Katolícke čítanie (454.) – 29.3.2024 – piatok

životopis svätej Terézie z Ávily

Život – sv. Terézia od Ježiša – Ježiš V. (6. – 7.)

Keď som sa dozvedela, ako na tom je, začala som ho zahŕňať ešte väčšou náklonnosťou. Mala som dobré úmysly, ale prostriedky, ktoré som využívala neboli dobré, pretože som si nemohla dovoliť najmenšiu slabosť, či už by to bolo dobro, o ktoré som sa usilovala, akokoľvek veľké.
Často som mu rozprávala o Bohu, a to mu asi dosť pomáhalo. Ale rozhodujúca bola veľká náklonnosť, ktorú mi prejavoval. Aby mi urobil radosť, dal si dole amulet z krku a dal mi ho. Ja som ho dala hodiť hneď do rieky. Sotva sa ho zbavil, ako by sa prebúdzal z hlbokého spánku. Spomínal si na všetko, čo narobil v tých rokoch a zhrozil sa sám nad sebou a nad svojou záhubou; začínal k nej cítiť odpor. Panna Mária mu musela veľmi pomáhať, pretože dosť uctieval Nepoškvrnené Počatie a zbožne slávieval tento sviatok. Konečne sa prestal s tou ženou stretávať a stále ďakoval Pánu Bohu, že mu dal svetlo. Zomrel presne rok po našom stretnutí.
Urobil už veľa pre Pána Boha, pretože vo veľkej náklonnosti, ktorou ma zahŕňal, som nikdy nespozorovala nič i len trochu nedobrého, aj keď tam mohla byť väčšia čistota. Mal také príležitosti, že by urazil Pána Boha dosť ťažko, keby sa veľa nezdržiaval v jeho prítomnosti. Zo svojej strany – opakujem – nikdy by som neurobila nič, o čom by som vedela, že je to ťažký hriech, a myslím, že práve táto moja rozhodnosť ho priťahovala, aby ma mal rád.
Podľa môjho názoru muži pociťujú náklonnosť k ženám, na ktorých vidia viac čností. Pre ženy je to potom jediný prostriedok, ako si získať ich náklonnosť, ako poviem neskôr. Zdá sa mi, že Pán Boh chcel práve týmto prostriedkom zachrániť tohoto kňaza. Som si totiž istá, že je na mieste spásy, lebo umieral veľmi dobre, úplne vzdialený od tejto zlej príležitosti.
Zostala som na tom mieste tri mesiace. Hrozne som si vytrpela, pretože moje telesné sily nemohli zniesť liečebné kúry. Po dvoch mesiacoch ma tie lieky priviedli na pokraj smrti. Prudko vzrastali srdcové bolesti, ktoré chceli liečiť; zdalo sa mi, ako by mi srdce trhali ostrými zubami. Mysleli si už, že dostávam besnotu. Hnusilo sa mi každé jedlo. Jedla som len niečo tekuté a brala som každý deň preháňadlo. Keď to trvalo celý mesiac a k tomu som ešte mala aj horúčku, uvrhlo ma to do krajnej slabosti; bola som taká vysilená a vyschnutá, že som nenachádzala úľavu ani vo dne ani v noci. A k tomu všetkému sa pridal hlboký smútok.

Ruženec - android aplikácia
Zdieľať:

Author: Zuzana

Som katolíčka nadšená pre misie a evanjelizáciu. V súčasnej digitálnej dobe mať web je skvelou príležitosťou ako evanjelizovať ľudí prostredníctvom internetu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.