Katolícke čítanie (468.) – 12.4.2024 – piatok

životopis svätej Terézie z Ávily

Život – sv. Terézia od Ježiša – Ježiš VI. (3. – 4.)

Náramne mi pomáhalo, že som mala od Boha milosť modlitby, v ktorej som pochopila, čo to znamená milovať ho. A krátko nato so spozorovala, ako sa vo mne rodia nové čnosti, aj keď nie ešte tak silné, aby ma úplne oslobodili od akékoľvek chyby. O nikom som zle nehovorila ani v malých veciach a vyhýbala som sa akémukoľvek reptaniu. Bola som presvedčená, že nesmiem chcieť hovoriť o druhých, čo nechcem, aby rozprávali o mne. A držala som sa tejto zásady vo všetkých okolnostiach, aj keď niekedy nie tak dokonale, a to zvlášť v ťažkých situáciách. Ale obyčajne to tak nebolo. Presvedčila som tých, ktorí so mnou žili alebo komunikovali, takže si na to zvykly. Hovorilo sa, že tam, kde som ja, má človek krytý chrbát. Tejto povesti sa tešili moje priateľky, moji príbuzní a tí, ktorých som učila. Avšak musím sa zodpovedať Bohu z ostatných vecí, v ktorých som dávala zlý príklad. Kiež mi to ráči odpustiť, že som bola príčinou toľkého zla, aj keď som nikdy nemala tak zlý úmysel, ako sa javili moje činy.
Samota ma stále priťahovala. Veľmi rada som hovorila o Bohu, a keď som našla niekoho k tomu ochotného, skúsila som väčšie uspokojenie a útechu, ako keď som v duchaplných lichôtkach či lepšie povedané hlúpostiach všetkých svetských rohovorili. Ku spovedi a k stolu Pánovom som chodila dosť často a túžila som po tom. Rada som čítala dobré knihy a veľa som ľutovala, keď som urazila Pána Boha. Spomínam si, že niekedy som nemala ani odvahu modliť sa, zdesená ťažkou úzkosťou, ktorá ma pred ním zvierala, pretože som ho urazila.
Táto moja vnútorná dispozícia narastala tak, že neviem k akému utrpeniu by som ju mala prirovnať. Ani nie tak zo strachu, ale pri spomienke na toľkú priazeň, ktorú mi Boh preukázal, takže som nemohla zniesť pohľad na to, ako veľa mu dlhujem a akou zlou službou sa mu odmeňujem. Slzy, ktoré som prelievala nad svojim hriechmi ma nenaplňovali len väčšou horkosťou, pretože som videla, že ich veľké množstvo mi len málo prospieva, lebo sotva sa naskytla príležitosť, nezadržali ma pred pádom ani predsavzatia, ani prípadné nepríjemnosti. Zdalo sa mi, že sú to falošné slzy; a keď som videla, že mi ich Pán Boh dáva tak veľa a že mi vlieva tak hlbokú ľútosť, zdalo sa mi, že moja vina bude oveľa väčšia. Hneď som sa snažila vyspovedať a robila som všetko, aby som sa navrátila do stavu milosti.
Kameňom úrazu bolo, že som sa nedokázala vyhnúť zlým príležitostiam. A potom – spovedníci mi pomáhali málo. Keby ma upozornili na nebezpečenstvo, do ktorého sa uvádzam, a keby mi povedali, že musím prerušiť tie priateľstvá,1 zdá sa mi, že by som to bez všetkého urobila, lebo by som v žiadnom prípade nezostala ani len jediný deň v ťažkom hriechu, keby som si to uvedomila.
Modlitbu vo mne vzbuzdovali pocity bázne Božej, ktoré boli väčšinou preniknuté láskou, pretože myšlienka na trest mi nikdy nenapadla.
V priebehu svojej choroby som venovala veľkú starostlivosť svojmu svedomiu, čo sa týka ťažkých hriechov. Ach, Bože, ako som túžila uzdraviť sa, aby som ti lepšie slúžila, zatiaľ čo to bola moja skaza.

Ruženec - android aplikácia

1 – Priateľstvo so svetskými osobami, s ktorými sa rada zabávala. Keď vieme, ako rada svätica hovorila o Bohu, je ťažké uveriť, že by všetky tie rozhovory boli povrchné a ľahkomyseľné. Avšak už vieme, čo sa skrýva za slovami svätice o jej hriechoch.

Zdieľať:

Author: Zuzana

Som katolíčka nadšená pre misie a evanjelizáciu. V súčasnej digitálnej dobe mať web je skvelou príležitosťou ako evanjelizovať ľudí prostredníctvom internetu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.