Katolícke čítanie (460.) – 4.4.2024 – štvrtok

ilustračný obrázok - štvrtok
Katolícke čítanie: štvrtok

Eucharistické zázraky v Taliansku (Bolseny, 1264)

Istý kňaz z Prahy, ktorý cestoval po Taliansku, slávil svätú omšu v bazilike v Bolsene, keď sa zrazu počas premenenia udial zázrak: hostia sa premenila na mäso. Tento zázrak posilnil vieru kňaza, ktorý pochyboval o skutočnej prítomnosti Krista v Eucharistii. Zázrak bol ihneď preverený pápežom Urbanom IV. a svätým Tomášom Akvinským. Pápež sa rozhodol na základe tohto zázraku rozšíriť sviatok Božieho tela na celú Cirkev “Aby táto vznešená a úctyhodná sviatosť bola pre všetkých pamiatkou mimoriadnej lásky Boha k nám.”

Súčasné historické skúmania potvrdzujú to, čo priniesli starobylé svedectvá: Zázrak sa udial v lete v roku 1264. Český kňaz, Peter z Prahy, pricestoval do Talianska, aby sa zúčastnil na audiencii u pápeže Urbana IV., ktorý sa počas leta presunul do Orvieta. Spolu s ním tam bol aj svätý Tomáš Akvinský a mnohí ďaľší teológovia a kardináli Peter z Prahy, potom, ako ho pápež prijal, vybral sa hneď na cestu späť do Čiech. Počas cesty sa zastavil v Bolsene, kde slávil svätú omšu v Kostole Svätej Kristíny. Počas premenenia, po vyslovení slov premenenia, sa udial zázrak, ktorý popisuje kameň umiestnený na to miesto na pamiatku udalosti: “Zrazu sa hostia viditeľne premenila na skutočné mäso pokropené červenou krvou, okrem časti, za ktorú ju držal kňaz v rukách: nemohlo sa to udiať bez tajomstva, ale stalo sa tak preto, aby aj ostatní mohli vidieť, že je to naozaj hosita, ktorú drží v rukách celebrujúci kňaz nad kalichom.”
Vďaka tomuto zázraku posilnil Pán vieru kňaza, ktorý napriek známej zbožnosti a morálnemu životu, mával často pochybnosti ohľadom skutočnej prítomnosti Krista pod spôsobom premeneného chleba a vína. Zvesť o zázraku sa ihneď rozšírila a tak samotný pápež, ako aj svätý Tomáš Akvinský, mohli okamžite potrvrdiť tento zázrak.
Po dôkladnom preskúmaní Urban IV. povolil jeho uctievanie. Neskôr rozhorodol o rozšírení sviatku Božieho tela, ktorý bol predtým lokálnym sviatkom diecézy Liegi, na celú Katolícku cirkev. Pápež poveril svätého Tomáša Akvinského, aby napísal liturgiu, ktorú pripojil k bule Transiturus de hoc mundo ad Patrem, v ktorej vysvetľuje dôvody, kvôli ktorým je Eucharistia taká dôležitá pre život Cirkvi.

Ruženec - android aplikácia
Zdieľať:

Author: Zuzana

Som katolíčka nadšená pre misie a evanjelizáciu. V súčasnej digitálnej dobe mať web je skvelou príležitosťou ako evanjelizovať ľudí prostredníctvom internetu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.