Katolícke čítanie (458.) – 2.4.2024 – utorok

životopis svätej Terézie z Ávily

Život – sv. Terézia od Ježiša – Ježiš V. (8. – 9.)

Keď môj otec uvidel tie pekné výsledky, odviezol ma domov, kde ma lekári znovu vyšetrili a prehlásili, že je nutné sa vzdať všetkej nádeje, pretože okrem toho všetkého mám vraj aj suchoty. Ale ich nález ma vôbec neohromil, pretože ma trýznili veľké bolesti. Strašne ma všetko bolelo od hlavy po päty. Ako hovorili lekári, bolesti nervov sú neznesiteľné a mne sa zvierali všetky: boli to nevýslovné útrapy. Koľko zásluh som si mohla získať, keby som toho dokázala využiť!
V tomto stave som zotrvala takmer tri mesiace. Zdalo sa to nemožné znášať toľko chorôb nazraz. Ja sama sa tomu divím a trpezlivosť, ktorú mi Pán Boh dal, považujem za nezmerateľnú milosť. Bolo jasné, že pochádza od neho.
Veľmi mi v tom pomáhalo, že som začala rozjímať a že som čítala Jóbovu históriu v knihe “Moralia” od svätého Gregora, ktorou ma snáď chcel Pán Boh upozorniť, aby som všetko znášala s odovzdanosťou. Stále som na neho myslela. Často som si opakovala Jóbové slová: “Dobro od Boha berieme a zlo brať nemáme?” (Jób 2, 10) A meditovala som o nich. Zdá sa mi, že mi dodávali odvahu.
Nadišiel augustový sviatok Panny Márie. Bolesti trvali už od apríla. V posledných troch mesiacoch narastali a ja som požiadala o svätú spoveď. Spovedala som sa totiž často. Mysleli však, že je to zo strachu pred smrťou, ale môj otec to nedovolil, aby nezväčšoval moje trápenie. Ach, prehnaná telesná láska! A k tomu bol môj otec horlivý katolík! Neurobil to z ľahkomyseľnosti, na to bol príliš múdry. Mohol mi tým spôsobiť veľkú škodu.
V tú noc som mala takú krízu, že som potom bola v bezvedomí štyri dni alebo o niečo menej. Dali mi posledné pomazanie, a pretože si mysleli, že každú chvíľu zomriem, stále mi našepkávali “Crédo”, ako by som mohla v tom stave niečo vnímať. Niekoľkokrát ma už museli pokladať za mŕtvu, pretože keď som sa prebrala, mala som na viečkach kvapky vosku.1 Kvapli zo sviečok, ktorými si svietili nad jej tvárou, aby videli, či ešte dýcha.

Ruženec - android aplikácia

  • 1
    Kvapli zo sviečok, ktorými si svietili nad jej tvárou, aby videli, či ešte dýcha.
Zdieľať:

Author: Zuzana

Som katolíčka nadšená pre misie a evanjelizáciu. V súčasnej digitálnej dobe mať web je skvelou príležitosťou ako evanjelizovať ľudí prostredníctvom internetu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.