Katolícke čítanie (451.) – 26.3.2024 – utorok

životopis svätej Terézie z Ávily

Život – sv. Terézia od Ježiša – Ježiš V. (4. – 5.)

Začala som sa teda spovedať u kňaza, o ktorom som sa už zmienila. Veľmi si ma obľúbil, snáď preto, že som bola na začiatku svojho rehoľného života a nemala som toho veľa na spovedanie v porovnaní s tým, čo som mala potom. Jeho náklonnosť nebola zlá, ale pretože bola silná, začínala som sa stávať nedobrou. Ja som však bola skalopevne presvedčená, že by som za nič na svete neurobila niečo, čo by ťažko urazilo Pána Boha, a on ma uisťoval o tom istom. A tak sme sa často rozprávali.
Bola som nadšená pre Boha a hrozne rada som o ňom hovorila; a tak veľké nadšenie u mladého dievčaťa uvádzalo môjho spoločníka do zmätku. Ten potom z veľkej náklonnosti ku mne začal odhaľovať stav svojej duše, a ten byol veľmi biedny.
Asi sedem rokov žil v hriechu; mal pomer s jednou miestnou ženou a napriek tomu aj naďalej slúžil svätú omšu. To sa prenieslo na verejnosť a on už stratil všetku česť; ale nikto nemal odvahu ho pokárať. Mala som s ním veľký súcit, pretože som ho mala rada.
Moja veľká zaslepenosť a ľahkomyseľnosť: zdá sa mi čnosťou zachovať vernosť a vďačnosť tomu, kto ma má rád. Nechať však prekliať tento zákon, ktorý niekedy vedie až k urážke Pána Boha. Je to bláznovstvo, ktoré radí vo svete a už zachvátilo aj mňa. Len Bohu vďačíme za to, čo dobré nám preukazuje. Považujme za čnosť nezrušiť priateľstvo aj vtedy, keď sa už nemôže páčiť Pánu Bohu. Ach, ľudská zaslepenosť! Ach, kiež by sa Ti, môj Bože páčilo, aby som nebola tak zvrchovane nevďačná k tebe, ako som sa ukázala voči ľuďom! A zatiaľ pre moje hriechy sa všetko vyvíjalo opačne.
Snažila som sa informovať o jeho príbuzných, a tak som poznala, ako je na tom zle. Ale chudáčik nebol tak vinný, ako sa zdalo, pretože nešťastnica mu urobila nejaké zaklínadlo v medenom amulete a prosila ho, aby ho z lásky k nej nosil na krku. A nikomu sa nepodarilo mu ho vziať.
Ja tak ľahko neverím rečiam o zaklínadách, ale hovorím, čo som videla, aby sa ľudia chránili žien, ktoré si ich tým snažia privábiť. U tých by mala byť hanba ďaleko viac vypestovaná ako u mužov, veď ak sa neboja Pána Boha, nezaslúžia si žiadnu úctu, pretože sú schopné všetkého, aby dosiahli svojich zámerov a uspokojili svoju vášeň, ktorú im diabol vkladá do srdca.
A keď som bola tak zlá, také veci som nikdy nerobila a ani ma nikdy nenapadlo robiť niekomu zle. A keby som to dokázala, nikdy by som sa neodhodlala znásilniť vôľu niekoho, aby ma miloval. Pán Boh ma toho uchránil, pretože keby ma ponechal na seba samu, urazila by som ho aj týmto, ako som ho urážala v iných veciach. Mne sa naozaj nedá dôverovať.

Ruženec - android aplikácia
Zdieľať:

Author: Zuzana

Som katolíčka nadšená pre misie a evanjelizáciu. V súčasnej digitálnej dobe mať web je skvelou príležitosťou ako evanjelizovať ľudí prostredníctvom internetu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.