Katolícke čítanie (453.) – 28.3.2024 – štvrtok

ilustračný obrázok - štvrtok
Katolícke čítanie: štvrtok

Eucharistické zázraky v Taliansku (Assisi, 1240) – sv. Kláry z Assisi

V Legende o svätej Kláre, panne sú zachytené viaceré zázraky svätej Kláry. Rozpráva sa o zázraku rozmnožovania chlebov i o fľašiach s olivovým olejom, ktoré sa v kláštore zrazu objavili, keď ho už nemali. Ale najznámejším zo zázrakov, ktoré mala vykonať, je ten, ktorý sa odohral v roku 1240, v jeden septembrový piatok. Klára, stojaca pred hordou saracénskych vojakov, ktorí sa za pomoci zbraní vlámali i do záhrady kláštora svätého Damiána, zahnala ich na útek držiac v rukách monštranciu s premenenou hostiou.

Tento eucharistický zázrak sa spomína v Legende o svätej Kláre, panne, ktorú napísal Tommaso z Celana. Opisuje zázrak, ktorý urobila svätá Klára z Assisi, ktorá za pomoci Najsvätejšej sviatosti zahnala saracénske hordy v službách panovníka Frederika II.
Legenda hovorí takto: “Boli tam rozložené na základe panovníkovho príkazu šíky saracénskych vojakov a húfy lukostrelcov; boli ako roje včiel, aby zdevastovali obydlia a zničili mesto. A raz, počas dobývania nepriateľov proti Assisi, mestu tak drahému Pánovi, zatiaľ čo vojsko sa už blížilo k jeho bránam, divokí Saracéni vtrhli do priestorov Svätého Damiána a dostali sa až do jeho záhrady panien. Srdcia žien boli zachvátené hrôzou, ich hlas sa triasol od strachu a svoje nároky obrátili k svojej matke svätej Kláre.
Ona s nebojácnym srdcom prikázala, aby ju, hoci chorú, priviedli k bráne priamo pred nepriateľov. Pred ňou niesli striebornú truhlicu ozdobenú slonovinou, v ktorej bolo s najväčšou úctou uchovávané telo Svätého svätých. Bola úplne zabratá do modlitby k Pánovi a v slzách sa Kristovi takto prihovárala: “Pane, chceš azda ty sám odovzdať do rúk nepriateľa tvoje pokorné služobnice, ktoré som vychovala v tvojej láske? Ochráň, prosím ťa, Pane, tieto tvoje služobnice, ktoré ja teraz sama nedokážem ochrániť”. A hneď bolo počuť nejaký hlas, ktorý sa podobl na hlas dieťaťa, ktorý vychádzal zo svätostánku: “Vždy vás budem ochraňovať!” “Môj Pane, pokračovala, ochráň prosím, ak je to tvoja vôľa, aj toto mesto, ktoré nás pre tvoju lásku prijalo.” A Kristus jej odpovedal: “Bude musieť prekonať utrpenie, ale ochránim ho.” Následne Panna zdvihnúc tvár zmáčanú slzami, posilňovala plačúce sestry: “Dávam vám sľub, dcérky, že sa vám nič zlé nestane: majte vieru v Krista!” A záchrana na seba nedala dlho čakať: odvaha vojska bola vymenená za strach. V rýchlosti opustili múry mesta, po ktorých sa šplhali a boli rozprášení silou tej, ktorá sa modlila. A Klára napomenula všetky sestry, ktoré počuli hlas, ktorý sme vyššie spomínali a prísne im povedala: “Dávajte si pozor, aby ste za žiadnych okolností nikomu nehovorili o tom hlase, kým ja žijem, drahé dcéry.”

Ruženec - android aplikácia
Zdieľať:

Author: Zuzana

Som katolíčka nadšená pre misie a evanjelizáciu. V súčasnej digitálnej dobe mať web je skvelou príležitosťou ako evanjelizovať ľudí prostredníctvom internetu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.