj keby boli úplne nevzdelaní ako polovzdelaní, pretože potom si nedôverujú, stále sa odvolávajú na kompetentnejších, a ja potom nedôverujem im. Naozaj vzdelaní ma nikdy neoklamali. Ale tí druhí ma nechceli oklamať, ale … nevedeli toho viac. Keďže som im považovala za dostatočne poučených, myslievala som, že nemusím robiť nič iné, ako sa podľa nich riadiť, tým viac, že ich rady mi prinášali stále väčšiu slobodu. Keby ma však trochu obmedzovali, snáď by som vo svojej veľkej úbohosti hľadala iných.
Kde bol ľahký hriech, nevideli nič, a kde bol hriech veľmi ťažký a smrteľný, tam videli len ľahké pochybenie. Vzišlo z toho pre mňa také veľké zlo, že považujem za vhodené o tom hovoriť, aby som na ne upozornila iných. Určite, pred Bohom nebudem mať žiadne ospravedlnenie, pretože mi malo stačiť vedomie, že niečo nie je samo o sebe dobré, aby som to nerobila. Avšak Pán Boh mal ako trest za moje hriechy dopustiť, že sa oni mýlili a klamali aj mňa. A ja som potom uvádzala do omylu mnohých iných tým, že som rozprávala, čo mi radili. Zotrvávala som v tejto zaslepenosti myslím viac ako osemnásť rokov, pokým ma jeden učený dominikán1 P. Vincent Baron, hlboký teológ, komisár inkvizície najskôr v Toledu, potom v Salamanke a riadny spovedník otca svätej Terézie. nevyviedol z mnohých omylov. A potom ostatní už vykonali otcovia Tovaryšstva Ježišovho; padal na mňa mocný strach, keď mi vytýkali moje zvrátené zásady.

Ruženec - android aplikácia

  • 1
    P. Vincent Baron, hlboký teológ, komisár inkvizície najskôr v Toledu, potom v Salamanke a riadny spovedník otca svätej Terézie.
Zdieľať:

Author: Zuzana

Som katolíčka nadšená pre misie a evanjelizáciu. V súčasnej digitálnej dobe mať web je skvelou príležitosťou ako evanjelizovať ľudí prostredníctvom internetu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.