Katolícke čítanie (461.) – 5.4.2024 – piatok

životopis svätej Terézie z Ávily

Život – sv. Terézia od Ježiša – Ježiš V. (10. – 11.)

Môj otec sa veľmi zarmucoval, že nedovolil, aby som sa vyspovedala: len plakal a modlil sa. Buď velebený Ten, ktorý ho ráčil vyslyšať.1 V tom čase svätica mohla aj zhorieť. Jednej noci pri nej bdel jej brat Lorenzo. Unavený zaspal. Dohorievajúca svieca pri Terezinej posteli zapálila prikrývky. Dym zobudil brata, ktorý len s námahou zachránil sestru pred popáleninami. V mojom kláštore bol už jeden a pol dňa otvorený hrob, ktorý čakal na moju mŕtvolu; a tiež v jednom kláštore našich bratov za mestom už slúžili zádušnú omšu svätú, keď sa zapáčilo Pánovi povolať ma späť do života.2 Don Alfonz sa rozhodne vzoprel proti rýchlemu pochovaniu svojej dcéry. Keď mu pripomínali, že je nutné už rozhodnúť, kedy bude pohreb, vzal ju za zápästie, ako by chcel nahmatať jej tep a odpovedal: “Ešte je čas.” Terézia sa na štvrtý deň prebrala z bezvedomia. Ribera hovorí, že sotva sa jej vrátilo vedomie, vzdychla: “Kto ma zavolal späť? Bola som v nebi… Videla som peklo… Môj otec i doňa Suarez (už zmienená priateľka) dosiahnu spásy skrze mňa… Videla som kláštory, ktoré mám založiť, dobro, ktoré mám vykonať vo svojom ráde a duše, ktoré povediem k spáse… zomriem ako svätica a po smrti bude moje telo prikryté zlatým hávom.”
Požiadala som hneď o svätú spoveď a s mnohými slzami som prijala Telo Pánovo. Avšak sa mi zdá, že moje slzy nevyvolali skrúšenosť nad tým, že som urazila Pána Boha, čo by mi teda stačilo k spáse; veď ma neospravedlňovalo, že som sa dala oklamať názorom toho, ktorý mi hovoril, že to nič nie je, o čom som sa neskôr dozvedela, že to bol ťažký hriech. Napriek malej sústredenosti, akú mi dovoľovali mojej veľké bolesti, myslím, že som sa vyspovedala dôkladne. Vyznala som všetko, o čom som vedela, že je to urážka Pána Boha, lebo Pán Boh mi okrem iných milostí dal aj tú, že po svojom prvom svätom prijímaní som nikdy nezamlčala v spovedi nejakú vec, o ktorej som bola presvedčená, že je to hriech, aj len všedný. Ale zdá sa mi, že moja spása by bola v nebezpečenstve, keby som vtedy zomrela, či už kvôli málo vzdelaným spovedníkom alebo pre svoju veľkú úbohosť, či kvôli iným dôvodom.
Keď si pomyslím, ako ma Pán Boh takmer vzkriesil z mŕtvych – áno, hovorím to podľa pravdy – cítim v tejto chvíli, ako ma zachvacuje strach. Moja duša, vtedy bolo na mieste, aby som sa zamyslela nad nebezpečenstvom, z ktorého ťa Boh vyslobodil. Ak ti nestačila jeho láska, aby ťa prinútila viac už ho neurážať, aspoň ťa mal vyburcovať strach, lebo ťa mohla zasiahnuť smrť v tisíckach iných, oveľa nebezpečnejších príležitostiach.
Myslím, že nepreháňam, keď hovorím “v tisíckach iných príležitostiach”, áno, opakujem to aj za cenu toho, že ma pokára ten, ktorý mi prikázal, aby som o svojich hriechoch hovorila rezervovane: už som ich dosť pozlátila. Naopak ho žiadam, aby pre lásku Božiu nič, čo sa ich týka, nevyňal. Tak bude oveľa viac zrejmá veľká dobrota Pána Boha a trpezlivosť, s akou znáša duše. Buď vždy velebený a nech mi dá radšej zomrieť, ako by som ho prestala milovať.

Ruženec - android aplikácia

  • 1
    V tom čase svätica mohla aj zhorieť. Jednej noci pri nej bdel jej brat Lorenzo. Unavený zaspal. Dohorievajúca svieca pri Terezinej posteli zapálila prikrývky. Dym zobudil brata, ktorý len s námahou zachránil sestru pred popáleninami.
  • 2
    Don Alfonz sa rozhodne vzoprel proti rýchlemu pochovaniu svojej dcéry. Keď mu pripomínali, že je nutné už rozhodnúť, kedy bude pohreb, vzal ju za zápästie, ako by chcel nahmatať jej tep a odpovedal: “Ešte je čas.” Terézia sa na štvrtý deň prebrala z bezvedomia. Ribera hovorí, že sotva sa jej vrátilo vedomie, vzdychla: “Kto ma zavolal späť? Bola som v nebi… Videla som peklo… Môj otec i doňa Suarez (už zmienená priateľka) dosiahnu spásy skrze mňa… Videla som kláštory, ktoré mám založiť, dobro, ktoré mám vykonať vo svojom ráde a duše, ktoré povediem k spáse… zomriem ako svätica a po smrti bude moje telo prikryté zlatým hávom.”
Zdieľať:

Author: Zuzana

Som katolíčka nadšená pre misie a evanjelizáciu. V súčasnej digitálnej dobe mať web je skvelou príležitosťou ako evanjelizovať ľudí prostredníctvom internetu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.