Katolícke čítanie (463.) – 7.4.2024 – nedeľa

ilustračný obrázok - nedeľa, streda
Katolícke čítanie: streda-nedela

1311) Meditácia. Sestra, ktorá ma vedľa mňa klačadlo, počas meditácie ustavične pokašliava, často bez prestávky. V jednej chvíli mi prišlo na um, že si zmením miesto, lebo už bolo po svätej omši. Napadlo mi však, že keď zmením miesto, dotyčná sestra si to všimne a môže jej byť ľúto, že sa od nej odťahujem. Rozhodla som sa zotrvať počas modlitby na svojom mieste a obetovať Bohu úkon trpezlivosti. Ku koncu meditácie moju dušu zaplavila taká veľká Božia útecha, akú len moje srdce dokázalo zniesť. Pán mi dal poznať, že keby som sa odtiahla od tejto sestry, nedostala by som milosti, ktoré splynuli na moju dušu.

1312) + Dnes prišiel na vrátnicu Ježiš v podobe chudobného mládenca. Zbedačený mládenec, v šatách veľmi roztrhaných, bosý a s odkrytou hlavou, bol veľmi premrznutý, lebo deň bol daždivý a chladný. Prosil si niečo teplé na jedenie. Išla som do kuchyne, ale nič pre chudobných som nenašla. Po chvíli hľadania sa našlo trochu polievky. Zohriala som ju, nadrobila do nej trochu chleba a podala som chudobnému, ktorý ju zjedol. Vo chvíli, keď som od neho brala hrnček, dal mi poznať, že je Pánom neba a zeme. Keď som uvidela, kým on skutočne je, zmizol mi z očí. Keď som prišla do izby a rozmýšľala o tom, čo sa stalo na vrátnici, začula som v duši slová: – Dcéra moja, do mojich uší sa dostalo dobrorečenie chudobných, ktorí ma zvelebujú, keď odchádzajú z vrátnice. Páčilo sa mi toto tvoje milosrdenstvo v medziach poslušnosti, a preto som zišiel z trónu, aby som ochutnal plody tvojho milosrdenstva.

1313) Ó, môj Ježišu, teraz už mi je to jasné a pochopila som všetko, čo sa stalo pred chvíľou. Cítila som, kto je ten chudobný, ktorý má v sebe toľko skromnosti. Od tejto chvíle moje srdce zahorelo ešte čistejšou láskou k chudobným a núdznym. Ó, ako veľmi sa teším, že mi predstavení dali takúto prácu. Chápem, že milosrdenstvo má mnoho podôb. Vždy, všade a v každom čase možno konať dobro. Vrúcna láska k Bohu vidí okolo seba ustavičnú potrebu dávať sa skutkom, slovom a modlitbou. Teraz rozumiem tvojim slovám, ktoré si mi, Pane, povedal už dávnejšie.

1314) + Ach, aké veľké úsilie musím vynaložiť, aby som si dobre plnila svoje povinnosti, keď moje zdravie je také slabé. Len ty o tom budeš vedieť, ó, Kriste.

1315) + Vo chvíľach vnútornej opustenosti nestrácam pokoj, pretože viem, že Boh dušu nikdy neopúšťa, jedine vtedy, ak samotná duša nevernosťou pretrháva zväzok lásky. No absolútne všetko, čo jestvuje, závisí od Pána a je udržiavané jeho všemohúcnosťou. Jedni sa riadia láskou, iní spravodlivosťou. Od nás závisí, pod akou vládou chceme žiť, lebo potrebná milosť nie je nikomu odmietnutá. Vôbec sa neľakám zdanlivej opustenosti. Skúmam sa hlbšie, či v tom nie je moja vina. Ak nie, tak buď zvelebený.

1.10.1937
1316) – Dcéra, potrebujem obetu naplnenú láskou, lebo len taká má pre mňa cenu. Svet má veľké dlhy voči mne, no môžu ich splatiť čisté duše svojou obetou, preukazujúc duchovné milosrdenstvo.

1317) Chápem tvoje slová, Pane, aj rozsah milosrdenstva, ktoré sa má skvieť v mojej duši. Ježiš: – Viem, dcéra moja, že ich nájdeš a robíš všetko, čo je v tvojej moci, ale napíš to kvôli mnohým dušiam, ktoré sa neraz trápia, že nemajú materiálne veci, ktorými by mohli preukazovať milosrdenstvo. No oveľa väčšiu zásluhu má duchovné milosrdenstvo, na ktoré netreba mať ani dovolenie, ani sýpky, je dostupné každej duši. Ak duša nekoná milosrdenstvo akýmkoľvek spôsobom, nedosiahne moje milosrdenstvo v súdny deň. Ó, keby si duše vedeli zhromažďovať večné poklady, neboli by súdené, môj súd by predišli milosrdenstva.

10.10. [1937]
1318)
Ó, môj Ježišu, ako vďakyvzdanie za mnohé milosti obetujem ti duši i telo, rozum, vôľu a všetky city svojho srdca. Sľubmi som sa ti odovzdala celá, už nemám nič, čo by som ti mohla obetovať. Ježiš mi povedal: – Dcéra moja, neobetovala si mi to, čo je skutočne tvoje. Zahĺbila som sa do seba a poznala som, že milujem Boha všetkými mohutnosťami svojej duše. A keď som nemohla nájsť nič, čo by som ešte neodovzdala Pánovi, opýtala som sa: “Ježišu, povedz mi to a dám ti to hneď z celého srdca.” Ježiš mi láskavo povedal: – Dcéra, daj mi svoju úbohosť, lebo ona je výhradne moja. V tej chvíli moju dušu osvietil lúč svetla a poznala som celú priepasť svojej úbohosti. V tom istom okamihu som sa privinula k Najsvätejšiemu Ježišovmu Srdcu s takou veľkou dôverou, že hoci by som mala na svedomí hriechy všetkých zatratených, nezapochybovala by som o Božom milosrdenstve, ale so srdcom skrúšeným na prach by som sa vrhla do priepasti jeho milosrdenstva. Verím, ó, Ježišu, že by si ma nezavrhol, ale rukou svojho zástupcu by si mi dal rozhrešenie.

1319) Zomrel si, Ježišu, ale pre duše vytryskol prameň života a otvorilo sa more milosrdenstva pre celý svet. Ó, prameň života, nepochopiteľné Božie milosrdenstvo, obklop celý svet a vylej sa na nás.

1320) – O tretej hodine pros o moje milosrdenstvo zvlášť pre hriešnikov a aspoň na krátku chvíľu sa zahĺb do môjho umučenia, rozjímaj najmä o mojej opustenosti vo chvíli zomierania. Je to hodina veľkého milosrdenstva pre celý svet. Dovolím ti preniknúť do svojho smrteľného smútku. V tejto hodine nič neodmietnem duši, ktorá ma prosí pre moje umučenie…

Ruženec - android aplikácia
Zdieľať:

Author: Zuzana

Som katolíčka nadšená pre misie a evanjelizáciu. V súčasnej digitálnej dobe mať web je skvelou príležitosťou ako evanjelizovať ľudí prostredníctvom internetu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.