Katolícke čítanie (455.) – 30.3.2024 – sobota

ilustračný obrázok - pondelok, sobota
Katolícke čítanie: pondelok-sobota

Kto miluje Ježiša Krista, usiluje sa odpútať od všetkých stvorených vecí (9.) – Zrieknuť sa stvorených dobier

Keď sa láska k Bohu úplne zmocní duše, táto sa hneď sama – pravda, vždy s pomocou Božej milosti – snaží odpútať od každej pozemskej veci, ktorá by jej mohla prekážať, aby patrila celá Bohu. Svätý František Saleský to vystihuje priliehavým obrazom: “Keď dom horí, vyhadzujú oknom všetko, čo bolo vo vnútri.” Keď sa niekto oddá celkom Bohu, snaží sa vylúčiť zo srdca každú pozemskú náklonnosť. Nečaká, aby ho k tomu povzbudzovali kazatelia alebo spovedníci.
Pážer Segneri mladší hovorí, že láska k Bohu je zlodej, ktorý nás ľahko oberie o všetko, aby sme nemali nič iné okrem Boha. Istý boháč sa z lásky k Ježišovi Kristovi zriekol celého majetku a stal sa z lásky k nemu chudobným. Priateľ sa ho pýtal, ako prišiel o majetok. Chudobný boháč vytiahol z vrecka Sväté písmo a odvetil: “Hľa, tento ma obral o všetko!” Duch Svätý vraví: “Keby niekto za lásku ponúkol všetko, čo má v dome, len by sa opovrhlo ním” (Pies 8, 7). Keď duša venuje všetku svoju lásku Bohu, pohŕda všetkým: bohatstvami, zábavami, hodnosťami, žezlami i kráľovstvami a nechce nič iné, iba Boha. Stále opakuje: “Môj Bože, len teba chcem, a nič viac!” Svätý František Saleský vyhlásil: “Čistá láska k Bohu stravuje všetko, čo nie je Boh, aby všetko premenila v seba, lebo všetko, čo konáme z lásky k Bohu, je láska.”

Máriin žiaľ i útecha (8.)

Modli sa za svojich priateľov a dobrodincov, no i za svojich neprajníkov. Modli sa za to, aby sa dobrým dostalo dostatočnej milosti, nepriateľom spravodlivého rozsudku a všetkým Božieho pokoja a milosti.
Modli sa za celé ľudstvo, pre ktoré Boh vykonal úžasný skutok, keď sa uponížil a pokorne sa odovzdal do starostlivosti Márie a Jozefa. Modli sa za to, aby ho všetci ľudia milovali, zachovávali Božie prikázania a zvelebovali ho ako svojho Stvoriteľa.

Vznešenosť nábožnosti

Tí, čo chceli zastrašiť Izraelitov, aby nešli do zasľúbenej zeme, navraveli im, že tá zem zožiera svojich obyvateľov. Podnebie zeme, že je nezdravé, že sa tam nedá dlho vyžiť, že obyvatelia sú veľmi ukrutní, že jedia jeden druhého ako kobylky.
Niekedy podobne zlomyseľne predstavuje svet aj nábožnosť. Nábožných ľudí opisuje ako mrzutých, smutných, odporne chladných, obyčajným ľuďom neznesiteľných. Avšak Duch Svätý ústami všetkých svätých, ba aj sám Ježiš Kristus nás presviedča, že nábožný život je krásny, šťastný a láskyhodný. Svet vidí len to, že nábožní ľudia sa postia a zapierajú, že sa modlia a krvidu trpezlivo znášajú, že opatrujú chorých, pomáhajú chudobným, bedlia, premáhajú hnev, krotia a na uzde držia svoje náruživosti, zriekajú sa zmyslových rozkoší a veľa takého robia, čo je ľudskej prirodzenosti tvrdé a protivné. Svet však nevidí vnútro, srdce nábožnosti, ktoré rozsieva lúče radostnej nehy a sladkosti na každý svoj čin.
Pravda, aj nábožní ľudia nájdu veľa horkého v tom, čo vzali na seba, aby sa posvätili. Kto sa však chopí horkosti s odvahou a premáha sa, tomu sa horkosť premení v sladkosť. Životopisy mučeníkov rozprávajú, že oheň, kolesá, meče dýchali sladkou vôňou a balzamom ako kvety a robili ináč hroznú bolesť nečujnou. To bola moc vnútornej lásky. Aj nábožnosť je tá sladká sila, ktorá odníma umŕtvovaniu horkosť a veselosti škodlivosť. Chudobných zbavuje netrpezlivosti, bohatých lakomosti, utláčaných zúfalstva, šťastných rozpustilosti, samotárov zádumčivosti a tých, čo žijú v spoločnosti, roztržitosti. Nábožnosť je požehnaným ohňom v zime, chladnou, ovlažujúcou rosou v lete, pomáha ľuďom, aby rovnako vedeli znášať radosť aj bolesť. Nábožnosť je ako kvet, je ako žiarivý lesk drahého kameňa, je balzam, ktorý posilňuje ľudí a obveseľuje anjelov.

Ruženec - android aplikácia
Zdieľať:

Author: Zuzana

Som katolíčka nadšená pre misie a evanjelizáciu. V súčasnej digitálnej dobe mať web je skvelou príležitosťou ako evanjelizovať ľudí prostredníctvom internetu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.