Katolícke čítanie (467.) – 11.4.2024 – štvrtok

ilustračný obrázok - štvrtok
Katolícke čítanie: štvrtok

Eucharistické zázraky v Taliansku (Offida, 1280)

V Kostole svätého Augustína v Offide sa uchováva relikvia eucharistickéh zázraku, ktorý sa udial v roku 1273, pri ktorom sa hostia premenila na krvácajúce mäso. Zázrak opisuje viacero dokumentov. Medzi nimi aj overená kópia pergamenu z 18. storočia, ktorý napísal norát Giovanni Battista Doria v roku 1788. Ďalej treba spomenúť aj viaceré dokumenty pápežov, počnúc bulou pápeža Bonifáca VIII. (1295), dokumenty ruských kongregácií, biskupské dekréty, mestské štatúty, votívne dary, kamenné tabule, fresky a svedectvá historických dokumentov, napríklad Antinori a Fella.

V roku 1273, v Lanciane istá žena menom Ricciarella, aby si zabezpečila opätovnú lásku manžela Giacona Stasia, na základe rady jednej bosorky pristúpila k prijímaniu, aby ukradla premenenú hostiu. Po návrate domov ju vložila do nádoby na ohni, aby ju neskôr mohla primiešať do jedla pre svojho muža. Hostia sa ale premenila na krvácajúce mäso. Ricciarella, preľaknutá tým, čo sa udialo, zavinula nádobu s hostiou do ľanového obrusu a zakopala ju do hnojiska pri manželovej stajni. Okolo stajne sa však začali diať divné veci. Giacomova mulica vždy, keď vchádzala dovnútra, vždy si pokľakla smerom k miestu, kde bola zakopaná zázračná hostia. Manžel si dokonca myslel, že mulici žena počarovala. O sedem rokov neskôr, pohnutá výčitkami svedomia, Ricciarella vyznala svoj hrozný skutok pred vtedajším priorom augustiánskeho kláštora v Lanciane, Giacomom Diotallevim, ktorý bol rodákom z Offidy. Ako rozprávjú staré kroniky, žena v slzách začala kričať pred kňazom: “Zabila som Boha! Zabila som Boha!” Kňaz sa vybral na spomínané miesto, našiel neporušenú hostiu a neskôr ju daroval svojim rodákom.
Na uchovávanie svätej hostie dali obyvatelia Offidy vyrobiť relikviár v tvare kríža. Ako potvrdzuje stará kronika, brat Michele sa spolu s ďaľším spolubratom vybrali k zlatníkovi do Benátok. Keď prišli do mesta, nechali si zlatníkom odprisahať, že “nikomu neprezradí, čo videl a uložil do kríža”. Zlatník vzal do rúk pixidu so zázračnou hostiou, ale okamžite ho zachvátila horúčka. Vtedy vykríkol: “Čo si mi to priniesol, bratku?” Rehoľník sa ho opýtal, či nie je náhodou v stave smrteľného hriechu. Horúčka okamžite prestala. Zlatník vybral už bez problémov z pixidy hostiu a spolu so svätým drevom ich uložil do pripraveného kríža do nádobky z krištáľu, ako je možné dodnes vidieť.” Relikviáre nádoby a zakrvaveného obrusu s krížom obsahujúcim zázračnú hostiu sú uložené v Kostole svätého Augustína v Offide. Dom Ricciarelly v Lanciane bol prestavaný na malú kaplnku. V roku 1973 sa slávilo 700. výročie zázraku a každý rok 3. mája obyvatelia Offidy slávia spomienku na zázrak.

Ruženec - android aplikácia
Zdieľať:

Author: Zuzana

Som katolíčka nadšená pre misie a evanjelizáciu. V súčasnej digitálnej dobe mať web je skvelou príležitosťou ako evanjelizovať ľudí prostredníctvom internetu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.