Katolícke čítanie (470.) – 14.4.2024 – nedeľa

ilustračný obrázok - nedeľa, streda
Katolícke čítanie: streda-nedela

1331) Ježišu, ty sám si ráčil položiť základy pod stavbu mojej svätosti, lebo moja spolupráca nebola veľká. Ty si mi pomohol k odpútanosti1 pri používaní stvorených vecí i pri ich výbere, lebo moje srdce je samo osebe slabé. Preto som ťa prosila, Učiteľ môj, aby si nebral ohľad na bolesť môjho srdca, ale pretrhol všetko, čo by mohlo zadržiavať na ceste lásky. Nerozumela som ti, Pane, vo chvíľach bolesti, keď si konal dielo v mojej duši, ale dnes ti rozumiem a teším sa zo slobody ducha. Ježiš sám bdel, aby si nijaká vášeň nepodmanila moje srdce. Viem dobre, z akých nebezpečenstiev ma vytrhol, a preto som môjmu Bohu nekonečne vďačná.

1332) Druhý deň.
Keď som rozjímala o hriechu anjelov a ich okamžitom potrestaní, opýtala som sa Ježiša, prečo boli anjeli hneď po hriechu potrestaní. Začula som hlas: – Pretože mali hlboké poznanie Boha. Nikto z ľudí na zemi nemá také hlboké poznanie Boha ako anjel, hoci by bol veľkým svätcom. No voči mne úbohej si bol, Bože, toľko ráz milosrdný. Nosíš ma v lone svojho milosrdenstva a odpúšťaš mi vždy, keď ťa pokorne a so skrúšeným srdcom prosím o odpustenie.

1333) Hlboké ticho napĺňa moju dušu, ani jeden obláčik mi nezacláňa slnko. Odovzdávam sa celkom lúčom tohto slnka, nech ma jeho láska úplne premení. Chcem z týchto duchovných cvičení vyjsť svätá. Napriek všetkému, čiže napriek svojej úbohosti, chcem byť svätá a verím, že Božie milosrdenstvo aj z takej úbohosti, ako som ja, môže urobiť svätú, lebo mám dobrú vôľu. Napriek všetkým porážkam chcem bojovať ako svätá duša a chcem konať ako svätá duša. Nedám sa ničím znechutiť, ako sa neznechucuje svätá duša. Chcem žiť a zomierať ako svätá duša, zahľadená na teba, Ježišu, rozpätého na kríži, ako na vzor, podľa ktorého mám konať. Hľadala som okolo seba dostatočný príklad, ale nenašla som. Všimla som si, akoby zaostávala moja svätosť. No od tejto chvíle som uprela zrak na teba, Kriste, môj najlepší vodca. Verím, že požehnáš moju námahu.

1334) + V meditácii o hriechu mi dal Pán poznať všetku zlobu hriechu a nevďačnosť, ktorú v sebe má. Vo svojej duši cítim veľký odpor aj k tomu najmenšiemu hriechu. No tie večné pravdy, o ktorých rozjímam, nemätú ani neznepokojujú moju dušu. Napriek tomu, že ma hlboko prenikajú, moja kontemplácia sa neprerušuje. Neprežívam v nej poryvy srdca, ale hlboký pokoj a zvláštne ticho. Hoci láska je veľká, som zvláštne vyrovnaná, dokonca ani samotné prijímanie Eucharistie ma nerozrušuje, ale vovádza ma do hlbokého zjednotenia, v ktorom moja láska zliata s Božou láskou tvorí jedno.

1335) + Ježiš mi dal poznať, že sa mám modliť za sestry, ktoré si konajú duchovné cvičenia. V modlitbe som poznala boj tých duší. Zdvojnásobila som svoju modlitbu.

1336) + V hlbokom tichu môžem lepšie zhodnotiť stav svojej duše. Moja duša sa podobá priezračnej vode, v ktorej vidím všetko. Tak svoju úbohosť, ako aj veľkosť Božích milostí. V tomto pravdivom poznaní je základ mojej hlbokej pokory. Vystavujem svoje srdce pôsobeniu tvojej milosti ako krištál lúču slnka. Nech sa v mojom srdci odrazí tvoj Boží obraz tak, ako sa len v stvorení môže odraziť. Nech skrze mňa vyžaruje tvoje božstvo, lebo ty prebývaš v mojej duši.

1337) Keď som sa modlila pred Najsvätejšou sviatosťou, pozdravila som päť rán Pána Ježiša. Pri pozdravení každej rany som cítila, ako do mojej duše prúdi potok milosti a dával mi predchuť neba a úplnú dôveru v Božie milosrdenstvo.

1338) Vo chvíli, keď píšem tieto slová, začula som krik satana: “Všetko píše, všetko píše, a preto my tak veľa strácame. Nepíš o Božej dobrote, on je spravodlivý,” zavyl od zúrivosti a zmizol.

1339) Ó, milosrdný Bože, ktorý nami nepohŕdaš, ale ustavične nás zahŕňaš svojimi milosťami, pripravuješ nás pre svoje kráľovstvo a vo svojej dobrote zapĺňaš ľuďmi miesta, ktoré opustili nevďační anjeli. Ó, Bože veľkého milosrdenstva, ktorý si odvrátil svoj svätý zrak od vzbúrených anjelov a obrátil si ho ku skrúšenému človeku! Tvojmu nepochopiteľnému milosrdenstvu patrí sláva a chvála, ó, Bože, ktorý nepohŕdaš poníženým srdcom.

1340) Ježišu môj, napriek tvojim milostiam cítim, že moja prirodzenosť sa zušľachťuje, úplne však neodumiera, preto neprestávam bdieť. Musím bojovať s mnohými chybami, veď viem, že samotný boj nikoho neponižuje, ale zbabelosť a pád.

Ruženec - android aplikácia

1 – “Indiferentnosť” znamená dokonalú vnútornú slobodu pre voľbu, ktorá nie je vopred ničím ovplyvnená, je to stav slobody ducha, ktorý umožňuje voliť medzi vecami iba s ohľadom na Božiu vôľu (sv. Ignác z Loyoly, DC č. 23, poznámka 9)

Zdieľať:

Author: Zuzana

Som katolíčka nadšená pre misie a evanjelizáciu. V súčasnej digitálnej dobe mať web je skvelou príležitosťou ako evanjelizovať ľudí prostredníctvom internetu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.