Katolícke čítanie (448.) – 23.3.2024 – sobota

ilustračný obrázok - pondelok, sobota
Katolícke čítanie: pondelok-sobota

Kto miluje Ježiša Krista, usiluje sa odpútať od všetkých stvorených vecí (7.) – Zrieknuť sa stvorených dobier

V tom okamihu, v ktorom sa srdce zbavilo každej náklonnosti k stvoreným veciam, vchádza do neho Božia láska a celkom ho vyplňuje. Svätá Terézia vraví: “Odvráťte pohľad od nebezpečných príležitostí a duša sa hneď obráti k Bohu, aby ho milovala.” Duša nemôže žiť bez lásky. Musí milovať alebo Stvoriteľa, alebo stvorenia. Ak nemiluje stvorenia, určite bude milovať Stvoriteľa. Musíme teda opustiť všetko, aby sme získali všetko. “Všetko za všetko!” Svätá Terézia mala rada istého svojho príbuzného, nepatrila celkom Bohu. Keď si však dodala odvahy a zriekla sa i tejto náklonnosti, hneď si zaslúžila, aby sa jej Ježiš prihovoril: “Teraz si, Terézia, celkom moja a ja som celkom tvoj!” Srdce je primalé nato, aby milovalo Boha, ktorý nás tak miluje a je taký hodný lásky, že si zaslúžil nekonečnú lásku. A ja by som ešte chcel deliť toto srdce medzi tvory a Boha? Ctihodný Ľudovít z Pontu sa hanbil povedať Bohu: “Pane, milujem ťa nadovšetko: väčšmi ako všetky bohatstvá, ako pocty, ako priateľov a rodičov!” Zdalo sa mu, ako by tým hovoril: “Pane, milujem ťa väčšmi ako blato, dym a zemské červy.”

Máriin žiaľ i útecha (6.)

Život ďaleko od hluku tohto sveta a hriešnych žiadostí vedie človeka k neprestajnej a úprimnej túžbe patriť k zástupu anjelov. Povznesie ho nad veci pozemské a rozpáli v ňom túžbu radovať sa s Trojicou na výsostiach. V pozemskom živote nik nezakúsil toľkú slávu ako vznešená Panna Mária, najmocnejšia patrónka tých, čo rozjímajú a oslavujú Boha.

O prostriedkoch milosti – O anjelskom pozdravení

326. Čo sa obyčajne modlievame po modlitbe Pána? Po modlitbe Pána sa obyčajne modlievame Anjelské pozdravenie – “Zdravas’, Mária”.

327. Z koľkých častí sa skladá Anjelské pozdravenie? Anjelské pozdravenie sa skladá z troch častí:
– zo slov anjela Gabriela
– z pozdravu svätej Alžbety
– z prosby Cirkvi
Slová, ktorými pozdravil anjel Gabriel Pannu Máriu, znamenajú, že preblahoslavená Panna Mária dosiahla ako matka najväčšiu milosť. Pripájame sa k pozdravu svätej Alžbety a vzdávame úctu Panne Márii i Pánu Ježišovi. Potom prosíme Pannu Máriu, aby nám svojím orodovaním pomáhala vo všetkých našich biedach, ale predovšetkým na konci života, keď nám bude jej pomoc najpotrebnejšia.
Panna Mária je “milosti plná” od chvíle svojho počatia. Má posväcujúcu milosť v takej miere, akú nemá ani jeden človek, ani anjel.

328. Čo sa modlievame na poludnie? Na poludnie sa modlievame “Anjel Pána”.
Pri spomienke, ako anjel pozdravil Máriu, rozpomíname sa, čo nám zvestoval Pán v rannom Božom slove. Ako sme ho prijali a uskutočnili – či sa už stalo skutkom – telom. A potom prosíme Pannu Máriu o pomoc pri plnení Božej vôle.

329. Čo je svätý ruženec? Svätý ruženec je modlitba Cirkvi, pri ktorej rozjímame o tajomstvách života Pána Ježiša a preblahoslavenej Panny Márie.
Pravidelne s úctou si vykonávajme tieto modlitby. Pamätajme, že sme deťmi nebeského Otca. Žijeme pod ochranou Panny Márie, verne ju nasledujme v poslušnosti Božiemu slovu.

Ruženec - android aplikácia
Zdieľať:

Author: Zuzana

Som katolíčka nadšená pre misie a evanjelizáciu. V súčasnej digitálnej dobe mať web je skvelou príležitosťou ako evanjelizovať ľudí prostredníctvom internetu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.